۰۸:۰۵ - شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶

حججی های شهر خود را تفحص کنیم؛

شهدای زنده فرهنگی در میان ما هستند

امروزه جماعتی از جنس ایمان و اخلاص در بیابان های عراق در حال تفحص شهدا هستند اما تفحص شهدای زنده شهر همچنان در کش و قوس کاغذبازی های اداری و کمبود اعتبارات معطل مانده است؛ شهدای زنده ای که چندان نیاز به جستجو نیست! کافیست با دیده دنیاطلبی نبینیم، آن ها را در کنار خود خواهیم یافت

به گزارش شاهین پرس، مدافع حرم آل الله شهید محسن حججی، یکی از رویش های انقلاب اسلامی در عصر حاضر بود که آتش وجودش و بیداری وجدانش او را آرام نگذاشت تا اینکه در مصاف با شقی ترین انسان ها در قتلگاه خون آرام گرفت.

امثال شهید حججی، کار فرهنگی را از همان مراحلی شروع می کنند که شاید اگر به بعضی از مدعیان عرصه فرهنگ پیشنهاد شود آن را به دور از شأن و جایگاه خود بدانند!! احساس تکلیف، آن هم با انجام ابتدایی ترین کارهای فرهنگی و روحیه بدهکاری به مردم اولین درسی است که این شهید عزیز به ما می دهد، اینکه منتظر پیشنهادات پر رنگ و لعات نباشیم، منتظر درخواست یک مجموعه مهم و با نام و نشان نباشیم، منتظر پیشنهاد یک شخصیت اجرایی مشهور نباشیم و خودمان را بدهکار انقلاب اسلامی و مردم عزیز کشورمان بدانیم حتی اگر لازم باشد کتاب فروشی کنیم، با بچه های مسجد محل مانوس شویم، با بچه های کم سن و سال همردیف شویم و از محله خودمان شروع کنیم.

دومین ویژگی شهید حججی، روحیه اخلاص و صداقت در رفتار ایشان با مردم بود؛ همان اخلاق حسنه ای که امام معصوم(ع) فرمودند اعمال انسان به نیت اوست، این نیت خالص همان چیزی است که عظمت کار یک انسان را تا عرش الهی همراهی می کند. خلوص این شهید والامقام، همه کارهای به ظاهر معمول او را آنچنان رنگ خدایی داد که شهادتش امواج نور را در این دنیای منیت ها به یکباره منتشر ساخت.

در جهاد فی سبیل الله دیگر مهم نیست که کارهای تو را ببینند! حتی اگر محله تو را نشناسند حتی اگر چهره تو را نشناسند، حتی اگر پیشنهادات تو را به نام خودشان مطرح کنند، یا حتی اگر مورد اتهام و نگاه های قدرنشناس اطرافیان قرار بگیری، اما همچنان خود را بدهکار و مدیون امام زمانت خواهی یافت.

کار شهدای مدافع حرم بالاخص شهید حججی، انتشار نور در فضای ظلمانی معاصر بود، چرا که این ویژگی مجاهد فی سبیل الله و خاصیت خون ریخته شده در مسیر محبوب است که امواج معنویت را به دل های خسته می کوبد و کالبد مرده جامعه را احیا می کند.

دو نسل تاثیرگذار در عرصه انقلاب

امروز ما با دو نسل تاثیرگذار در عرصه انقلاب اسلامی مواجهیم. نسلی که انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را طی کرده و در عمر با برکت و نورانی خود حماسه ها آفریده است، همان نسلی که همراه امام بت شکن و روح الله زمان ما بود، زندان های مخوف ساواک و اسارت ها و ترکش های مزدوران بعثی را درک کرد، همان نسل همت ها، باکری ها، خرازی ها و کاظمی ها، همان نسلی که کربلای ۴ و ۵ را به چشم خود دید، اما نگذاشت طوفان دشمنی غرب، کمرش را خم کند. همان نسلی که امام روح الله را با قدرشناسی وصف ناپذیر تا بهشت زهرا همراهی کرد و با بصیرت و صلابت با امام خامنه ای بیعت نمود.

این جماعت بهشتی، آرام آرام در حال خداحافظی است و جسم و کالبد این نسل در حال رفتن از میان ماست، نسلی با کوله باری از خاطرات و تجربیات ناب!

امروزه جماعتی از جنس ایمان و اخلاص در بیابان های عراق در حال تفحص شهدا هستند اما تفحص شهدای زنده شهر و دیارمان همچنان در کش و قوس کاغذبازی های اداری و کمبود اعتبارات معطل مانده است!!

شهدای زنده ای که چندان نیاز به جستجو نیست! کافیست با چشم روزمرگی و دیده دنیاطلبی نبینیم، در اینصورت حتما آن ها را در کنار خود خواهیم یافت.

حججی های زمان خود را تفحص کنیم

جریان تولیدات فرهنگی و ترویج روحیه مقاومت و ایثار را با تفحص این ستارگان هدایت، با تفحص خاطرات، دست نوشته ها و ثبت صدای ماندگار این عزیزان، می توان به یک جریان تاثیرگذار بلندمدت ماندگار در عرصه بین الملل، بالاخص در عرصه بیداری اسلامی تبدیل کرد. این نسل هر کدامشان که بروند، کتاب هزار برگی است که دیگر دستمان به آن نخواهد رسید!

قطعاً جریان آتش به اختیار و مومن باید هرچه زودتر به ثبت این گنجینه جنگ بپردازد! و از طرفی با نسلی مواجهیم که دغدغه امام راحل مبنی بر صدور انقلاب اسلامی را در قالب تشکل های فرهنگی و اقتصادی خودجوش و همچنین حرکت مجاهدانه مدافعان حرم در آن سوی مرزهای جغرافیایی دنبال می کنند.

امروزه باید حججی های زمان خودمان را تفحص کنیم. اینها در گوشه گوشه های شهرها و روستاها با گمنامی تمام، بی آلایش و بی منت، در حوزه های فرهنگی و اقتصادی در حال خدمتند. نگذاریم گرد و غبار دنیا طلبان و قدرت طلبان، چهره معصوم و با صلابت این شهدای زنده گمنام را در میان ما پنهان کند.

انتهای پیام/ندای اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.