۱۰:۵۵ - یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۷

کارشناس مسائل سیاسی:

تضمین اروپا برای ادامه برجام عملا غیرممکن است/ لزوم توجه دولت به تجربه تلخ مذاکره با اروپا در دوران اصلاحات

کارشناس سیاسی با اشاره به تجربه مذاکرات هسته ای ایران با سه کشور اروپایی در دولت اصلاحات و زیاده خواهی غربی ها، گفت: اروپایی ها هیچ گاه ایران را بر آمریکا ترجیح نمی دهند و تضمین اروپا برای اجرای برجام هم عملا غیرممکن است.

محمود معلمی در گفتگو با شاهین پرس؛ در خصوص رهنمودهای اخیر رهبر معظم انقلاب و شروط ادامه برجام با اروپایی ها و تجارب حاصل شده جمهوری اسلامی در مذاکره با غربی ها، اظهار کرد: رهبر انقلاب پیش از این بر تضمین دادن اروپایی ها برای عمل به مفاد برجام تأکید کرده بودند، اخیرا هم با مطرح کردن تجربه های گذشته فرمودند که مراقب باشید تا از یک سوراخ دو بار گزیده نشوید.

کارشناس مسائل سیاسی، با اشاره به سابقه مذاکره جمهوری اسلامی با اروپایی ها در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۴ در موضوع هسته ای، گفت: در سال ۱۳۸۴ سه کشور اروپایی توافق نامه ای را با تیم مذاکره کننده وقت ایران که شامل دبیر شورای عالی امنیت ملی یعنی آقای روحانی و تیم کنونی مذاکرات هسته ای بود، امضا کردند، ابتدا قرار بود تا ایران به مدت شش ماه فعالیت خود را تعلیق کند، اما این تعلیق به دو سال و نیم افزایش یافت و در نهایت هم نخست وزیر انگلیس در بسته پیشنهادی خود تعلیق دائم فعالیت های هسته ای ایران را خواستار شد.

وی با بیان اینکه تونی بلر نخست وزیر وقت انگلیس در آن زمان از اقدام مسئولان ایرانی برای تعلیق هسته ای تشکر کرد، افزود: اما تونی بلر به تعلیق دائم فعالیت هسته ای ایران هم رضایت نداد و خواستار حذف همه رشته های دانشگاهی مرتبط با دانش هسته ای در ایران شد، حتی در شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه ای را امضا کردند که تحصیل دانشجویان ایرانی در رشته های مرتبط با هسته ای در خارج از کشور هم ممنوع شود، دولت باید از این تجربه قبلی درس بگیرد.

معلمی، فرمایشات اخیر رهبر انقلاب را ادامه همان تذکرات قبلی برای هوشیاری تیم مذاکره کننده ایرانی در برابر بدعهدی غربی ها دانست و ابراز کرد: رهبر انقلاب فرمودند که اقتصاد کشور را به برجام اروپایی گره نزنید، تأمین شروط رهبری برای ادامه برجام هم مطابق فرمایشات خود ایشان مبنی بر اینکه اروپایی ها هیچ گاه ایران را بر آمریکا ترجیح نمی دهند و حجم بسیار بالای مبادلات تجاری شرکت های اروپایی با آمریکا، عملا غیر ممکن است.

کارشناس مسائل سیاسی، با اشاره به نابودی سایت آزمایش هسته ای کره شمالی از سوی این کشور برای مذاکره با آمریکا اظهار کرد: ترامپ در پاسخ به این اقدام کره شمالی گفتگو با آن ها را تعلیق کرد و این جواب مناسبی نبود.

وی اضافه کرد: البته به نظر می رسد کره شمالی در مواجهه با آمریکا هوشمندانه عمل می کند و نباید در نتیجه گیری دراین خصوص عجله کنیم، کره با ارتقاء توان هسته ای و نظامی خود با دست پر به مذاکره با آمریکا رفت و سایت قدیمی آزمایش هسته ای خود را که دیگرنیازی به آن نداشت را منفجر کرد.

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.