۱۰:۰۰ - دوشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۳

دهه فجر عامل افزایش قیمت مرغ

مرغ به مرز ۸۰۰۰ تومان نزدیک شد

در حالی که وزارت جهاد کشاورزی بارها قیمت منطقی هر کیلوگرم گوشت مرغ در بازار مصرف را نهایتا ۷۰۰۰ تومان اعلام کرده است، قیمت این محصول پروتئینی و پرمصرف به مرز ۸۰۰۰ تومان نزدیک شده که البته با توجه به مازاد عرضه،‌ علت آن هنوز مشخص نیست.

به گزارش پایگاه خبری“شاهین نا” بازار گوشت مرغ که امسال عمدتا روند نزولی را تجربه کرده است، به صورت کاملا غیرمنتظره‌ای طی هفته اخیر با افزایش قیمت مواجه شده و هم اکنون در برخی نقاط تهران به کیلویی ۷۸۰۰ تومان رسیده است.

این درحالی است که وزارت جهاد کشاورزی بارها قیمت منطقی برای هر کیلوگرم گوشت مرغ در بازار مصرف را ۶۸۰۰ تا ۷۰۰۰ تومان اعلام کرده و از سوی دیگر روند کاهشی قیمت نهاده‌های دامی و خوراک مرغ نیز که حدود ۷۰ درصد در هزینه تمام شده تولید گوشت مرغ اثرگذار است خود عاملی برای ثبات یا کاهش قیمت این محصول شناخته می‌شود اما افزایش قیمت ناگهانی گوشت مرغ طی هفته‌ گذشته که در آستانه هیچ ایام خاصی همچون شب عید، ماه رمضان، محرم و … نیست، غیر منتظره است.

مرغداران: افزایش تقاضا در ایام دهه فجر، عامل افزایش قیمت گوشت مرغ است!
البته محمد یوسفی، رییس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی کشور معتقد است: نهایتا عرضه و تقاضا است که قیمت محصولات مختلف به ویژه گوشت مرغ را در بازار تعیین می کند و هم اکنون یکی از دلایل اصلی بالا رفتن قیمت گوشت مرغ در بازار، افزایش تقاضا در ایام دهه فجر است!

وی افزود: قیمت گوشت مرغ در حال حاضر در بازار بالا نیست و در حد تعادل قرار دارد و علیرغم ثبات و کاهش نسبی قیمت خوراک مرغ در بازار، دیگر عوامل تولید مانند قیمت جوجه یک روزه و هزینه‌های انرژی سبب تغییر در هزینه تمام شده تولید گوشت مرغ شده‌ است.

فاصله ۱۶۰۰ تومانی قیمت مرغ از عمده‌فروشی تا مغازه!
رییس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی کشور تاکید کرد: دولت یک بار برای همیشه این جسارت را به خرج دهد که چندان حساسیتی نسبت به قیمت مرغ در بازار نشان ندهد. چون علیرغم این که قیمت گوشت مرغ در برخی از نقاط شهر از ۷۰۰۰ تومان نیز بیشتر شده و در میدان بهمن (عمده فروشی) کیلویی ۶۲۰۰ تومان عرضه می‌شود و طی هفته‌های آینده شاهد کاهش قیمت گوشت مرغ در بازار خواهیم بود.

البته شرکت پشتیبانی امور دام طی اطلاعیه‌ای اعلام کرده که در راستای وظایف تنظیم بازاری خود، هر کیلوگرم گوشت مرغ منجمد را ۵۵۰۰ تومان عرضه می کند که به نظر می رسد این اقدام در راستای ایجاد تعادل بیشتر در بازار گوشت مرغ است.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.