۱۳:۳۰ - سه شنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۳

باورهای غلط درباره اهدای عضو

اهدا کردن اعضای بدن تصمیمی ارزشمند است که می‌ تواند موجب حفظ جان حداقل یک انسان شود.

به گزارش پایگاه خبری شاهین نا؛ فکر کردن درباره اینکه پس از مرگ چه فرآیندی روی جسد اتفاق می‌ افتد سخت و ناخوشایند است برای همین اهدای اعضای بدن و بافت‌های آن بهترین انتخاب است. همچنین اهدا کردن اعضای بدن تصمیمی ارزشمند است که می‌ تواند موجب حفظ جان حداقل یک انسان شود.

بنابر گزارش مایوکلینیک، اگر به اهدای عضو اعتقادی ندارید، اگر هرگز به این اقدام انسان‌ دوستانه فکر نکرده‌ اید و یا به دلیل نداشتن اطلاعات کافی هنوز تصمیم به این کار نگرفته‌ اید خواندن مطلب زیر به شما کمک می‌ کند بهترین و درست‌ ترین تصمیم را در این زمینه بگیرید:

  اولین باور اشتباه: اگر کارت اهدای عضو داشته باشم و در صورتی که حادثه‌ ای برایم رخ دهد، پرسنل بیمارستان ممکن است برای نجات من تمام تلاش خود را به کار نگیرند. این تصور کاملا اشتباه و بی‌ اساس است. زمانی که فردی برای درمان بیماری یا مجروحیت به بیمارستان منتقل می‌ شود تمرکز تمامی پزشکان روی حفظ جان بیمار است و در قبال آن پاسخگو هستند.
دومین باور اشتباه: ممکن است هنگام صدور گواهی فوتم هنوز زنده باشم و پزشکان مرگم را به اشتباه گزارش کرده باشند.
حقیقت این است که روی افراد دارای کارت اهدای عضو تست‌های بیشتری انجام می‌شود تا صحت فوت آنان تایید شود و سپس جراحی‌های مربوط به خارج کردن اعضای اهدایی صورت می‌گیرد.
 سومین باور اشتباه: اهدای عضو خلاف اصول مذهبی است.
این بار هم اشتباه می‌ کنید چون اهدای عضو یک اقدام انسان‌ دوستانه و زندگی بخش است و با اصول و باورهای اکثر مذاهب مطابقت دارد. در صورتی که همچنان نسبت به این کار به قطعیت نرسیده‌ اید می‌توانید با افراد مورد اعتماد مشورت کنید.
چهارمین باور اشتباه: کمتر از ۱۸ سال سن دارم و برای این تصمیم جوان هستم.
به لحاظ قانونی این جمله درست است اما والدین از این قدرت برخوردارند تا در مورد اهدای عضو فرزندشان تصمیم‌گیری کنند. همچنین افراد کمتر از ۱۸ سال می‌ توانند تمایل خود را برای اهدای عضو را با والدینشان در میان بگذارند.
پنجمین باور اشتباه: برای اهدای عضو مسن هستم و اعضای بدن فرد مسن مناسب هیچ بیماری نیست.
باید بدانید که تصمیم در مورد مناسب بودن اعضای بدن فرد برای اهدا بر اساس استانداردهای پزشکی و نه سن و سال انجام می‌ شود.
منبع: آرمان
دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.