۱۶:۰۳ - یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۵

واکنش تمسخرآمیز سخنگوی دولت به حکم مراجع

تنها چند ساعت پس از اعلام حکم مرجع تقلید شیعیان، حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی درباره ضرورت جلوگیری از کشت تجاری تراریخته‌ها، سخنگوی دولت با یادآوری اینکه «برخی افراد به بلندگو هم به عنوان ابزار شیطان نگاه می‌کردند» (لابد برخی روحانیون قدیم) تأکید کرد که دولت مدافع تولید محصولات تراریخته است!

به گزارش شاهین پرس؛ روزنامه جوان نوشته است:‌ تنها چند ساعت پس از اعلام حکم مرجع تقلید شیعیان، حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی درباره ضرورت جلوگیری از کشت تجاری تراریخته‌ها، سخنگوی دولت با یادآوری اینکه «برخی افراد به بلندگو هم به عنوان ابزار شیطان نگاه می‌کردند» (لابد برخی روحانیون قدیم) تأکید کرد که دولت مدافع تولید محصولات تراریخته است!

محمدباقر نوبخت با ذکر اینکه برخی افراد بلندگو را ابزار شیطان می‌دانستند، گفت: «امروزه نیز برخی افراد به محصولات تراریخته که دارای فواید علمی است، با چنین دیدی نگاه می‌کنند.»

این سخنان نوبخت، تنها چند ساعت پس از انتشار خبر بیانات آیت‌الله مکارم، مرجع تقلید شیعیان درباره تراریخته‌ها مطرح شد. آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به شرایط قابل تأمل استفاده از تراریخته‌ بر لزوم بسیج افکار عمومی علیه «تجاری‌سازی» محصولات تراریخته در شرایط حاضر تأکید کرده و گفته بود: «عده‌ای که پول دستشان است، ممکن است نفوذ کنند و جلوی خیلی موارد را بگیرند.»

این مرجع تقلید طی روزهای گذشته در جمع تعدادی از دانشمندان و متخصصان درخصوص محصولات دستکاری شده ژنتیکی خاطرنشان کرد: وقتی به بنده گفتند آقایان تشریف می‌آورند فکر می‌کردم این یک جلسه عادی است اما حالا که مسائل مطرح شد متوجه شدم که بسیار مهم‌تر از آن است که تصور می‌شد.  مرجع تقلید شیعیان با بیان «ما خلقت خداوند را کامل می‌دانیم»، اصل را بر «عدم دستکاری در خلقت» دانست و افزود: باید اجازه بدهیم خلقت در همان مسیرش ادامه یابد.

این مفسر بزرگ قرآن ادامه داد: دستکاری در طبیعت در نگاه کسی که به نظام کامل آفرینش معتقد باشد، کار خلافی است. کسی هم که اعتقاد نداشته باشد می‌داند که طبیعت خیلی باهوش عمل می‌کند و مهره‌چینی دقیقی کرده است. بنابراین باید خیلی با احتیاط به آن بپردازیم؛ خیلی باید ملاحظه کنیم، مراقب باشیم. اصل اولیه برای ما «عدم دستکاری در نظام خلقت» است.

وی مواردی را که در مورد ضرر آنها قطعیت وجود دارد، مشمول قاعده «لاضرر» دانست و گفت: ما در قرآن مجید داریم که «فلینظر الانسان الی طعامه»؛ یعنی «انسان با یک نگاه دقیق به غذایش بنگرد»؛ پس این یک اصل است که قرآن توصیه می‌کند دقت کنید و با دقت غذایتان را انتخاب کنید. آیت‌الله مکارم با انتقاد از «اطلاع‌رسانی ناکافی» در مورد محصولات تغییریافته ژنتیکی تصریح کرد: اطلاع‌رسانی شما هنوز کامل نیست؛ باید خبررسانی کاملی انجام شود. می‌گویند ۳۸ کشور و از جمله بیست و چند کشور اروپایی ممنوع کرده‌اند، یا اینکه بعضی کشورها تولید می‌کنند و خودشان مصرف نمی‌کنند و صادر می‌کنند. ما نمی‌توانیم بی‌تفاوت از کنار این آمار عبور کنیم و این آمارها برای ما مسئولیت‌آور است؛ خبررسانی‌تان را تقویت کنید؛ همینها را برای مجلسیان، دانشگاهیان، آنها که اهل درد هستند، بفرستید، موج ایجاد کنید، در عرصه رسانه‌ها مطرح کنید، به رسانه ملی هم بگویید؛ حالا نمی‌دانیم تا چه‌اندازه منتشر کنند یا نه؛ در رسانه ملی میزگرد تشکیل بدهید.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به لزوم «بسیج افکار عمومی» تأکید کرد: اگر افکار عمومی بسیج شود نه دولت و نه هیچ کس دیگری نمی‌تواند مقابلش بایستد.

اما نوبخت در حاشیه بازدید از ساختمان جدید پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی منطقه شمال کشور با اعلام اینکه دولت مدافع فعالیت‌های بیوتکنولوژی و محصولات تراریخته است و اگر برخی افراد ملاحظات زیست‌محیطی دارند، مباحث خود را مطرح کنند تا موضوع با مذاکره حل شود، گفت: زمانی بود که برخی افراد به بلندگو به عنوان ابزار شیطان نگاه می‌کردند، امروزه نیز برخی افراد به محصولات تراریخته که دارای فواید علمی هستند با چنین دیدی نگاه می‌کنند. وی از فعالان این عرصه خواست که با سعه صدر به راه خود ادامه دهند تا پیشرفت کشور را همچنان به ارمغان آورند و گفت: تا زمانی که تولید محصولات تراریخته در کشور پا بگیرد همچنان مخالفت‌هایی با آن وجود خواهد داشت.

انتهای پیام

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.