۱۶:۱۰ - چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۵

برگی از دفتر تاریخ؛

مجلس شورای اسلامی به تفکر مدرس نیاز دارد

امروز ما در مجلس شورای اسلامی به تفکر مدرس و تفکر کسانی مانند او نیاز داریم. کسی مثل شهید بهشتی که در آخرین روز زندگیش قبل از شهادت گفت: ما نباید بار دیگر اجازه دهیم استعمارگران برای ما مهره‌سازی کرده و سرنوشت مردم ما را به بازی بگیرند.

به گزارش شاهین پرس، مجلس شورای اسلامی  ایران در تاریخ ۲۳ تیر سال ۱۳۷۲ با تصویب ماده واحده‌ای، روز ۱۰ آذر ماه، سالروز شهادت مجتهد مجاهد و سیاستمدار متعهد آیت الله سید حسن مدرس را به عنوان روز مجلس نامگذاری کرد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مجلس شورای ملی به مجلس شورای اسلامی تغییر نام داد. اولین دوره مجلس شورای اسلامی در ۷ خرداد سال ۱۳۵۹ با پیام رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خمینی (ره) شروع به کار کرد.

بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران، مجلس شورای اسلامی محلی برای تدوین نظام ارزشی مورد قبول جمهوری اسلامی ایران و تهیه و تصویب قوانین اسلامی برای کلیه نیازهای جامعه در زمینه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی، سیاسی،تبلیغی، نظامی، اخلاقی و قضایی است.

اکنون ۳۶سال از آغاز بکار مجلس شورای اسلامی می گذرد و در این مدت این مجلس همپا با انقلاب منتخب مردم روزها و سالهای پرالتهابی راپشت سر گذاشته است. از حوادث ۷ تیرسال ۱۳۶۰ که ۷۳ تن از یاران باوفای خویش را در بمب گذاری دفتر حزب اسلامی از دست داد تا هشت سال دفاع مقدس و دیگر وقایع سالهای بعد از آن تا عصر حاضر.

رهبرکبیر انقلاب حضرت آیت الله خمینی(ره) در اهمیت جایگاه مجلس شورای اسلامی فرموده اند: مجلس شورای اسلامی تنها مرکزی است که تمام قوا باید تابع آن باشد. اینجانب اکیداً علاقمندم که قداست مجلس معظم و وکلای محترم محفوظ باشد تا الگویی باشند برای مجلس‌های جهان.شما (نمایندگان) باید در انجام معلم اخلاق باشید برای همه کشور، حضرات وکلا، مجلس را معبدی کنند منزه از اعمال و اقوال زمان طاغوت تا مجلس نمونه شود. باشد که مجالس دیگر کشورهای اسلامی از آن تبعیت کنند.مرکز همه قانونها و قدرتها مجلس است، شکی نیست که مجلس به همه امور نظارت دارد و حق نمایندگان است که از هر انحراف و خلافی که از وزرا و ادارات می‌بینند به حکم قانون جلوگیری کنند و دولت را تا حد استیضاح بکشانند.

رهبر معظم انقلاب نیز نیز درباره اهمیت مجلس شورای اسلامی و وظایف محوله فرموده اند: مجلس شورای اسلامی، رکن مهم نظام اسلامی و انقلابی است و باید پایگاه مستحکم اسلام و انقلاب باشد، چنین بوده و به تأیید الهی چنین نیز خواهد بود. نمایندگی از مردم دارای اهمیت واقعی است، ما بدون مردم هیچیم، عنصر تعیین‌کننده و ریشه عمیق برای نظام همین مردمند، مظهر حضور مردم، مجلس شورای اسلامی است، این که ما از مجلس تجلیل می‌کنیم و آن را در رأس امور می‌دانیم تعارف و سخن تشریفاتی نیست، یک واقعیت است، مردم با بودن مجلس احساس حضور می کنند. این خیلی مهم است. نفس احساس حضور مردم با حضور نماینده خود در مجلس شورای اسلامی همان معنای بسیار مهمی است که همه باید در نظام جمهوری اسلامی به آن توجه کنند، بنابراین مجلس مظهر حقیقی حضور همه مردم از نقاط مختلف به صورت ویژه و خاص است.

باتوجه به  این بیانات پربها بیش از بیش به اهمیت این پایگاه مستحکم اسلامی و انقلابی که اکثر قوانین مهم کشور در این سالها در آن رای گیری و تصویب شده است پی می بریم و در می یابیم که مردم نیز باید در انتخاب نمایندگان اصلح خویش و فرستادن آنها به مجلس نهایت توجه و دقت را به خرج دهند تا نمایندگانی که شایستگی این پست حساس قانونگذاری مملکت را دارند بر صندلی های آن تکیه زنند.

روز دهم آذر ماه، سالروز شهادت مجتهد مجاهد و سیاستمدار متعهد آیت الله سید حسن مدرس روز مجلس شورای اسلامی نامگذاری شده است. شخصیتی که برای شناخت او می بایست صفحات تاریخ را ورق زد و بیش از پیش با شخصیت والای این مجتهد مجاهد آشنا شد.

آیت الله العظمی سید موسی شبیری زنجانی از مراجع تقلید خاطره‌ای را که از پدرشان شنیده می‌گوید: “ایشان می‌فرمود: مدرس راجع به مخالفینش که خیلی نطّاقی می‌کردند و قبلاً همراه مدرس بودند ولی بعداً برگشتند می‌گفت: «آنان که به صد زبان سخن می‌گفتند، آیا چه شنیدند چه دیدند چه گرفتند چه خوردند که خاموش شدند؟!»

ایشان در جای دیگری از همان کتاب می‌گوید:”معروف است که رضاخان به مدرس گفته بود که: از من چه می‌خواهی؟ وی گفته بود که: می‌خواهم که نباشی!

حاج میرزا فخر الدین جزایری نقل می‌کرد: مدرس تشک و مانند آن زیر خودش نمی‌انداخت. عمامه اش را روی متکا می‌گذاشت و روی زمین می‌خوابید و عبای خودش را روی خودش می‌کشید و آن هم لحافش بود. می‌گفت: این شخص باید زندان ببیند. اگر قرار بشود که روی تشک و امثال اینها بخوابد، نمی‌تواند زندان را تحمل کند!

محمد ترکمان محقق تاریخ معاصر در سخنان خود درباره مرحوم مدرس اظهار داشته اند: یکی از ویژگی‌های مرحوم مدرس آزادگی از تعلقات است. در شرح احوال آن بزرگوار ذکر می‌کنند هنگامی که برای شرکت در مجلس دوم وارد تهران شد، دو منزل به او پیشنهاد گردید. یکی از منازل اجاره‌اش یک تومان از دیگری گرانتر بود. مرحوم مدرس، بدون اینکه ویژگیهای آن دو خانه را سئوال بکند، آن منزل ارزانتر را انتخاب کرد. شخصی که خانه را پیدا کرده بود به ایشان عرض کرد شما خصوصیات این دو منزل را از من سئوال کنید تا برای شما توضیح دهم آنگاه متوجه خواهید شد، مطمئناً دومی بهتر است و شما با انتخاب آن در رفاه بیشتری خواهید بود. مدرس عنوان می‌کند که من می‌خواهم آزاد باشم. احتیاجاتم کم باشد، مخارجم کم باشد تا زبانم آزاد باشد و بتوانم آنچه را که در درون دارم بیان کنم.

آری امروز ما در مجلس شورای اسلامی به تفکر مدرس و تفکر کسانی مانند او نیاز داریم. کسی مثل شهید بهشتی که در آخرین روز زندگیش قبل از بمبگذاری دفتر حزب اسلامی گفتند: ما نباید بار دیگر اجازه دهیم استعمارگران برای ما مهره‌سازی کرده و سرنوشت مردم ما را به بازی بگیرند. تلاش کنیم کسانی را که متعهد به مکتب هستند و سرنوشت مردم را به بازی نمی‌گیرند انتخاب شوند.

انتهای پیام/ فاطمه داداشی

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.