۱۰:۰۳ - دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۵

لفاظی مقامات آمریکایی: گروگان‌گیری، روش ایرانیان برای باج‌گیری از ابتدای انقلاب/ 400 میلیون دلاری که تهران را جسورتر می‌کند

مقامات جمهوریخواه آمریکا مدعی هستند پرداخت 400 میلیون دلار به ایران، این کشور را برای آدم‌ربایی جسورتر می‌کند.

به گزارش شاهین پرس؛  پایگاه خبری پولیتیکو در گزارشی به پرداخت مبلغ معادل 400 میلیون دلار واشینگتن به تهران پرداخت.

بر این اساس، این گزارش مدعی است: براساس اظهارات مقامات جمهوریخواه در هفته گذشته، به لطف پرداخت باج دولت اوباما به تهران برای آزادی زندانیان آمریکایی در ایران، شهروندان آمریکایی بیشتری با خطر ربوده شدن (به وسیله کشورهای دیگر) مواجهند. در ماه ژانویه، دولت آمریکا به صورت محرمانه اقدام به ارسال مبلغی معادل 400 میلیون دلار به تهران، همزمان با آزادی زندانیان خود از ایران کرد.

در ادامه این گزارش آمده است: باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا هفته گذشته از پرداخت پول به تهران دفاع کرد و گفت: پول پرداخت شده به ایران به هیچ وجه باج برای آزادی زندانیان آمریکایی نبود. با این وجود، این موضوع تهدیدی جدی برای هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است. سناتور تیم کین، معاون هیلاری کلینتون روز گذشته با سوالات متعددی درباره پرداخت پول به تهران مواجه شد.

تام کاتن، سناتور ایالت آرکانزاس در مصاحبه با شبکه سی بی اس آمریکا گفت: واقعیت این است که اقدام دموکرات‌ها مواجهه با ملت بود و پول پرداخت شده به ایران یک باج است.

در ادامه این گزارش آمده است: این 400 میلیون دلار پولی است که پیش از سال 1979 شاه معدوم ایران قبل از سرنگونی برای خرید تسلیحات به واشینگتن پرداخت کرده بود. پس از سقوط شاه و تغییر حکومت در ایران، کارمندان آمریکایی سفارت (لانه جاسوسی) گروگان گرفته شدند و واشینگتن نیز قرارداد تسلیحاتی با تهران را لغو و اموال ایران را در آمریکا مصادره کرد.

کاتن در لفاظی‌هایی موهن مدعی شد: اصلا مهم نیست که اوباما چه می‌گوید. مهم این است که مقامات ایران و سایر تروریست‌های جهان چه فکر می‌کنند. آنها بر این باورند که پول پرداخت شده یک باج است و این بدان معناست که آنها تلاش خواهند کرد شهروندان آمریکایی بیشتری را به گروگان بگیرند. این همان کاری است که ایران از ابتدای انقلاب انجام می‌دهد.

اد رویس، نماینده حزب جمهوریخواه از ایالت کالیفرنیا و رییس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان طی نامه‌ای در روز گذشته مدعی شد: باج پرداخت شده به تهران، جسارت ایران را برای گروگان‌گیری بیشتر می‌کند.

در پایان این گزارش آمده است: تام کاتن یکی از معدود سناتورهایی است که به طور مداوم از دونالد ترامپ، نامزد جنجالی حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دفاع می‌کند. سخنان روز گذشته کاتن در واقع نوعی حمایت از ترامپ بود. البته کاتن گفت: من قصد ندارم درباره هر چیزی که ترامپ می‌گوید پاسخگو باشم.
منبع:پایگاه خبری پولیتیکو

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.