۱۲:۲۳ - دوشنبه ۰۳ اسفند ۱۳۹۴

بازار پنچر خودرو کی به نوروز می رسد؟

هر ساله با نزدیک شدن به ایام نوروز شاهد داغ شدن بازار های خرید هستیم که بازار خودرو نیز از این قاعده مستثنا نیست، اما این بازار در حالی که تنها ۳۰ روز از سال ۹۴ باقی است همچنان در رکود به سر می برد.

به گزارش  پایگاه خبری شاهین نا؛ هر ساله با نزدیک شدن به ایام نوروز شاهد داغ شدن بازار های خرید هستیم که بازار خودرو نیز از این قاعده مستثنا نیست، اما این بازار در حالی که تنها ۳۰ روز از سال ۹۴ باقی است همچنان در رکود به سر می برد و به گفته فعالان این بازار با وجود این رکود شاهد ثبات قیمت خودرو در بازار هستیم.

یکی از موضوعاتی که باعث می شد هر ساله مردم به سمت بازار های خودرو سوق داده شوند این بود که خودروسازان وعده افزایش قیمت خودرو را به علت تحریم ها و افزایش نرخ دلار می دادند و مردم با این وجود ترجیح می دادند تا خودرو خود را قبل از سال تعویض کنند.

اما این شرایط در سال جاری تغییر کرد و بهانه هایی چون تحریم و نرخ دلار مرتفع شد و زمزمه ای برای افزایش قیمت خودرو در بازار شنیده نمی شد ، پس قاعدتا باید انتظار چنین آرامشی در بازار خودرو قبل از نوروز ۹۵ داشت.

عدم تمایل متقاضیان به خرید خودرو از بازار در حالی است که به گفته دست‌اندرکاران صنعت خودرو طی هفته‌های گذشته فروش محصولات خودروسازان از طریق نمایندگی‌ها توانسته رکورد تازه ای را رقم زند تا جایی که برخی از نمایندگی‌ها با کمبود خودرو نیز روبه‌رو شدند. آنگونه که به‌نظر می‌رسد، عرضه خودروهای مدل ۹۵ از سوی خودروسازان، ایجاد شرایط فروش اقساطی و تحویل فوری خودروها موجب افزایش تقاضای خرید در شرکت‌های خودروساز شده است. کارشناسان نیزعامل اساسی در رونق فروش صنعت خودرو کشور را به‌دلیل نزدیک بودن ایام عید و شرایط فروش اقساطی خودروهای داخلی می‌دانند که تمایل به خرید خودرو را در مشتریان افزایش داده است.

با این وجود، کارشناسان علت عدم مراجعه مشتریان برای خرید خودرو در بازار را کاهش قدرت خرید و ناتوانی آنها در خرید نقدی محصولات در بازار می‌دانند و بر این اساس است که در شرایط کنونی فروش اقساطی خودروسازان با استقبال مشتریان روبه‌رو شده است. بر این اساس کارشناسان معتقدند که به‌دلیل کاهش قدرت خرید مشتریان بعید به‌نظر می‌رسد که بازار خودروهای صفر نقدی تا پیش از عید تکان بخورد؛ بنابراین رکود در این بازار همچنان ادامه خواهد داشت. از سوی دیگر به گفته برخی از دست‌اندرکاران بازار وارداتی‌ها، این بازار نیز به‌دلیل نوسانات قیمت ارز راکد بوده است.

در این میان باید اشاره  کرد که قیمت خودروهای داخلی در بازار در هفته  های گذشته از برجام تقریبا ثابت مانده و تغییر چندان چشم گیری نداشته است.

بازار خودروهای وارداتی هرچند راکد بود اما به گفته نمایشگاه‌داران پایتخت با عدم مراجعه مشتریان مواجه نبود، با این وجود، افت قیمت دلار طی هفته‌های اخیر موجب شد که رکود موجود در این بازار شدت پیدا کند؛ بنابراین به‌دنبال افت قیمت دلار، قیمت خودروهای وارداتی نیز با افت ۵۰۰ هزار تا یک میلیون تومانی مواجه شده است.

گفتنی است انتظار می رود در چند هفته باقی مانده  از سال شاهد رونق بازار خودرو باشیم.

منبع: صاحب نیوز

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.