۰۹:۰۴ - شنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۰

شاهین شهر، شهری که از بی ثباتی مدیریتی رنج می برد؛

ماجرای استعفای شهردار شاهین شهر چیست؟/ اعتمادی که موجب بی اعتمادی شد

شاهین شهر، شهری که در چند سال اخیر از بی ثباتی مدیریت شهری رنج می برد چراکه روی مدیری کارآمد، توانمند، متعهد و دلسوز را به خود ندیده است به این دلیل که ملاک و معیارهای لازم برای انتخاب و گزینش مدیر لایق و شایسته برای اداره و مدیریت شهری همچون شاهین شهر که روزگاری از آن به عنوان شهر علم، فرهنگ، خلاقیت و زیباترین شهر یاد می شد رعایت نمی شود.

به گزارش شاهین پرس؛ شهردار شاهین شهر استعفا داد زمزمه های این خبر چند روزی به صورت درگوشی به نقل از علی صالحی تبار یکی از اعضای شورای شهر که خود نیز استعفای خود را به هیئت رئیسه شورای شهر تقدیم کرده در برخی محافل بیان می شد.

* اعتمادی که موجب بی اعتمادی شد

علی صالحی رئیس شورای اسلامی شهرستان در گفتگو با خبرنگار شاهین پرس؛ ضمن تایید این خبر علت استعفای مسعود عارفیان شهردار شاهین شهر را شغل جدید عارفیان بیان کرد و افزود: شهردار شاهین شهر علت استعفای خود را پیدا کردن شغل جدید در تهران عنوان کرده است.

وی در پاسخ به اینکه چرا اتفاقات گذشته باید در این دوره شورا نیز تکرار شود بیان کرد: شورای دوره ششم برای جبران بی ثباتی مدیریت شهری در شورای دوره قبل تصمیم گرفت از بین گزینه هایی که اعلام آمادگی کرده و برنامه های خود را به شورا ارائه داده اند به نیروهای بومی شهر و کسی که در بدنه شهرداری شاهین شهر رشد کرده و با نقاط ضعف و قوت آن آشنا است فرصت بدهد اما متاسفانه این اعتماد موجب بی اعتمادی شد.

* استعفای مسعود عارفیان در جلسه فوق العاده شورای شهر پذیرفته شد

روابط عمومی شورای اسلامی شاهین شهر شب گذشته از پذیرفته شدن استعفای شهردار شاهین شهر خبر داد و اظهار کرد: جلسه فوق العاده شورای اسلامی شهر که شامگاه جمعه ۲۸آبان ماه پیرامون بررسی درخواست استعفای آقای مسعود عارفیان شهردار شاهین شهر در سالن جلسات شورای اسلامی برگزار شد.

مسعود عارفیان با حضور در صحن شورای اسلامی با قدردانی از همکاری های اعضای شورای اسلامی در این مدت با بیان اینکه قادر به ادامه مسیر خدمت به شهر و شهروندان در جایگاه شهردار نیستم؛ بر استعفای خود اصرار نمود که در پایان اعضا با درخواست استعفای ایشان موافقت کرده و در ادامه آقای کیانوش کیانی (معاون توسعه، مدیریت و منابع انسانی شهرداری) به عنوان سرپرست شهرداری شاهین شهر انتخاب شد.

 * شاهین شهر از بی ثباتی مدیریت شهری رنج می برد

این خبر ضربه مهلکی بر پیکر مجموعه مدیریت شهری شاهین شهر وارد می کند شهری که در چند سال اخیر از بی ثباتی مدیریت شهری رنج می برد چراکه روی مدیری کارآمد، توانمند، متعهد و دلسوز را به خود ندیده است به این دلیل که ملاک و معیارهای لازم برای انتخاب و گزینش مدیر لایق و شایسته برای اداره و مدیریت شهری همچون شاهین شهر که روزگاری از آن به عنوان شهر علم، فرهنگ، خلاقیت و زیباترین شهر یاد می شد رعایت نمی شود در مقابل این عناوین پله ترقی برای برخی افراد برای رسیدن به مناصب بالاتر می شود. کسانی که به هر قیمتی شده سعی می کنند عنوانی را در کنار نام خود قرار دهند تا مناصب بزرگتری را تصاحب کنند و نمونه آن کم نیستند.

و ای کاش نهاد و یا ارگان نظارتی دلسوزی وجود داشته باشد و مانع چنین افرادی شود کسانی که وقتی به پست و سمتی می رسند به جای اندیشدن و تلاش کردن برای اعتلا و بالندگی مجموعه تحت مدیریت خود، به آن متعهد و وفادار نیستند و سودای پست دیگری در سر می پرورانند و هنوز جوهر حکم مسئولیت خشک نشده به محض دریافت پیشنهاد سمتی جدید، تعهد خود به آن مسئولیت را  نادیده گرفته و پشت پا می زنند و این پشت پا زدن به مسئولیت در واقع خیانتی است به مردم شهر شاهین شهر. چرا که خیلی زود فراموش کرده اند در محضر خدا و کلام الله مجید و در حضور جمع زیادی از مردم و مسئولان شهرستان و استان با قرض گرفتن از بیانات رهبر معظم انقلاب چه قول های به مردم این شهر داده اند.

* کلامی کوتاه ولی نافذ: «کارهای بزرگ را به آدم های کوچک ندهید»

مولای متقیان حضرت علی ـ علیه السلام ـ در بخشی از نامه ۵۳ نهج البلاغه می فرماید: «(ای مالک) در امور کارمندانت بیندیش، و پس از آزمایش به کارشان بگمار و با میل شخصی و بدون مشورت با دیگران آنان را به کارهای مختلف وادار نکن، زیرا نوعی ستمگری و خیانت است. کارگزاران دولتی را از میان مردمی با تجربه و با حیا و از خاندان های پاکیزه و با تقوی که در مسلمانی سابقه درخشانی دارند انتخاب کن».

ائمه معصومین ـ علیهم السلام ـ در عصر خود با تیپ های گوناگون مواجه می شدند بر اساس درک و فهم آنها نیز سخن می گفتند. گاهی جلسات عمومی برگزار می کردند. گاهی جلسات خصوصی برپا می کردند. گاهی در مسند حکومت و داوری سخن می گفتند. گاهی خطبه های علمی می خواندند. گاهی برای سران حکومتی، نامه می فرستادند… مقتضای حال این بخش از سخن امام ـ علیه السلام ـ که فرمود: «کارهای بزرگ را به آدم های کوچک ندهید»، این است که بُرد جهانی و جاودانی دارد.و برای همه زمان ها و مکان ها و برای تمام نسل ها پیام دارد. و از این جهت بین عصر حدیث و عصر ماهواره و رایانه فرقی نیست. یعنی روایت همیشه نو و جاودانه است و برای همه جهانیان پیام دارد.

مدیریت درست اقتضا می کند که کارها به صورت شایسته سالاری تقسیم شود و کار به کاردان واگذار شود. اگر کارهای بزرگ به افراد کم ظرفیت واگذار گردد و یا کارهای کوچک به افراد بزرگ واگذار شود، به قاعده شایسته سالاری جامه عمل پوشانده نشده است. لازم به ذکر است که مراد از آدم های کوچک در روایات، سن شناسنامه ای مورد نظر نیست بلکه سن هوشی، ظرفیت، زمینه ها و توان مندی های افراد مد نظر است.

* شاهین شهر لایق عنوان زیباترین و مدرن ترین شهر فرهنگی و اسلامی است

به هر جهت شورای ششم در نخستین آزمون خود موفق نشد مردم شاهین شهر از منتخبین خود در شورای شهر می خواهند که با وسواس و دقت نظر بیشتر مدیری کاردان، متعهد و دلسوز و پاک دست برای شهر انتخاب کنند تا بار دیگر عنوان زیباترین و پاکیزه ترین شهر را در کنار نام شاهین شهر را بشنوند و کاملا آن را لمس کنند چرا که شاهین شهر لایق عنوان زیباترین و مدرن ترین شهر فرهنگی و اسلامی استان و کشور است.

انتهای پیام/

 

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.