۱۶:۱۵ - سه شنبه ۰۵ مرداد ۱۳۹۵

نهضت ملی ندیدن ماهواره در خانواده ها راه اندازی شود/ هجوم گسترده و همه‌جانبه فرهنگی در شبکه های ماهواره ای

پکی از آشکار‌ترین آسیب هایی که با گسترش استفاده از ماهواره در جامعه کنونی دچار آن شده‌ایم ترویج خشونت است. در برنامه‌های تولید شده در تلویزیون‌های ماهواره صحنه‌های خشن بدون سانسور به وفور نمایش داده می‌شود و افراد چه بخواهند و چه نخواهند دیدن چنین صحنه هایی در ضمیر ناخودآگاه آنان تأثیر می‌گذارد.

به گزارش شاهین پرس؛  رسول شکری نیا/ بر اساس یک پژوهش از نظر فنی در ۱۵۹ مدار تلویزیونی در کل جهان در مجموع ۲۰۳ ماهواره تلویزیونی فعال است که از این تعداد ۸۰ دریافت‌کننده در ایران، ۱۰۰ ماهواره تلویزیونی (یعنی نیمی از ماهواره‌های جهان) قرار دارد. این تعداد ماهواره‌ها، امکان تماشای حدود ۱۸۰۰۰ شبکه تلویزیونی را در ایران فراهم می‌آورد. در کنار این آمار، کارت‌هایی نیز از سوی عرضه‌کنندگان تجهیزات ماهواره‌ای در اختیار فروشندگان قرار داده شده که صدها شبکه را به این آمار می‌افزاید.

با رسیور و دیش‌های معمولی، می‌توان قریب به ۲۰۰۰ کانال ماهواره‌ای را در ایران با کیفیت بالا دریافت کرد. شبکه‌هایی که اکثر قریب به اتفاق برنامه‌های آنها با سنت و فرهنگ ایرانی و اسلامی در تضاد و تقابل جدی هستند و اثرات مخرب روحی و روانی بر مخاطبین می‌گذارند و یکی از مهم‌ترین تکنیک‌ها و ابزار غرب در جنگ اعتقادی علیه ارزش‌های اسلامی و ایرانی است. نتایج همین تحقیق نشان می‌دهد در بین شبکه‌های ماهواره‌ای که به سهولت در ایران قابل دریافت است، بیش از ۳۸۰ کانال ویژه موسیقی وجود دارد که شبانه‌روز در حال پخش موسیقی، کلیپ، رقص، آهنگ‌های درخواستی و کنسرت‌های کاملاً بیگانه با فرهنگ ما هستند. عموم این برنامه‌ها آکنده از حرکات ضداخلاقی و حتی ضدانسانی است؛ درحالی که علاوه بر این شبکه‌های اختصاصی موزیکال، قریب به ۲۰۰ شبکه نیز در خلال برنامه‌های خود، هزاران کلیپ‌، شو موزیکال و برنامه فرامبتذل پخش می‌کنند.
در حوزه کودک و نوجوان بیش از ۲۵۰ کانال ماهواره‌ای در ایران قابل دریافت است، ضمن آنکه بخش مهمی از برنامه‌های کانال‌های عمومی قابل دریافت نیز به پخش برنامه‌های کودک و نوجوان اختصاص دارد. این شبکه‌ها علاوه بر پخش کارتون‌هایی که به طور عمده با مبانی اخلاقی و اسلامی و ایرانی ما در تعارض جدی است، اقدام به فرهنگ‌سازی ارزش‌های لیبرالی و اومانیستی غرب در ذهن اطفال و نوجوانان ایرانی کرده و آنان را شیفته زندگی لذت‌جویانه، گمراه‌کننده و صوری امریکایی و غربی می‌نمایند.
در حوزه مصرف‌زدگی و فرهنگ‌سازی پوشش و مد، حدود ۸۰ شبکه وجود دارد که اختصاص به نمایش مد و لباس دارد؛ لباس‌هایی که به طور رسمی و علنی به توسعه فرهنگ برهنگی، زیبامحوری، تنوع‌طلبی و لذت‌جویی اقدام می‌کنند. این شبکه‌ها، تحت عنوان «میکس بیکینی»، به تبلیغ انواع لباس‌های زیر مردانه و زنانه و البسته خواب و… می‌پردازند.  تبلیغ پوشش و مدهای غربی البته تنها به این کانال‌ها منتهی نمی‌شود و سایر شبکه‌های ماهواره‌ای نیز در متن برنامه‌های خویش، به صورت علنی یا لایه پنهانی به آن اقدام کرده و زیرکانه افکار مخاطب را به سمت کالا یا اجناس مورد توجه گردانندگان رسانه سوق می‌دهند.
در کنار کانال‌های ماهواره‌ای فوق، حجم شبکه‌های اروتیک قابل توجه است. روی ماهواره‌های قابل دریافت در ایران، ۵۳۲ کانال اروتیک و حداقل ۱۸ کانال پورنو وجود دارد که هرکدام از آنان برای تخریب ارزش‌ها و باورهای انسان و خدشه بر عفت بصری جامعه کفایت می‌کند؛ ضمن آنکه برخی شبکه‌های عمومی نیز در ساعاتی از شب به کانال‌های پورنوگرافی مبدل شده و مخاطب را به سمت انحراف می‌کشانند.
شبکه‌های فارسی‌زبان نیز که ماجرای خاص خود را دارد و حداقل ۱۳۰شبکه فارسی زبان یا بخشی از آن به زبان فارسی در شبانه‌روز افکار، روح و روان و اندیشه مردم ایران را مورد هجمه قرار داده و حتی در دوران موسوم به تحریم‌ها هم هیچ گاه ایران را تحریم نکردند و با پخش روزانه ده‌ها سریال، فیلم سینمایی، انیمیشن، کلیپ موسیقی و مستندهای جعلی و البته جذاب، درتلاش برای تأثیرگذاری بر افکار عمومی مردم به ویژه نسل جوان و نوجوان هستند. گرچه به مدد نگاه اپوزیسیونی دولت‌ها برخورد با پدیده ماهواره در ایران همواره با چالش جدی روبه‌رو بوده اما اظهارات مقامات دولتی مبنی بر استفاده وسیع مردم از گیرنده‌های ماهواره، که همراه با عجز، استیصال و عدم اجرای قانون است مشاهده می‌شود.
مهم‌ترین مضرات استفاده از گیرنده‌های ماهواره چیست؟
  ترویج خشونت آشکار و پنهان
شاید بتوان یکی از آشکار‌ترین آسیبی که با گسترش استفاده از ماهواره در جامعه کنونی دچار آن شده‌ایم را ترویج خشونت دانست. در برنامه‌های تولید شده در تلویزیون‌های ماهواره عموماً صحنه‌های خشن بدون سانسور و توجه به سن مخاطب به وفور نمایش داده می‌شود و مسلماً افراد چه بخواهند و چه نخواهند دیدن چنین صحنه هایی در ضمیر ناخودآگاه آنان تأثیر می‌گذارد. گاهی این صحنه‌ها به قدری هنرمندانه و واقعی ساخته شده‌اند که افراد با دیدن این صحنه‌ها‌ گویی دارند آموزش نحوه بروز خشونت در چنین شرایطی را می‌بینند و همین مطلب سبب می‌شود، افرادی تحت تأثیر ماهواره در شرایط مشابه از خودشان رفتار‌هایی خشونت‌آمیز بروز دهند.
  سست شدن بنیان خانواده
از دیگر تبعات حضور بدون کنترل و حتی با کنترل ماهواره، سست شدن بنیان خانواده است. ورود ماهواره به خانه را می‌توان به منزله ورود یک فرد نامحرم و لاابالی دانست که دوستی ناباب برای فرزندان است و درصدد اختلاف‌افکنی بین زن‌ها و همسرانشان است، به ناموس افراد چشم طمع دارد، دین افراد را می‌گیرد، مرزها و حریم‌های خانواده را می‌شکند، به آسانی حقیقت‌های سیاسی و اجتماعی را وارونه جلوه می‌دهد، دزد وقت افراد است و اگر بتواند حتماً سری هم به کیف پول افراد خواهد زد. خرید ماهواره به منزله دعوت این فرد ناباب و نامحرم به منزل است. این کار را شبکه‌های فارسی زبان فارسی وان، من و تو و جم به طور خاص انجام و آموزش می‌دهند که فرد چطور در برابر خیانت، فرد دیگری را وارد زندگی خود کند که کمترین اثر این کار، سست شدن بنیان خانواده و قبح زدایی از رفتارهای نامشروع و نامتعارف است که در فیلم‌های شبکه‌های فارسی زبان و برنامه‌های دیگر شبکه‌های ماهواره‌ای به وفور دیده می‌شود.
  هجوم گسترده و همه‌جانبه فرهنگی
از زمانی که مقام معظم رهبری هشدار دادند دشمن در حال تدارک یک جنگ تمام عیار فرهنگی و یک شبیخون فرهنگی است باید هوشیار می‌بودیم، چراکه دشمن از هر وسیله و رسانه‌ای که در اختیار داشت برای مورد حمله قرار دادن فرهنگ کشور عزیزمان بهره برده است و ماهواره به عنوان یکی از این رسانه‌ها همواره مورد توجه جدی بوده است. در بعد فرهنگی، دشمن با تمام قوای خویش سرمایه‌گذاری کرده است تا شبکه‌های ماهواره با تهی کردن جامعه از درون، اسباب از هم پاشیدگی خانواده را به عنوان مهم‌ترین نهاد استحکام و اقتدار فرهنگی، مورد هجمه قرار دهد.
دشمنان به درستی درک کرده‌اند که تنها راه مقابله با اسلام ناب، جمهوری اسلامی و مردم ایران، دور کردن مردم از اسلام و آموزه‌های اصیل و فرهنگ اسلامی است و با هجمه گسترده انواع برنامه‌ها و فیلم‌های خود در قالب فیلم سینمایی، سریال، مستند داستانی و انیمیشن، فرهنگ خود را جایگزین فرهنگ غنی اسلامی، ایرانی کرده و زیرساخت‌های اعتقادی و فکری ایرانیان را مورد حمله قرار دهند.
یکی دیگر از آسیب‌هایی که جامعه ما با ورود ماهواره به خانه‌ها به آن دچار شده است، دخالت سیاسی و اجتماعی است که جامعه ما با ورود ماهواره به منازل راه را برای آن باز کرده و تلاش جدی بیگانگان برای سلطه سیاسی، اجتماعی و دخالت در حوزه‌های استقلال کشور در ابعاد مختلف مؤید همین مسئله است و تولید برنامه‌های خبری و تحلیلی در شبکه هایی که اصالتاً غیرخبری هستند کمترین تحرک در این راستاست.  این قدرت‌ها با راه‌اندازی شبکه‌هایی که علی‌الظاهر دارند سعی می‌کنند خیلی بی‌طرفانه واقعیت‌های رخ‌داده را به اطلاع بینندگان بی‌خبر و در سانسور قرار گرفته داخلی برسانند، زیرکانه اخبار و اطلاعات را جهت‌دهی نموده و خواسته‌های خویش را به مخاطبین القا نموده و حتی گاهی پا را فراتر از این گذاشته و در مقاطعی مستقیما از مخاطبین می‌خواهند با اقداماتی علیه حکومت شوریده و اعتراض کنند که البته تاکنون مردم ما وقعی جدی به آنها ننهاده‌اند.
برخی از شبکه‌های ماهواره‌ای نیز با گسترش جدی و هوشمندانه شایعه، ایجاد فضای بدبینی و کاهش اعتماد اجتماعی در جامعه در تلاشند مردم را که مهم‌ترین سرمایه اجتماعی و سیاسی انقلاب هستند دربرابر نظام قرار دهند و به بهانه‌های واهی یا اتفاقات و حوادث خواسته و ناخواسته، آسمان ریسمان کرده و با شورآفرینی کاذب و بهره‌گیری از ظرفیت جدیدی به نام شبکه‌های اجتماعی درکنار رسانه‌های ماهواره‌ای در این راستا یارگیری کنند.
از جمله اهداف سیاسی مداخله‌جویانه حضور گیرنده ماهواره در منازل می‌توان به راه‌اندازی انواع شبکه‌های قاره‌ای و محلی توسط کشورهای غربی به زبان‌های مختلف و القای تفکرات خود به بینندگان، دروغ پردازی و فرافکنی علیه دولت‌ها و ملت‌هایی که با آنها مخالفند، تحرکات نرم به نفع خشونت‌گرایی و تروریسم و نسبت دادن آنها به اسلام و مسلمانان، تخریب شخصیت‌های تأثیرگذار مثبت در جهان علی‌الخصوص در جهان اسلام، اسلام‌هراسی، شیعه‌هراسی، حمایت علنی از گروه‌های مخرب و تروریسم و ارائه تریبون به آنها با هدف ایجاد رعب و وحشت و اغتشاش، تخریب و تقویت بی‌مورد و بی‌دلیل دولت‌ها و ملت‌ها با انگیزه‌های سلطه‌جویانه از جمله نمونه جلوه دادن کشورهای همراه با آنها، تبلیغات علیه مذهب و هویت ایرانی و اسلامی، تبلیغ مکاتب انحرافی، عرفان‌های دروغین و کاذب، ادیان و مذاهب غیر اسلام، حمایت از شیعه انگلیسی و سنی امریکایی (وهابیت و سلفیت) اشاره کرد.
دامن زدن به اختلافات مذهبی و قومی در کشور، تخریب و ناکارآمد معرفی کردن فرهنگ‌های اصیل و آداب مثبت سنتی و باورهای مردم، زیر سؤال بردن خرده فرهنگ‌ها و اعتقادات مذهبی و سنتی مردم ایران، تلاش برای معرفی فرهنگ شهروندی و مردم سالاری منهای دین به جامعه، تبلیغ سکولاریسم و القای شخصی بودن دین، ایجاد شک و تردید در مسلمات و اعتقادات دینی، سوء‌استفاده مالی و اقتصادی از مردم، تبلیغ کالاهای خارجی و مصرف‌گرایی در کشور، ایجاد فضای بی‌اعتمادی به کالای ایرانی و تمسخر آن در قالب‌های گوناگون، معرفی کالاهای بی‌کیفیت، داروهای آسیب‌ساز و بی‌اثر از قبیل کرم‌های معجزه‌گر، دمپایی‌های بلند‌کننده قد، داروهای ضداخلاقی، زیبایی‌افزایی، بزرگنمایی برخی ضعف‌های موجود و کاستی‌ها در جامعه با هدف ایجاد شکاف بین حکومت، دولت و ملت از دیگر کارهایی است که در این راستا انجام می‌شود.
بهترین راهکار برای مقابله با این هجمه‌های ویرانگر، تحریم همه‌جانبه گیرنده‌های ماهواره از سوی خانواده‌هاست، ایجاد نهضت ملی ندیدن شبکه‌های ماهواره‌ای و جمع‌آوری گیرنده‌ها کمترین کاری است که مردم می‌توانند برای صیانت از حریم خود، خانواده و اجتماع انجام داده و از طرفی دیگران را نیز به این منکر حساس کنند که هر دقیقه تأخیر در این کار تبعات جبران‌ناپذیری برای خانواده‌ها به همراه دارد که گاهی برای جبران آن بسیار دیر می‌شود. البته این اقدام نافی تلاش مسئولان و دست‌اندرکاران صدا و سیما، وزارت ارشاد، دستگاه‌های فرهنگی و متولیان امر و حتی نیروی انتظامی در عمل به تکالیف و وظایف قانونی نیست اما نگاه پیشگیرانه و خوداقدامی مردم در این راستا بسیار پسندیده و تأثیر‌گذار خواهد بود.
انتهای پیام/ روزنامه جوان
پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.