۰۷:۰۷ - جمعه ۲۵ دی ۱۳۹۴

نامه مادران سوری به مادران انگلیسی: جلوی دخترانتان را بگیرید+ فیلم

مادران سوری در نامه‌ای به مادران انگلیسی از آنان خواسته‌اند جلوی فرزندان بویژه دختران خود را بگیرند و نگذارند آن‌ها به سوریه بیایند. دست‌کم 500 انگلیسی در سوریه حضور دارند که بخش زیادی از آنان هم دختران انگلیسی هستند که برای جهاد نکاح و ازدواج با سران داعش، به این کشور فرار می‌کنند.

به گزارش شاهین نا؛ آمارها درباره اعضای اروپایی داعش بسیار متفاوت است. اما آمارها رسمی و غیررسمی از حضور هزاران اروپایی در سوریه (و عراق) حکایت دارد. براساس هر دو دسته از آمارها، اتباع فرانسه و انگلیس بیشترین اعضای اروپایی داعش هستند و تعداد آن‌ها تا 2هزار نفر تخمین زده می‌شود. دست‌کم 500 انگلیسی در سوریه حضور دارند که بخش زیادی از آنان هم دختران انگلیسی هستند که برای ازدواج با سران داعش و آنچه به جهاد نکاح معروف شده است، به این کشور فرار می‌کنند.
1429029_191
دختران انگلیسی بسیاری در شبکه‌های اجتماعی وابسته به داعش فریب خورده و با فرار از خانه و زندگی خود، به این گروه در سوریه پیوسته‌اند

اتباع انگلیسی داعش آنقدر زیاد هستند که در پایتخت خودخوانده این گروه (شهر رقه سوریه) منطقه‌ای را به نام «لندن کوچک» برای خود مهیا کرده‌اند.
حالا مادران سوری در نامه‌ای به مادران انگلیسی از آنان خواسته‌اند جلوی فرزندان بویژه دختران خود را بگیرند و نگذارند آن‌ها به سوریه بیایند. این مادران سوری از جمله مهاجران و پناهجویان این کشور در اروپا هستند. در ابتدای ویدئوی ضبط شده از این مادران سوری افسر ارشد هماهنگ کننده ضدتروریسم پلیس انگلیس به مادران انگلیسی درباره سفر اعضای خانواده‌هایشان به سوریه هشدار می‌دهد.

پیام مادران سوریه به مادران انگلیسی:
نگذارید دخترانتان به سوریه بروند

یکی از این مادران «فاتن» نام دارد که به همراه خانواده‌اش از سوریه مهاجرت کرده است. فاتن می‌گوید جان آن‌ها در سوریه در خطر بوده و اوضاع کشور و امنیت آن اصلا خوب نیست. به همین دلیل تصمیم سخت مهاجرت را گرفته است. فاتن می‌گوید مردم سوریه [بعد از تسلط داعش بر بخش‌هایی از آن] مجبور هستند هویت خود را مخفی کنند. نحوه لباس‌ پوشیدنشان را تغییر بدهند تا بدلیل مذهب و اعتقاد و … با آنان بدرفتاری نشود.

1429042_926
این مادر سوری می‌گوید هربار که با همسرش به بیرون از خانه می‌رفتند حتی برای درمان فرزندشان، از سوی تروریست‌های داعش تهدید می‌شدند. برادر همسرش هم بدون هیچ دلیلی از سوی این گروه بازداشت شده است. به گفته فاتن، واقعیت زندگی در سوریه تحت کنترل داعش همین است؛ ترس و وحشت.

فاتن خطاب به مادران انگلیسی با لحنی التماس‌گونه می‌گوید: «هرگز این خطر را به جان نخرید که یک روز بیدار شوید و ببینید دخترانتان به سوریه فرار کرده است. این می‌تواند آخرین باری باشد که او را می‌بینید یا با او صحبت می‌کنید… با دخترانتان درباره زندگی و واقعیت‌های آن در کشوری که جنگ آن را چندپاره کرده است صحبت کنید تا متوجه شوند تصویری که برای آنان [توسط شبکه‌های مجازی داعش] ترسیم شده است چقدر با واقعیت تفاوت دارد.

به دخترتان کمک کنید تا بفهمد و متوجه شود چرا که فکر می‌کنند با سفر به سوریه به مردم این کشور کمک می‌کنند، در حالی که هیچگاه تا این اندازه از حقیقت دور نبوده‌اند. او [با پیوستن به داعش] تنها شرایط را برای دوستان و خانواده‌های ما و دیگر مردم سوریه سخت‌تر می‌کند.

یکی دیگر از مادران سوری خطاب به مادران انگلیسی با ناراحتی از سرنوشت دخترانی که به امید آینده‌ای روشن [در آنچه که داعش از دولت اسلامی برایشان ترسیم می‌کند] به سوریه می‌روند می‌گوید: «وقتی از دخترانی که و زنان جوانی که برای پیوستن به داعش به سوریه می‌روند می‌شنوم، بسیار غمگین می‌شوم. چرا که این کار آنان تنها به بدبختی آنان منجر خواهد شد.»

1429061_882

اگر من جای این دختران و زنان جوان مسلمانی که [از انگلیس] به سوریه می‌روند بودم، به خودم می‌گفتم که چرا باید به سوریه جایی که داعش مردم را صدها سال به عقب بازگردانده است بروم؟ آن‌ها مردم را از تحصیل بازمی‌دارند تا مردم بی‌سواد بمانند. به زور حتی دختربچه‌ چهار ساله را مجبور می‌کنند که از سر تا پایش را بپوشاند و زنان اجازه ندارند به تنهایی در خیابان تردد کنند و به تنهایی کاری انجام دهند. این سوریه‌ای نیست که ما می‌شناختیم.

من به مادران [انگلیسی] می‌گویم اگر دخترانتان خواستند کمکی بکنند، از همین‌جا در انگلیس با کمک به خیریه‌ها و کمک به پناهجویان مشارکت کنند. پیام من به زنان جوان  این است که به خودتان و به آینده‌تان فکر کنید، تا اینکه به سوریه بروید با شکنجه، بازداشت و حتی مرگ مواجه شوید؛ با این چشم‌انداز که هیچ‌وقت قادر به بازگشت به خانه‌تان نخواهید بود…

زکا، یکی دیگر از مادران سوری است که درخواستش را همان ابتدا مطرح می‌کند:

1429074_372

«من از طرف مردم سوریه یک درخواست از مادران انگلیسی دارم، نگذارید دخترانتان به سوریه بروند.»

این مادر سوری که همسرش توسط تک‌تیراندازان داعش کشته شده است می‌گوید برای حفظ جان سه فرزندش مجبور به ترک کشور به مقصد مصر شده است.

«به دخترانتان بگویید در مناطق تحت کنترل داعش نه آزادی خواهند داشت و نه امنیت. داعش فاصله بسیاری با اسلام دارد، آن‌ها نه مسلمان هستند و نه پیرو اسلام. مردم سوریه بیش از هرچیز از داعش می‌ترسند. تنها دستاورد داعش برای سوریه کشتار و آوارگی بوده است. آن‌ها کشور ما را به نابودی کشانده‌اند.

مشرق
دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.