۰۷:۰۰ - پنج شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۴

بازتاب جهانی بازداشت تفنگداران آمریکایی توسط رزمندگان سپاه + تصاویر

خبر بازداشت ۱۰ نظامی آمریکایی، امروز تیتر یک رسانه‌های جهان شد؛ البته این رسانه‌ها بیش از اینکه به تجاوز نیروهای آمریکایی به حریم ایران اشاره کنند تنها به بازداشت این نیروها توسط سپاه و «ادعای» ایران در نقض حریم دریایی‌اش تأکید کردند.

به گزارش شاهین نا؛ دو شناور رزمی آمریکایی با نقض حریم دریایی ایران در محدوده جزیره فارسی در خلیج فارس، توسط رزمندگان نیروی دریایی سپاه بازداشت و به پایگاه این نیرو در جزیره فارسی منتقل می‌شوند. به گفته فرمانده نیروی دریایی سپاه، ناو هواپیمابر آمریکایی نیز در این محدوده در آب‌های بین‌المللی حضور داشت و پس از بازداشت این دو شناور آمریکایی، تحرکات دریایی و هوایی «غیرحرفه‌ای» از سوی آمریکایی‌ها انجام شد که با اقدامات مناسب نیروهای سپاه، بعد از ۴۰ دقیقه آرامش به منطقه بازگشت. ۱۰ تفنگدار آمریکایی تا این لحظه در اختیار نیروهای ایرانی بوده و در حال بازجویی هستند. سردار فدوی همچنین از احتمال نقص فنی تجهیزات ناوبری این دو شناور خبر داد و احتمال داده است که ۱۰ تفنگدار آمریکایی به زودی آزاد شوند.(جزئیات بیشتر)

1427514_795

طرف آمریکایی هم از شب گذشته فشار همراه با احتیاطی را برای آزادی ۱۰ نظامی آمریکایی آغاز کرده است. مقامات پنتاگون از رفتار حرفه‌ای و محترمانه ایران خبر دادند و اعلام کردند که ایرانی‌ها رفتار بسیار خوبی داشته‌اند و تنها ابراز امیدواری کردند که این افراد به زودی آزاد شوند. وزرای خارجه ایران و آمریکا هم درباره این موضوع تماس‌هایی تلفنی داشتند که به گفته فرمانده نیروی دریایی سپاه، آقای ظریف از طرف آمریکایی خواسته است بابت این تجاوز عذرخواهی کند.(جزئیات بیشتر)

بر بازداشت ۱۰ نظامی آمریکایی به سرعت از سوی پنتاگون اعلام و تیتر یک رسانه‌های جهان شد. البته این رسانه‌ها بیش از اینکه به تجاوز نیروهای آمریکایی به حریم دریایی ایران اشاره کنند، تنها به بازداشت این نیروها توسط سپاه و «ادعای» ایران در نقض حریم دریایی‌اش تأکید کردند؛ اقدامی که برخی در داخل هم با دنباله‌روی از رسانه‌های بیگانه، با دخیل کردن منافع حزبی و داخلی، رزمندگان غیور سپاه را متهم به ماجراجویی کرده‌اند.(جزئیات بیشتر)

نکته دیگر «ملوان» خواندن تفنگداران دریایی آمریکا از سوی این رسانه‌هاست تا نظامی‌بودن این افراد و شناورهای توقیف شده و به تبع آن تجاوز نظامیان آمریکایی به مرزهای ایران، مورد توجه قرار نگیرد.

1427515_359

در ادامه، بازتاب بازداشت تفنگداران متجاوز آمریکایی در رسانه‌های جهان آمده است:

1427518_581

شبکه فرانس ۲۴ فرانسه، در گزارش خود به درخواست ایران برای عذرخواهی آمریکا بدلیل ورود غیرقانونی تفنگداران آمریکایی به مرزهای ایران پرداخته است. این شبکه فرانسوی ضمن «قدرتمند» خواندن سپاه پاسداران، از قول فرماندهان آن اظهارنظر آمریکایی‌ها درباره آزادی سریع نظامیان آمریکایی را گمانه‌زنی خواند و تأیید نکرد.

فرانس ۲۴ با پوشش توضیحات فرمانده نیروی دریایی سپاه در ادامه گزارش خود، از تماس تلفنی جان کری و ظریف درباره این موضوع خبر داد. پنتاگون گفته است که این دو شناور در حال تردد بین آب‌های بحرین و کویت بوده‌اند که ناگهان ارتباطشان با پایگاه و ناو آمریکایی قطع می‌شود.

1427657_612

دویچه وله آلمان هم به نقل از پنتاگون از بازداشت دو کشتی رزمی آمریکایی توسط ایران خبر داده است. این رسانه‌ آلمانی هم مانند دیگر رسانه‌های غربی بدون اشاره به تجاوز این دو شناور به آب‌های سرزمینی ایران، نوشته است: «دو شناور آمریکایی در حال حرکت به سوی بحرین بودند که توسط نیروهای ایرانی در خلیج فارس بازداشت شدند.

دویچه وله همچنین بدون اشاره به نظامی بودن این افراد و «خدمه» خواندن آنان، از قول مقامات تهران مدعی شده است که ایران به زودی خدمه این کشتی ها را آزاد می‌کند. به گزارش این رسانه آلمانی، دو شناور رزمی آمریکا دچار اختلال فنی شده و به داخل آب‌های ایران منحرف شده‌اند.

شبکه ای‌بی‌سی نیوز آمریکا از قول مقامات ایران، از حل قریب‌الوقوع مسأله «ملوانان» آمریکایی خبر داده است.

بازتاب بازداشت تفنگداران آمریکایی توسط رزمندگان سپاه + تصاویر و فیلم

این شبکه آمریکایی نوشته است آمریکایی‌های بازداشت‌شده ۹ مرد و یک زن هستند که شب را در پایگاه نیروهای ایرانی در جزیره فارسی گذرانده‌اند. ای بی سی نوشته است انتظار می‌رود روز چهارشنبه این نیروها به یک کشتی آمریکایی در منطقه تحویل داده شوند؛ اتفاقی که ظهر امروز (چهارشنبه) با عذرخواهی مقامات آمریکایی اتفاق افتاد و این نیروها در آب‌های بین‌المللی خلیج فارس رها شدند.

شبکه فاکس نیوز وابسته به جناح محافظه‌کاران آمریکا هم ضمن گزارش بازداشت نیروهای آمریکایی، خبر داد ایران پس از عذرخواهی مقامات آمریکایی،‌ ۱۰ «ملوان» این کشور آزاد شدند.

1427657_612

نیویورک تایمز دیگر رسانه‌ آمریکایی خبر بازداشت نیروهای آمریکایی را با گمانه‌زنی‌هایی درباره طرح اتهام جاسوسی از سوی ایران مطرح کرده است.

1427715_385

به گزارش این روزنامه آمریکایی، پنتاگون و وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده‌اند که یکی از این قایق‌ها در مسیر عادی و همیشگی به سمت بحرین در حرکت بوده است که به دلیل مشکلات فنی به داخل مرزهای آبی ایران منحرف شده است. به گفته این مقامات، نیروهای آمریکایی به دلیل مشکلات فنی ارتباط خود با این دو قایق را از دست داده‌اند.

شبکه الجزیره هم در گزارش خود، انتظار مقامات آمریکایی برای آزادی سریع نظامیان این کشور را منعکس کرده است.

1427737_337

این شبکه به نقل رویترز از برنامه ایران برای تحویل این نیروها به یک واحد نظامی آمریکایی در آب‌های بین‌المللی خلیج فارس در روز چهارشنبه خبر داده است. به گزارش الجزیره، کاخ سفید گفته است «در تلاش برای آزادی هرچه سریع‌تر» ۱۰ آمریکایی است.

شبکه اسکای‌نیوز هم گزارش داده است که قایق‌های آمریکایی در مسیر بحرین بوده‌اند که بطور غیرارادی به نزدیکی جزیره فارسی در آب‌های ایران منحرف شده‌اند.

1427764_782

اسکای نیوز در گزارش خود بار دیگر مدعی شده است که شناورهای سپاه چندی پیش در نزدیکی ناو هواپیمابر هری ترومن آمریکا در خلیج فارس اقدام به شلیک راکت کرده‌اند؛ اقدامی که از سپاه تکذیب شده است.

بی‌بی‌سی شبکه دولتی انگلیس هم از نقص فنی و انحراف قایق‌های آمریکایی به سمت جزیره فارسی گفته است. به گزارش بی‌بی‌سی بلافاصله پس از بازداشت این نظامیان، جان کری با ظریف تماس تلفنی داشته و درباره آن مذاکره‌ کرده‌اند.

1427781_523

واشنگتن‌پست دیگر روزنامه آمریکایی هم از دستگیری ۱۰ «ملوان» آمریکایی توسط ایران خبر داده است. واشنگتن پست نوشته است این قایق‌ها «ظاهرا» وارد آب‌های مرزی ایران شده‌اند.

1427787_456
 لس‌آنجلس تایمز هم خبر بازداشت و هم خبر آزادی نظامیان آمریکایی را پوشش داده است. لس آنجلس تایمز گزارش داده است هیچ نشانه‌ای از بدرفتاری یا آسیب‌رسیدن به «ملوانان» آمریکایی در طول مدت زمان بازداشت آن‌ها وجود ندارد. این ۱۰ نظامی به همان یگان عملیاتی که تحت هدایت آن در حال عملیات بودند در آب‌های بین‌المللی تحویل داده شد.

1427787_456

خبرگزاری رویترز هم از اولین رسانه‌هایی بود که اخبار مربوط به این اتفاق را مخابره می‌کرد. این خبرگزاری از ابتدا انتظارات مقامات آمریکایی برای آزادی هرچه سریعتر نظامیان آمریکا را منتقل کرد. به گزارش رویترز، نقطه مشترک مقامات ایرانی و آمریکایی در این زمینه، تأکید هر دو طرف بر صحت و سلامت کامل نیروهای آمریکایی بازداشت‌شده بود.

1427843_264

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه هم از درخواست ایران برای عذرخواهی مقامات آمریکایی بدلیل نقض حریم دریایی ایران خبر داد. به گزارش اسپوتنیک، وزیر خارجه ایران به همتای آمریکایی‌اش جان کری گفته است که بدلیل نقض تمامیت ارضی ایران، نیروی دریایی این کشور باید عذرخواهی کنند.

1427866_777

یو اس ای تودی هم مانند دیگر رسانه‌های آمریکایی بازداشت ۱۰ ملوان و توقیف ۲ قایق آمریکایی در خلیج فارس را مخابره کرد. به گزارش این رسانه‌ آمریکایی به نقل از یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، یکی از قایق‌های آمریکایی به دلیل مشکلات فنی به سمت جزیره فارسی منحرف می‌شود و قایق دوم برای کمک به آن همراهش می‌رود و هر دو توسط سپاه متوقف می‌شوند. مشخص نیست این دو قایق چقدر وارد مرزهای ایران شده‌اند اما این اتفاق غیرعمدی بوده است.

1427877_561مشرق
پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.