۱۰:۰۱ - یکشنبه ۰۸ شهریور ۱۳۹۴

هنجارشکنی فقط مخصوص بانوان نیست!

رواج پدیده عجیب مردان زن‌نما/اینجا سلمانی است یا آرایشگاه مردانه؟!

جوانان تنها با این عقیده که هدف و حرکتشان نوعی کمال طلبی، ارضای حس زیبایی و تنوع است ناخواسته آب در آسیاب دشمن می‌ریزند. هیچ کس مخالف پوشیدن لباس‌های رنگی و تمیز بودن نیست اما استفاده از پوشش‌ و آرایش‌های غیرمتعارف نه تنها برای خود فرد آسیب دارد، بلکه منجر به بروز برخی ناهنجاری‌ها در جامعه می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری”شاهین نا”  تا چند سال پیش آرایشگاه‌های مردانه کارشان کوتاه کردن مو یا تراشیدن سر و صورت بود. برای کوتاهی هم یک یا نهایتا دو، سه مدلی روی بورس بود و طبق همان الگو موی سر همه کوتاه می‌شد. اما امروز دیگر این سالن ها مانند قدیم فعالیتشان محدود نیست، انواع مدل های مو اعم از مدل‌هایی برای موهای کوتاه و میزامپلی موهای بلند در تمام آرایشگاه های مردانه به روز شده باب شده است و دیگر به کمتر سالنی می‌توان لقب سلمانی داد. همه این خدمات رسانی‌ها در کنار اقناع مشتری اما نیم نگاهی هم به جیب آنها دارد. یعنی هر چه خدمات بیشتر هزینه بالاتر و این البته از سوی مشتریان هم پذیرفته شده است. هزینه های پیرایش برای جوانان امروز جز و هزینه های ثابت و قابل توجه ماهانه شده است.

TANINEYAS

گشتی در سلمانی‌های مردانه :

پشت پنجره؛ مردها و پسرهایی نشسته اند و برخی در حال کوتاه کردن مو و خلوت کردن سر ملت هستند. اما عده ای از پسرهای جوان به سرشان بیگودی پیچیده‌اند و گاهی آرایشگر با بابیلیس موهایشان را داغ می کند تا بهتر حالت بگیرد! چراغ داخل اتاقک روشن است و هوای بیرون تیره و کم نور و داخل اتاقک کاملا پیاست، برخی از پسرهای جوان که روی صندلی‌های انتظار نشسته اند، خودشان دست به کار شده اند و دارند یک کارهایی روی صورتشان انجام می‌دهند.

vakonesh.com_192f2e1252c039c186d0e71f9ce41df9

بله انگار موچین به دست گرفته‌اند و دارند موهای ریز ریز ابروهایشان را بر می‌دارند! آقای سلمانی نیز کم مانده فقط تکه ای نخ باریک و محکم را دور گردنش ببندد و سر آزاد آن را بین دو انگشت گرد کند و شروع به بند انداختن کند! خیر اشتباه نکنید آرایشگاه زنانه نیست! ناسلامتی نامش پیرایشگاه مردانه است.

این افراد به دلیل برخی از ویژگی‌های جسمانی و غیره احساس می‌کنند که باید بیشتر در جمع دیده شده مورد تمجید قرار بگیرند از اینرو برای نشان دادن خود به هر راهکاری دست می‌زنند که باید در این رابطه بوسیله فردی کارشناس توجیه شوند.

در این رابطه سید احمد جلیلی مشاور عالی انجمن روانشناسی ایران علت آرایش مردان مربوطه به چند دلیل می‌داند و می گوید: یکی از مواردی که جوان ها را به سمت آرایش هدایت و آنها را شخصیت مردانگی خود دور می‌کند بی‌برنامه بودن مملکت ماست. این بی‌برنامگی در همه جهات از جمله اقتصادی، اجتماعی و سیاسی و … وجود دارد. برنامه‌ای در کشور که مشکلات را ریشه‌یابی و رفع کند، وجود ندارد. اگر در هر مورد برنامه چه جوان‌ها، چه بانوان و هزار مورد دیگر اگر برنامه وجود داشته باشد و طبق برنامه عمل شود ما به نتیجه می رسیم.

rahafun.com-ax-pesare0arayeshkarde-5

جلیلی با بیان اینکه کلیه مشکلات را با هم و در یک بسته باید دید گفت: باید مشکلات جامعه را به کلی دید و این گونه نباشد که مانند فیلی که در تاریکی هست کسی دست به خرطوم آن بزند و بگوید لوله است و دیگری دست به پای آن بزند و بگوید ستون است ولی از دور اگر درست به آن نگاه کند مشخص است که فیل است.این مسائل هم جزء نگاه کردن ندارد.

 قرار برخی از مسئولین کشور با اطرافیان خود نگاه ماورایی دارند و کسی حتی به این مسئولین کوچک‌ترین اعتراضی نمی‌کند دیگر از یک جوان چه انتظاری نمی‌کند دیگر از یک جوان چه انتظاری باید داشت.

وی در پاسخ به این سؤال که « آیا به نحوی در پسرانی که آرایش می‌کنند گرایش و خوی دخترانه وجود ندارد، گفت: ممکن است وجود داشته باشد و یا نباشد. اکنون آنقدر آرایش مردان فراگیر است که می‌گوید این کار را بکن و آن کار را نکن. این گونه امر و نهی‌های به وجود آمده واکنش‌هایی را ایجاد می‌کند و اغلب واکنش‌ها بیمارگونه است، باید از امر و نهی‌های بیهوده جلوگیری کرد و کارهای هدایتی را نیز انجام اد. سؤالی که مسئولان باید پاسخ دهند این است که چرا در چند دهه اخیر جامعه ما از نظر اخلاقی روز به روز در حال سقوط است؟

نگاهی به مدل‌های موی سر آقایان

پیرایش سر و صورت مردان در موارد بسیار آسان به نظر می‌رسد و معمولاً آنها نیز وقت چندانی برای این کار صرف نمی‌کنند؛ اما چند سالی است برخی پسرهای جوان ( به تقلید از برنامه‌های مبتذل و سریال‌های ماهواره) وقت بیشتری دارند تا آن را جلوی آینه صرف کنند و البته بدشان نمی‌آید عاملی برای جلب توجه بیشتر در سر و وضعشان ایجاد کنند. به همین علت دنبال مرغوب‌ترین ژل‌های موی سر می‌گردند تا بتوانند هر چه محکم‌تر موهایشان را به حالت سیخ در جهات مختلف در هوا نگه دارند! برخی از آنها با مد شدن مدل‌های خروسی و تیفوسی و تن تنی یا با مدل‌های ریش چکمه‌ای و غیر  چکمه‌ای و انواع و اقسام مدل‌های من در آوردی، خیلی زود مدل‌های فشن را روی سرشان امتحان می‌کنند و شاید بتوان گفت تنها انگیزه برای امتحان این مدل‌های مو این است که دیگران فکر کنند آنها بسیار به روزتر از هم سن و سال‌هایشان هستند و اصلاً بابقی مردم عادی فرق می‌کنند!

TANINEYAS_0

این جوانان تنها با این عقیده که هدف و حرکتشان نوعی کمال طلبی، ارضای حس زیبایی و تنوع است ناخواسته آب در آسیاب دشمن ریخته و در تهاجم  فرهنگی دشمن علیه کشور به نوعی کمک می‌کنند. هیچ کس مخالف پوشیدن لباس‌های رنگی و تمیز بودن نیست اما استفاده از پوشش‌های غیرمتعارف و آرایش‌های آنچنانی نه تنها برای خود فرد آسیب دارد بلکه منجر به بروز برخی ناهنجاری‌ها در جامعه می‌شود که با این قوانین و شرع اسلامی ما مغایرت دراد. دامنه کمال‌جویی و زیبایی به اندازه‌ای وسیع است که انسانی می‌تواند به صورت شرعی و عرفی و قانونی بر روی ظاهر خود اعمال کرده و به کسی هر برنخورد. تقویت و توجه بیش از پیش به آموزه‌های دینی و نحوه تربیت صحیح خانواده‌ها بهترین راهکار برای مقابله با اینگونه برخوردها است. توسعه دامنه مشاوره در بین اقشار مختلف نیز بهترین راهکارها برایرفع این مهم است و برخی از افراد ریشه نگرانی‌ها و ناسازگاری‌های درونی خود را نمی‌دانند و وقتی مورد مراقبت مشاوره قرار می‌گیرند با استفاده از  روش‌های علمی مشکلاتشان برطرف می‌شود.

بدحجابی و بی‌توجهی به حجاب اسلامی از آثار و پیامدهای وادادگی در برابر فرهنگ بیگانگان است. زنان و مردان جامعه اسلامی اگر به سمت الگوهای غربی و بی‌حجابی حرکت کنند نه تنها ارزش جایگاه خود در جامعه را خدشه‌دار کرده بلکه بسیاری از ارزش‌های جامعه را نادیده گرفته و موجب ترویج بی‌بندوباری می‌شود.

منبع:راه دانا

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.