۱۰:۳۵ - چهارشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۴

اعلام میزان زکات فطریه رمضان ۱۴۳۶ + استفتائاتی از رهبر انقلاب

آیت‌الله امامی‌کاشانی میزان زکات فطریه امسال را برای هر نفر سه کیلوگرم گندم به میزان ۲۵۰۰ تا ۲۷۰۰ تومان و برای آنانی که قوت غالبشان برنج است معادل سه کیلوگرم برنج اعلام کرد.

به‌گزارش پایگاه خبری”شاهین نا” با نزدیک شدن به پایان ماه مبارک رمضان و عید سعید فطر روز گذشته آیت‌الله امامی کاشانی میزان مبلغ زکات فطریه را اعلام کرد.

وی مبلغ فطریه امسال را برای هر نفر سه کیلوگرم گندم، به ازای هر کیلوگرم 2500 تومان تا 2700 تومان اعلام کرد و گفت: مبلغ فطریه امسال 7 هزار و 500 تا 8 هزار تومان است  و این مبلغ برای تهران و یا شهرهای بزرگ است و باتوجه به قیمت پایین تر گندم آزاد در برخی شهرستان ها و روستاها قیمت فطریه نیز به تناسب در این مناطق کمتر از این حد است.

آیت الله امامی کاشانی افزود: برای کسانی که قوت غالب آن ها برنج است نیز این مبلغ براساس هر نفر سه کیلوگرم برنج محاسبه می‌شود. زکات فطریه باید قبل از نماز عید فطر پرداخت شود و در غیر این صورت قبل از ظهر باید پرداخت شود و اگر کسی نتواند تا زوال روز پرداخت کند باید مبلغ آن را کنار بگذارد و بعدا به مستحق بدهد.

امام جمعه تهران با اشاره به اینکه زکات فطریه هر شهر باید در همان شهر و به مصرف فقرای همان شهر برسد اظهار داشت: دانشجویان و کسانی که در منزل پدر ساکن هستند نیز باید توجه کنند که اگر کسی در خارج از کشور درس می خواند یا زندگی می کند چنانچه هزینه خود را از رئیس خانواده می گیرد باید پدر او فطریه را پرداخت کند.

آیت الله امامی کاشانی با بیان اینکه فطریه افراد عام ویژه افراد عام است و به سادات تعلق نمی گیرد افزود: میزان کفاره برای هر روزه یک چهارک نان است که باید حتما به مستحق برسد و نمی توان پول آن را پرداخت کرد و باید حتما نان باشد.

احکام مصرف زکات فطره توسط آیت‌الله العظمی امام سیدعلی خامنه‌ای (مدظله)، رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز چنین بیان شده است:

س: آیا زکات فطره را مى‌‏توان به خانواده فقیر غیر متدین داد؟
ج) در زکات فطره، عدالتِ گیرنده لازم نیست؛ ولى به کسى که آشکارا گناه کبیره انجام مى‏دهد، بنابر احتیاط نباید زکات فطره داد.

س: آیا پدر مى‏‌تواند زکات فطره را به فرزند دانشجوى خود که محتاج است، بدهد؟
ج) اگر فرزندان فقیر باشند، پدر و مادر باید مخارج واجب آنان را بپردازند و نمى‌توان چیزى از زکات فطره را بابت مخارج زندگى به آنها داد ولى براى اداى دین و یا مایحتاجى که تأمین آن بر پدر واجب نیست اشکال ندارد.

س: آیا جایز است زکات فطره را به عنوان هدیه، به خویشاوندان آبرومند و مستحق داد؟
ج) می‌تواند به عنوان هدیه بدهد و لازم نیست به او بگوید زکات فطره است؛ ولى باید در نیت قصد زکات کند.

س: کسى که سید نیست، میتواند فطره را به سید بدهد؟
ج) خیر، جایز نیست.

س: آیا جایز است زکات فطره را در امور فرهنگى و مذهبى که باعث نشر معارف دین میشود صرف کرد؟
ج) صرف زکات فطره در راه نشر معارف دین اشکال ندارد؛ ولى بهتر است آن را به فقیر بدهند.

س: همسرم از سادات مى‌باشند با توجه به اینکه فطریه ایشان به عهده اینجانب مى‌‌باشد و من نیز سیّد نیستم و با عنایت به اینکه فطریه سادات جداگانه دریافت مى‌شود آیا فطریه مربوط به همسرم را در محل فطریه سادات باید قرار داد؟
ج) ملاک در پرداخت فطریه معیل (پرداخت کننده فطریه) است نه عیال، بنابراین شما نمى‌توانید فطریه خود را به سیّد بپردازید هر چند همسر شما از سادات باشد.

س: آیا فطریه را به سادات فقیر مى‌توان داد؟
ج) غیر سادات نمى‌توانند به سادات فطریه پرداخت نمایند.

س: اگر شخصى وضع مالى خوبى ندارد و براى مداواى بیمارى دختر بچه‌اش که هزینه زیادى دارد نیازمند پول است، آیا زکات فطره به او تعلق مى‌گیرد؟ و اگر بعداً معلوم شود که اصلاً او مستحق نبوده حکم چیست؟
ج) اگر فقیر است، زکات فطره بر او واجب نیست و مى‌توانید زکات خود را به او بدهید و اگر بفهمید فقیر نبوده چنانچه مالى را که به او داده‌اید از بین نرفته باشد، مى‌توانید پس بگیرید و به مستحق بدهید و اگر نتوانید پس بگیرید، باید از مال خودتان فطره را بدهید.

منبع:تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.