۱۴:۱۲ - یکشنبه ۰۷ تیر ۱۳۹۴

استاندار اصفهان خبر داد

آماده شدن طرح جامع ساماندهی رودخانه زاینده‌رود تا یک ماه آینده/زاینده رود زنده می‌شود

استاندار اصفهان گفت: طرح جامع ساماندهی رودخانه زاینده‌رود به منظور جریان مطلوب آب با هر میزان حجم ورودی تا یک ماه آینده جمع بندی و ارائه خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری شاهین نا؛  رسول زرگرپور در جلسه نشست شورای حفاظت منابع آب استان، اظهار کرد: این شورا برای تمام استان‌های کشور اهمیت حیاتی دارد و برای استان اصفهان که با کمبود آب و خشکسالی مواجه است، از اهمیت بیشتری برخوردار است.

وی افزود: این شورا و شورای حفاظت کیفی زاینده‌رود دو شورایی هستند که مکمل هم فعالیت می‌کنند و مسائل آب را در ابعاد مختلف مورد توجه قرار می‌دهند.

استاندار اصفهان با بیان اینکه حدود 15 سال قبل بخشنامه‌ای مبنی بر جداسازی آب فضای سبز از آب شرب به تصویب رسید، تصریح کرد: در برخی از شهرها هنوز این بخشنامه اجرا نشده است.

وی افزود: بر اساس آمار ارائه شده از شرکت آب منطقه‌ای، در کل استان از 138 فقره انشعاب آب که عمدتا در شهرستان‌ها هستند 700 لیتر در ثانیه آب شرب بهداشتی گران‌قیمت برای فضای سبز مصرف می‌شود.

زرگرپور اضافه کرد: در این جلسه مقرر شد که طی یک ماه آینده با مشارکت و همکاری شهرداری‌های مربوطه و آب و فاضلاب، این مقدار آب قطع و با برنامه‌ریزی و تدابیر لازم آب مورد نیاز برای فضای سبز این مناطق از طریق پساب و آب خام تامین شود.

وی به برداشت‌های مجاز و غیر مجاز آب اشاره و عنوان کرد: در برداشت‌های مجاز میزان برداشت بهره‌برداران دارای مجوز مشخص است اما سیستم‌هایی برای کنترل این برداشت‌ها وجود ندارد و در مواقعی مشاهده می‌شود که دو تا سه برابر میزان مجوز، برداشت آب از منابع زیرزمینی و آب‌های سطحی صورت می‌گیرد.

استاندار اصفهان اضافه کرد: تاکنون 3هزار و 200 کنتور در استان نصب و پیش‌بینی شده امسال 7هزار کنتور دیگر اضافه شود و بر خلاف اینکه برنامه‌ ابلاغی وزارت نیرو 7 هزار کنتور بوده اما تلاش می‌کنیم که این میزان به بالغ بر 10 هزار کنتور هوشمند برسد زیرا کنترل برداشت‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی گفت: در خصوص چاه‌های غیر مجاز نیز تصمیم گرفته شد 700 چاه غیر مجاز در حریم و بستر رودخانه پلمب و مسدود شود چرا که این چاه‌ها به صورت غیر مجاز از آب رودخانه برداشت و برنامه‌ریزی برای آب رودخانه را با مشکل مواجه می‌کنند.

زرگرپور با بیان اینکه شورای آب شهرستان‌ها در این زمینه فعال شده‌اند، افزود: از تمام نمایندگان مجلس، ائمه جمعه و افراد صاحب نفوذ در شهرستان‌ها تقاضا می‌کنیم در این حرکت ملی که به منظور احیای حوضه آبریز زاینده‌رود و در جهت احقاق حق افراد است، کمک و حمایت کنند تا این مسدودسازی انجام شود.

وی به طرح ساماندهی رودخانه اشاره کرد و ادامه داد: زاینده‌رود از نظر طول، عمق و عرض نیازمند طرح جامع کارشناسی است تا با هر میزان آب به نحو مطلوب و زیبا جریان داشته باشد.

استاندار اصفهان با بیان اینکه طرح‌های اولیه تا کنون ارائه شده است، افزود: این طرح‌ها قرار است تا یک ماه آینده جمع‌بندی و با عنوان طرح جامع ساماندهی رودخانه زاینده‌رود تدوین شد.

وی اضافه کرد: با آماده‌سازی این طرح در زمان‌هایی که آب رودخانه بنا به دلایل مختلف قطع و رودخانه خشک می‌شود، این طرح به صورت قطعه به قطعه اجرا می‌شود تا رودخانه از حالت فعلی خارج شود.

منبع: فارس

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.