۲۳:۲۱ - دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۲

اولین مخالف کلیات هیات دولت

بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی امروز با دستور کار بررسی و بحث در مورد خط مشی و اصول کلی دولت حسن روحانی و بررسی برنامه‌ها و صلاحیت وزرای پیشنهادی برگزار شد.

13920513183122134936163           جلسه علنی مجلس شورای اسلامی امروز با دستور کار بررسی و بحث در مورد خط مشی و اصول کلی دولت حسن روحانی و بررسی برنامه‌ها و صلاحیت وزرای پیشنهادی برگزار شد.

 

به گزارش شاهین نا به نقل از ایسنا، در این جلسه که به ریاست علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی آغاز شد، در ابتدا حجت‌الاسلام حسن روحانی، رییس‌جمهور به دفاع از وزرای پیشنهادی خود برای تشکیل کابینه یازدهم پرداخت.

پس از سخنرانی حسن روحانی در این جلسه، مخالفان و موافقان کلیات هیات دولت به سخنرانی پرداختند.

حاجی: در برنامه دولت به خلق حماسه اقتصادی توجه نشده است

نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس خاطرنشان کرد: اولین نکته‌ای که در برنامه رییس‌جمهور به آن توجه نشده خلق حماسه اقتصادی است. ما باید از مردم برای خلق حماسه سیاسی تشکر کنیم اما باید بدانیم آنها منتظر خلق حماسه اقتصادی در سال جاری هستند اما در برنامه آقای روحانی در این راستا نکته مهم و شاخصی ندیدیم.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،حسینعلی حاجی دلیگانی، به عنوان اولین مخالف کلیات هیات دولت و برنامه‌های کلی رییس‌جمهور خطاب به روحانی، گفت: مخالفت بنده با تمامی برنامه یا تمامی وزرای شما نیست اما نکاتی را در برنامه شما دیدم که وظیفه خود دانستم از زبان مردم این نکات را به شما، مردم و وزرای پیشنهادی عرض کنم.

وی ادامه داد: این نکات شامل کاستی‌هایی است که در برنامه است و اولویت‌هایی است که به نظر می‌رسد در برنامه‌های شما دیده نمی‌شود. به نظر می‌رسد بعضی از افرادی که به عنوان وزرای پیشنهادی معرفی شده‌اند توانایی‌های لازم را نداشته باشند.

حاجی دلیگانی همچنین با اشاره به نحوه هدفمندی یارانه‌ها، عنوان کرد: در سال ۹۲ که یکی از مهم‌ترین مسائل نحوه ادامه دادن هدفمندی یارانه‌هاست. ما ۴۲ هزار میلیارد تومان پرداختی یارانه داریم که از این میزان ۲۸ هزار میلیارد تومان از محل گران شدن نفت و حامل‌های انرژی تامین می‌شود اما برای مابقی آن چه برنامه‌ای دارید، آیا قرار است حامل‌های انرژی گران شود که اگر اینطور باشد نحوه تامین زندگی مردم به چه صورت است و کسری این مقدار از کجا تامین می‌شود. برای بهبود وضعیت مردم در دولت تدبیر و امید چه تدبیری اندیشیده‌اید؟

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: مساله دیگری که اهمیت زیادی دارد پروژه‌های نیمه تمام در کشور است. در حال حاضر حدود ۴۰ هزار پروژه نیمه تمام وجود دارد اما در برنامه پیشنهادی شما پیش‌بینی خاصی در این باره صورت نگرفته است.

وی با مطرح کردن مسکن مهر به عنوان مشکل بعدی کشور، این پرسش را مطرح کرد که برای مسکن مهر که حرکت عظیمی برای اقشار کم‌درآمد است چه تدبیری صورت گرفته است؟ تدبیر دولت برای تامین مسکن و مقابله با قیمت فزآینده آن و افزایش نرخ رهن و اجاره چیست؟ با مسکن مهر نیمه تمام چه برخوردی می‌شود؟ آیا رها می‌شود؟ و آیا استمرار پیدا می‌کند؟ این مسائل در برنامه شما مشخص نیست.

نماینده مردم شاهین شهر در مجلس با بیان اینکه مردم حرکت دولت‌ها را حلقه‌های به‌هم‌پیوسته می‌بینند، اظهار کرد: در خصوص مسکن مهر چه تدبیری قرار است اندیشیده شود. وام ۳۰ میلیون تومانی مسکن مهر هم در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: دهه چهارم انقلاب دهه پیشرفت و عدالت است اما دولت تدبیر و امید معین نکرده که برای تحقق آن و افزایش درآمد اقشار کم‌درآمد چه تدبیری دارد، آقای روحانی آیا به نظر شما با روزی ۱۰ هزار تومان می‌شود زندگی کرد، خانه خرید و یا دختر به خانه بخت فرستاد؟

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در ادامه صحبت‌هایش این بحث را مطرح کرد که چگونه می‌خواهید جلوی ویژه‌خواری افراد خاص را در بخش دولتی و خصوصی بگیرید، افرادی که بدون زحمت زیاد خود، نسل‌های آینده‌شان را تامین می‌کنند.

وی اشاره‌ای هم به معضلات اجتماعی داشت و گفت: آیا شما و اعضای کابینه‌تان می‌دانند آمار خانواده‌های طلاق چه تعدادی است، برای زندگی معمولی این افراد و کسانی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی با ۳۰، ۴۰ هزار تومان مقرری ماهانه چه تدبیری اندیشیده شده است؟ برای بیمارانی که بیمه نیستند یا هستند اما هزینه درمان ندارند و به خاطر نداشتن هزینه در منزل می‌مانند و انتظار رفتن از دنیا را دارند چه تدبیری اندیشیده شده است؟ برای تبعیض‌های ناروا در پرداخت حقوق‌ها بین حقوق‌بگیران و بازنشستگان چه تدبیری اندیشیده شده است؟

تبعیض در هزینه‌های ورزشی مساله دیگری بود که حاجی دلیگانی به آن پرداخت و خاطرنشان کرد: چطور می‌توانیم این مساله را در دولت شما تحمل کنیم، ‌بعضی افراد میلیاردی پول می‌گیرند در صورتی که در برخی فدراسیون‌ها و شهرستان‌ها مشکلات زیادی وجود دارد.

نماینده مردم شهریار در مجلس ادامه داد: تدبیر دولت برای رشد اقتصادی که بدور از تورم چهارنعل باشیم، چیست؟ اینکه رشد اقتصادی داشته باشیم و با رکورد مواجه نباشیم، فرمول خروج از تورم چیست که در برنامه شما نیامده است. در سال ۹۱ در بودجه ۵۰ هزار میلیارد تومان کسری داشتیم، در برنامه شما چه راهکاری وجود دارد که در سال ۹۲ شاهد این کسری نباشیم.

وی ادامه داد: همه می‌دانند سهم بودجه هزینه‌ای و جاری در دولت بسیار زیاد است. در سال ۹۱، ۱۰۱ هزار میلیارد تومان،‌در سال ۹۲، ۱۲۱ هزار میلیارد تومان به هزینه‌های جاری اختصاص داشت.

حاجی دلیگانی بار دیگر خطاب به روحانی گفت: شما گفته‌اید دولت عدالت هستید، عدالت قطعا حرکت بین حق و باطل نیست بلکه حرکت بین افراط و تفریط است، چگونه افرادی را به عنوان وزیر انتخاب کردید که با این گفته شما موافق نیستید، کسانی را معرفی کردید که اگر رای بیاورند حرکت های افراطی می‌کنند و به دنبال بسترسازی هستند. کسانی که در آزمون فتنه ۸۸ رد شدند و سکوت کردند و از نظام دفاع نکردند و در جبهه مخالف ایستادند؟

نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی به بحث دیگری درباره رزمندگان و ایثارگران دفاع مقدس پرداخت و یادآور شد: این کشور در دفاع مقدس سرمایه‌گذاری جانی داشته اما در برنامه شما برای این افراد برنامه‌ای پیش‌بینی نشده است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در بخش پایانی صحبت‌های خود مساله انضباط مالی را مطرح کرد و گفت: برنامه دولت برای روان و شفاف‌سازی مبادلات اقتصادی، درآمد و هزینه‌های وزارتخانه‌های غنی و فقیر و انضباط مالی در دولت چیست؟

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.