۰۹:۰۰ - یکشنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۰

با هدف کمک به تامین منابع کتابخانه های مناطق محروم؛

برگزاری جشنواره “بحار کتاب، انوار دانایی ۲” در کتابخانه های عمومی استان اصفهان

جشنواره “بحار کتاب، انوار دانایی ۲” از سوی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اصفهان برای کمک به تامین منابع برای اقشار کم درآمد جامعه و کتابخانه های مستقر در مناطق محروم برگزار می شود.

به گزارش شاهین پرس؛ حجت الاسلام حسن بابایی رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان شاهین شهر و میمه در پیامی به مناسبت برگزاری جشنواره بحار کتاب، انوار دانایی از عموم شهروندان دعوت کرد در این جشنواره شرکت کنند.

بسم الله الرحمن الرحیم

کَانَ النَّاسُ أُمَّهً وَاحِدَهً فَبَعَثَ اللَّهُ النَّبِیِّینَ مُبَشِّرِینَ وَمُنْذِرِینَ وَأَنْزَلَ مَعَهُمُ الْکِتَابَ بِالْحَقِّ لِیَحْکُمَ بَیْنَ النَّاسِ فِیمَا اخْتَلَفُوا فِیهِ

مردم یک گروه بودند، خدا رسولان را فرستاد که (نیکوکاران را) بشارت دهند و (بدان را) بترسانند، و با آنها کتاب به راستی فرستاد تا در موارد نزاع مردم تنها دین خدا به عدالت حکمفرما باشد. آیه ۲۱۳ سوره بقره

اقدام شایسته و پسندیده اداره کل کتابخانه های عمومی استان اصفهان برای کمک به تامین منابع برای اقشار کم درآمد جامعه و کتابخانه های مستقر در مناطق محروم در برگزاری جشنواره ای با عنوان “بحار کتاب، انوار دانایی ۲” که با سه هدف عمده ترویج فرهنگ اهدای کتاب در بین مردم، تامین منابع کتابخانه های مناطق محروم و انجام فعالیت های ترویجی مانند معرفی کتاب، کتابخوانی و برگزاری برنامه های فرهنگی خصوصا پیرامون شخصیت برجسته علامه مجلسی (ره) در جریان است بهانه ای شد تا ضمن تشکر و قدردانی و خداقوت به مجریان و دست اندرکاران این حرکت فرهنگی بار دیگر یاد آور شویم که کتاب، همچون خورشید، فضای زندگی را روشن می کند و به همگان نور، شور و گرما می بخشد.

کتاب، مثل باران بر سرزمین دل ها می بارد و اندیشه ها و کردارها را رونق، زیبایی و طراوت می دهد. کتاب، نقشی به مانند پرندگان به آدمی دارد که او را برای اوج و بال کشیدن و پرواز آماده می سازد. در پرتو کتاب است که شکوفایی، سرسبزی و بالندگی فرهنگ دینی ما به اوج می رسد. کتاب، والاترین جایگاه را در گستره های فردی و اجتماعی داراست که بر اندیشه ها و دل ها می درخشد و پیوسته بر زندگانی نورافشانی خواهد کرد.

مطالعه، غذای روح و درمان بیماری های فکری است. کتاب، معلمی ساده و صمیمی و همیشه در دسترس است که بی ادعا و بدون تکلف و منّت، آنچه دارد در اختیار ما می گذارد. مطالعه، با نیّت خالص، عبادتی بزرگ است. لحظه ای نشستن در کتابخانه، حضور در محضر اندیشمندان قرون و فرزانگان زمان است. کتابخانه، معبد اهل علم و محراب پاک دانشجویی و علم آموزی است.

هرکه از کتاب و مطالعه بیگانه است، غریب و بی مونس است.تأثیر عمیق کتاب در گسترش فرهنگ جامعه و سرعت بخشیدن به پیشرفت روزافزون آن، انکارناپذیر است و نمی توان توسعه و رشد همه جانبه جامعه را، بدون در نظر گرفتن مطالعه و کتاب مورد بحث و نظر قرار داد. از این جهت، کتاب و کتاب خوانی، از مقوله های قابل توجه فرهنگی است که ترویج آن در جامعه ضروری به نظر می رسد. پیرایش فرهنگ از زاویه های زیان آور و آرایش آن با پاکی و خلوص و گسترش آن در همه سطوح و برای تمام قشرهای جامعه، به تلاش و هم بستگی همگانی نیازمند است که کتاب می تواند در این عرصه و میدان، به خوبی به کار گرفته شود و کارایی خود را به نیکی ظاهر سازد.

بی شک گسترش فرهنگ کتاب خوانی به عنوان ضرورتی اجتناب ناپذیر، تنها زمانی به فرهنگی عمومی تبدیل می شود که جامعه آن را نیازی پایان ناپذیر و وسیله ای برای رشد و پویایی شخصیت خود بداند و مطالعه، در کنار سایر کارهای روزانه، در زندگی مردم وارد شود و این گونه نباشد که کتاب، به افراد خاصی از جامعه اختصاص داشته باشد ؛ بلکه همگان تکامل و پیشرفت را در انس با کتاب بدانند. البته گسترش کتاب خانه و چاپ فراوان کتاب و کارهایی مثل این نیز بی تأثیر نیست، ولی نکته مهم، همان ایجاد میل و انگیزه در افکار جامعه است؛ یعنی برنامه ریزی ها به گونه ای باشد که احساس نیاز به کتاب در جامعه زنده شود.

کتاب مثل اقیانوس بی کرانی است که ناشناخته های بسیاری دارد و هر کس به فراخور حالش دل به ژرفای آن می سپارد و با انبانی پر باز می گردد. در این دریای عمیق معرفت، گوهرهای نابی وجود دارد که تنها تلاشگران چیره دست می توانند به آن دست یابند. وقتی یک کتاب را باز می کنیم از صفحه اول تا آخرین صفحه، فقط کتاب با ما حرف می زند و به ما چیز یاد می دهد؛ مثلاً شعرهای قشنگ، زندگی امامان علیهم السلام ، زندگی آدم های بزرگ و موفق، مسائل علمی؛ مثل جغرافیا، ستاره شناسی و خیلی چیزهای دیگر. خواندن این همه چیزهای جورواجور باعث می شود که ما از خیلی از چیزهایی که نمی دانیم با خبر شویم. در نتیجه در زندگی کمتر دچار اشتباه شده و زندگی بهتری خواهیم داشت.

لازم است که مردم را کتاب خوان بکنیم؛ اما از آن واجب‏تر، این است که استعداد نویسندگى را در بین مردم پیدا کنیم و تولید کتاب بکنیم. امروز کتابخوانى و علم ‏آموزى، نه تنها یک وظیفه ‏ى ملى، که یک واجب دینى است. براى یک ملت، خسارتى بزرگ است که افراد آن، با کتاب سر و کارى نداشته باشد. توقع از همه‏ مردم این است که کتاب و کتابخوانى را جدى بگیرند. در جامعه‏ اسلامى، کتابخوانى باید همگانى و فراگیر شود. در جامعه‏ کتابخوان، پدیدآورنده‏ کتاب و عرضه‏ کننده‏ آن، باید گرامى داشته شود. دین و دنیاى بشر و جسم و جان انسان، به برکت کتاب تأمین و تغذیه مى‏ شود. فرآیند کمال بشرى به وسیله‏ کتاب تحقق مى ‏یابد. کتاب خواندن براى یک ملت، یک فریضه و یک واجب است.

کتابخوانى باید همانند کارهاى روزانه در زندگى مردم وارد شود. کتاب خوب، یکى از بهترین ابزارهاى کمال بشرى است. کتاب، دروازه‏ اى به سوى جهان گسترده دانش و معرفت است. کتاب، مادر تمدنها و نیز عصاره‏ آنها است. کتاب یکى از ارزشمندترین فرآورده‏‌هاى بشرى و گنجینه‏ بزرگترین ثروتهاى بشر، یعنى دانش و تحقیق است. من مى‏ گویم بایستى جوانان، پیران، مردان، زنان، شهری‌ها، روستایی‌ها و هر کسى که با کتاب مى ‏تواند ارتباط برقرار کند، باید کتاب را در جیبش داشته باشد و تا یک جا بیکار نشست – مثل اتوبوس، تاکسى، مطب پزشک، اداره، درِ دکان وقتى که مشترى نیست، در خانه به هنگام اوقات فراغت – کتاب را در بیاورد و بخواند.

اداره تبلیغات اسلامی شاهین شهر و میمه ضمن اهدای درود و صلوات به روح مطهر مرحوم محمدباقر بن محمدتقی مجلسی معروف به علامه مجلسی یا مجلسی دوم که از محدثان و فقیهان مشهور شیعه در قرن یازدهم هجری می باشد و مشهورترین کتاب او، مجموعه پرحجم حدیثی به نام بحارالانوار است که نقش بارزی در احیای جایگاه حدیث در منظومه معرفت دینی داشت و این جشنواره هم برای بزرگداشت این عالم جلیل القدر برگزار می شود مردم خوب و فهیم و شهیدپرور و عالم دوست شاهین شهر و میمه را به شرکت فعال در این جشنواره دعوت نموده و از خیرین، کتاب دوستان و کتابداران می خواهد که با اهدای کتاب در این امر خیر شرکت نموده و این اداره هم به سهم خود به هریک از کتابخانه های روستایی شهرستان حداقل ۲۰ جلد کتاب اهدا می نماید.

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.