۱۹:۱۳ - شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۵

افتتاحیه المپیک 2016 ریو؛

از رژه کاروان امام رضا‌(ع) به پرچمداری زهرا نعمتی تا حضور تیم پناهجویان با پرچم المپیک +عکس و فیلم

مراسم افتتاحیه سی و یکمین دوره بازی‌های المپیک با شعار صلح و دوستی در شرایطی آغاز شد که ورزشگاه بزرگ ماراکانا مملو از تماشاگرانی بود که برای شروع این رویداد بزرگ لحظه شماری می‌کردند.

به گزارش شاهین پرس؛ این مراسم از ساعت ٢٠ به وقت محلی و ۳:۳۰ دقیقه به وقت ایران رسما آغاز شد. دقایقی پیش از آغاز افتتاحیه خبلی از صندلی های استادیوم خالی بود اما در نهایت مراسم با حضور تماشاگرانی که تقریبا ظرفیت ورزشگاه را کامل کرده بودند آغاز شد.

شمارش معکوس برای شروع

دو دقیقه پیش از آغاز افتتاحیه شمارش معکوس برای آغاز رسمی این مراسم آغاز شد و البته پیش از آن بان کی مون دییر کل سازمان ملل پیام صلح و دوستی خود را برای این دوره بازی ها صادر کرد.

خاموشی ورزشگاه و شعر برزیلی

در آغاز مراسم چراغ های استادیوم به طور کامل خاموش شد و بعد از دقایقی اجرای نمایش های ویژه افتتاحیه آغاز شد، بعد از اجرای یک بخش کوتاه از نمایش‌های پیش‌بینی شده، شعری که به نظر می رسید از شعرهای اصیل برزیل بود توسط یک گره اجرا شد.

بزرگترین باغ جهان به تصویر کشیده شد

در ادامه نمایشی اجرا شد که در واقع به میلیون ها سال قبل اشاره داشت، زمان تشکیل باغی بزرگ در برزیل که عنوان بزرگترین باغ جهان را دارد. جنگل آمازون یکی از مکان های دیدنی است که در گوشه ای از افتتاحیه به تصویر کشیده شد.  در اصل همان سبزی که همه جا دیده می شد و به نوعی در نماد بازیها هم هست، برگرفته از این ماجراست.

1782522_191

مهاجرت قاره های مختلف به برزیل

در بخشی از مراسم افتتاحیه، افراد با استفاده از چرخ هایی بزرگ به اجرای نمایش پرداختند، این چرخ ها نشان دهنده ورود آفریقایی ها به این منطقه اند که با زور وارد شدند. با استفاده از این چرخ ها شاید خواسته شده قدرت تخریبی این قوم نشان داده شود. در ادامه با وارد شدن دو گروه نمایش در واقع مهاجرت مردم از خاورمیانه و آسیا به برزیل به تصویر کشیده شد. پرچم قرمزی که در گوشه ای از افتتاحیه به تصویر کشیده شد، اشاره داشت به قرن ٢٠ و مهاجرت ژاپنی ها به برزیل.

فضای جالب ورزشگاه

هنرمندی که لودمیلا نام داشت، با اجرای برنامه هایی، حرکات نمایشی معروف برزیل را به نمایش گذاشت تا به نوعی تمام جهان را با این حرکات هنری هماهنگ کند. آتش بازی که یکی از قسمت های اصلی در تمام مراسم افتتاحیه است، در افتتاحیه المپیک ریو نیز جایگاه خاص خود را داشت و برای دقایقی جو استادیوم را روشن و بعد به خاطر دود آتش، مه آلود کرد. برای دقایقی به خاطر صحبت های دو مجری زن و مرد، فضای استادیوم از سوی تماشاگران آرام شد، در این لحظه کودکی کوله به پشت و کلاه به سر وارد صحنه شد و نظاره گر یک گیاه کوچک داخل گلدان شد.

*هواپیمایی قدیمی در استادیوم به پرواز درآمد و سپس به سمت مجسمه بزرگ شهر ریو رفت.

1782521_290

آغاز رژه ورزشکاران با یونان

در ادامه رژه ورزشکاران کشورهای شرکت کننده در بازی های المپیک با رژه کشور یونان و سپس افغانستان آغاز شد.

1782523_830

در ادامه ورزشکاران آفریقای جنوبی با انرژی خاصی وارد محیط رژه شدند.

* توماس باخ رئیس کمیته بین‌المللی المپیک ایستاده برای تیم‎های رژه رونده دست تکان می‎‎داد.

* در مراسم رژه یک سه چرخه با گلدان‌های سبز رنگ در پیشانی ورزشکاران حرکت می‌کرد که اشاره‌ای به نماد المپیک سبز داشت. همچنین، یک کودک نیز شاخه‌هایی از برگ درخت قهوه را در دست داشت و در کنار پرچمدار کاروان هر تیم حرکت می‌کرد.

* به محض ورود کاروان آرژانتین تماشاگران برزیلی آنها را «هو» کردند.

* در مراسم افتتاحیه اعلام شد که برزیل مجبور است چند میلیون هکتار جنگل رو مجددا به وجود بیاورد. کاشت ۱۵۰ میلیون دانه پروژه بلندمدت این کشور تا سال ۲۰۲۰ خواهد بود.

* نکته جالب اینکه در هنگام رژه کاروان عربستان سعودی برای نخستین بار مشاهده شد که بانوان ورزشکار این کشور با حجاب اسلامی در جلوی کاروان با پرچم عربستان حرکت می‌کردند.

* تیم پناهجویان نیز با پرچم المپیک و با حضور پناهجویانی از سراسر دنیا رژه رفت که با تشویق شدید تماشاگران حاضر در استادیوم همراه شد.

* کاروان بحرین با پرچم کوچک برزیل رژه رفت!

* کاروان کشور کویت به دلیل تعلیق ورزش این کشور با پرچم المپیک در مراسم رژه رفتند.

* پرچم کشور میزبان در دست برخی از اعضای کاروان چین و سایر کاروان‌ها هم دیده می‌شود.
* توماس باخ رییس کمیته بین المللی المپیک در زمان رژه کاروان آلمان به ورزشکاران هم‌وطنش ابراز احساسات کرد.
1782539_208

* در کاروان بروئنی ۴ ورزشکار زن مسلمان و با حجاب وجود داشت.

* در مراسم رژه هر یک از ورزشکاران در مکانی که در ورزشگاه تعیین شده بود دانه‌های گیاه را قرار می‌دادند. این یکی دیگر از مراسم هایی بود که به خاطر اهمیت و توجه به محیط زیست تدارک دیده شده بود.

* اسامی کاروان های ورزشی به سه زبان خوانده می‌شود که زبان نخست، زبان انگلیسی است.

* “بان کی‌مون ” دبیر کل سازمان ملل متحد نیز در زمان رژه کاروان کره جنوب با ایستادن این کاروان را تشویق کرد.

* کاروان آمریکا که یکی از بزرگترین کاروان‌های المپیک بود بیشترین زمان پخش تلویزیونی را هم به خود اختصاص داد.
*جان کری و فرانسوا اولان رییس جمهور فرانسه نیز از جمله سیاست‌مداران حاضر در مراسم افتتاحیه بودند.
* با ورود فرانسه کاروان این کشور مورد حمایت زیادی از سوی تماشاگران قرار گرفت. ژان فرانسوا اولاند رئیس جمهور کشور فرانسه که در جایگاه VIP حضور داشت، برای ورزشکاران کشورش دست تکان داد.

* انتهای هر کاروان یک گروه نوازنده ورزشکاران را همراهی می‌کند.

* به هنگام رژه کاروان اندونزی یکی از بانوان ورزشکار این کشور تاجی عجیب و غریب روی سرداشت که با تعجب تماشاگران همراه بود.

* کاروان جمهوری اسلامی ایران با عنوان کاروان امام رضا (ع) و با پرچمداری زهرا نعمتی از مسیر تعیین شده ورزشگاه ماراکانا محل برگزاری مراسم افتتاحیه بازی‎های المپیک ۲۰۱۶ ریو عبور کرد. ورزشکاران کشورمان پس از کاروان اندونزی رژه رفتند.

1782543_771
مهسا جاور،‌ گلنوش سبقت الهی،‌تیم ملی والیبال،‌مجتبی عابدینی و علی پاکدامن جزو نفرات حاضر در کاروان ایران در زمان رژه بودند.
ملی پوشان کشورمان در این رژه با کت شلوارهای سفید رنگی که روی یقه و آستین‌ها و جیبش از پارچه قرمز و سبز (سه رنگ پرچم مقدس کشورمان) استفاده شده رژه خواهند رفت.
* کاروان ایران در حالی رژه رفت که سه ملی‌پوش والیبال کشورمان به نام‌های سعید معروف، محمد موسوی و شهرام محمودی در اقدامی عجیب و قابل تأمل غیبت داشتند. همچنین نجمه خدمتی پیشتر اعلام کرده بود به دلیل اینکه فردا مسابقه دارد در مراسم حضور نخواهد یافت.

 

* مراسم افتتاحیه بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ در حالی در استادیوم ماراکانا در حال برگزاری است که ۴ هلی‌کوپتر و چند پهباد دائما بر فراز استادیوم در حال پرواز هستند و تمام اطراف استادیوم را تا فضای چند کیلومتری زیر نظر دارند.

* با عبور هر کاروان، نورهایی به رنگ پرچم آن کشور در ورزشگاه روشن می‌شود که جلوه خاصی به مراسم داده است.

* با خواندن اسم هر کاروان خبرنگاران حاضر در استادیوم هم کاروان خودشان رو تشویق می کردند.

* حتی خبرنگاران ایتالیایی که کنار کاروان رسانه ای ایران نشسته بودند به احترام نام ایران، کشورمان را مورد تشویق قرار دادند.

* اغلب ورزشکاران حاضر در کاروان رژه با گوشی های موبایل خود مراسم را فیلمبرداری می کردند.

1782553_773

* کاروان کشور جیبوتی با لباسی عجیب در مراسم رژه حاضر شد که تعجب همگان را به همراه داشت. مردان کاروان کم تعداد جیبوتی با دامن سنتی در مراسم رژه رفتند.

* کاروان تیم اسپانیا با پرچمداری رافائل نادال تنیسور مشهور از مقابل جایگاه رژه رفت. نادال با لبخندی بر لب به شدت مورد توجه عکاسان و دوربین‌های تلویزیونی قرار گرفت. همچنین ورزشکاران کاروان اسپانیا به هنگام رژه کلا‌ه‌های خود را از سر برداشته با تکان دادن آن به ابراز احساسات تماشاگران پاسخ دادند.

* کاروان پرتعداد چین به عنوان قهرمان بلامنازع رقابت‌های المپیک بسیار طول و دراز بود و از تعداد قابل توجه‌ای ورزشکار تشکیل می‌شد که با استقبال تماشاگران روبرو شد.

*کاروان آمریکا با پرچمداری مایکل فلیپس نابغه شنای دنیا وارد استادیوم ماراکانا شد و به هنگام رژه از مقابل جایگاه ویژه با استقبال جان کری وزیر امور خارجه کشور آمریکا روبرو شد. کری به هنگام رژه ورزشکاران کشورش با گوشی تلفن همراه خود فیلم برداری می‌کرد.

* تیم پناهجویان با ۱۰ ورزشکار،‌ آخرین تیمی بود که قبل از کشور میزبان رژه رفت و با تشویق شدید حاضرین در استادیوم روبرو شد.

* توماس باخ، رئیس IOC و بان‌کی مون رئیس سازمان ملل متحد به احترام تیم پناهجویان از جای خود برخواستند و ایستاده آنها را تشویق کردند.

* در تیم پناهجویان، ۵ ورزشکار از سودان، ۲ ورزشکار از سوریه، ۲ جودوکار از کنگو و یک دونده از اتیوپی حضور دارند.

* بعد از رژه تیم پناهجویان کاروان تیم کشور برزیل وارد استادیوم شد و با استقبال گسترده‌ تماشاچیان رژه رفت. ورزشکاران برزیلی با در دست داشتن، پرچم کشور خود ضمن پاسخ دادن به ابراز احساسات تماشاگران به رقص معروف سامبا پرداختند.

* یکی از سیاستمداران کشور برزیل با عبور کاروان اشک می ریخت!

* پشت کاروان برزیل گروه عظیمی از نوازندگان قرار داشتند.

* تماشاگران حاضر در ورزشگاه با پوشیدن لباس زرد، کاروان کشور برزیل را تشویق می‌کردند.

* طبق اعلام مسئولین ستاد برگزاری سهم بسیاری از کشورها از پخش تلویزیونی رژه تیمهای شرکت کننده فقط ٢٠ ثانیه خواهد بود که سهم ایران نیز از نمایش افتتاحیه المپیک ۲۰ ثانیه بود. بیشترین تایم پخش رژه به کشور میزبان با ۴۴ ثانیه و هلند با ٣٨ ثانیه اختصاص دارد.

*معترضان برگزاری المپیک در ریودوژانیروی برزیل در نزدیکی استادیوم محل برگزاری افتتاحیه پرچم المپیک را آتش زدند.
thm_591_1782739_134

*مشعل المپیک توسط گوستاوو کوئرتن تنیسور بازنشسته ۳۹ ساله برزیل وارد ورزشگاه ماراکانا شد. این ورزشکار از تونل انسانی‎ای که برایش ایجاد شده بود، عبور کرد.

*کوئرتن مشعل را به دست یک بانوی ورزشکار رشته بسکتبال سپرد. این بسکتبالیست زن هم مشعل را به «وندرلی دلیما» دونده پیشین دوی ماراتن برزیل و دارنده مدال برنز المپیک ۲۰۰۴ آتن داد و وی به صورت رسمی مشعل واقع در استادیوم ماراکانا را روشن کرد.

* یازده شرکت بزرگ هفتاد درصد هزینه بازیهای ریو را تقبل کرده اند شرکت هایی مانند کوکاکولا ، کلارو و … دولت برزیل سی درصد هزینه ها را پرداخت کرده است و انتظار داره از محل درآمد بازی‌ها این میزان جبران شود.

منبع:مشرق

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.