۰۸:۳۰ - چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۳

موجودی بنزین ۴۰۰ تومانی کارت‌های سوخت ۴۰۰ میلیون لیتر شد

در یک هفته مانده به پایان مهلت استفاده از بنزین ۴۰۰ تومانی، حدود ۴۰۰ میلیون لیتر بنزین با این قیمت در کارت‌های سوخت باقی مانده است.

به گزارش پایگاه خبری“شاهین نا“ بعد از آخرین شارژ سهمیه بنزین ۴۰۰ تومانی در فروردین‌ماه ۱۳۹۳، حجم بنزین با این نرخ حدود دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون لیتر بود که اکنون این رقم به حدود ۴۰۰ میلیون لیتر رسیده است. البته برای مصرف این حجم از بنزین ۴۰۰ تومانی، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفت ضرب‌الاجلی تعیین کرده است.

 بر این اساس مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اعلام کرده است که توزیع بنزین ۴٠٠ تومانی در جایگاههای سوخت از  اول بهمن ماه با هدف کاهش تعدد نرخ این فرآورده، متوقف می‌شود.

البته سیدناصر سجادی خاطرنشان کرد: در صورت باقی ماندن بنزین ۴۰۰ تومانی در کارت‌های سوخت، از اول بهمن ماه امسال، به ازای هر لیتر بنزین ۴٠٠ تومانی، دو لیتر بنزین با نرخ ٧٠٠ تومان در کارتهای سوخت خودروها و موتورسیکلتها شارژ خواهد شد.

البته دارندگان وسایل نقلیه (خودروها و موتور سیکلتها) برای اِعمال این فرآیند (تبدیل یک لیتر بنزین ۴٠٠ تومانی به دو لیتر بنزین ٧٠٠ تومانی) در کارتهای سوخت خود ملزم هستند تا در بهمن ماه امسال، یکبار سوختگیری در جایگاههای سوخت داشته باشند.

به گزارش تسنیم، اوایل تیر ماه سال ۱۳۸۶ برای اولین بار طرح سهمیه‌بندی بنزین با تخصیص ۳۶۰ لیتر فصلی (ماهانه ۱۲۰ لیتر) آغاز شد. به تدریج  از سهمیه ماهانه کاسته شد تا این‌که سهمیه بنزین از ابتدای سال ۱۳۸۹ از ۸۰ لیتر در ماه به ۶۰ لیتر کاهش یافت که نتیجه آن افت مصرف روزانه بنزین از ۷۵ میلیون لیتر به ۶۳ میلیون لیتر در روز بود.

بعد از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و با تغییر قیمت بنزین معمولی از ۱۰۰ به ۴۰۰ تومان از دی‌ماه ۱۳۸۹، قیمت بنزین سوپر از ۱۵۰ تومان به ۵۵۰ تومان و قیمت بنزین معمولی آزاد به ۷۰۰ تومان و سوپر به ۸۰۰ تومان رسید. در این شرایط مصرف روزانه بنزین باز هم روندی کاهشی داشت به طوری‌که متوسط مصرف به ۵۷ تا ۶۰ میلیون لیتر رسید.

بعد از پنج سال از عرضه بنزین ۱۰۰ تومانی و با توجه به قانون هدفمندکردن یارانه‌ها از ابتدای خردادماه ۱۳۹۱ این نرخ از سبد قیمتی این فرآورده حذف شد. در ششم اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۳ با افزایش قیمت بنزین یارانه‌ای به ۷۰۰ تومان برای هر لیتر، شارژ بنزین ۴۰۰ تومانی به کارت‌های سوخت متوقف شد و در هشت روز آینده نرخ ۴۰۰ تومانی بنزین هم خاطر می‌شود.

منبع: تسنیم

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.