۱۶:۳۶ - یکشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۳

گران‌ترین دامنه های جهان

سومین دامنه گران جهان نیز که باز مرتبط با سایت های غیراخلاقی است، در سال 2010 با قیمت باورنکردنی 13 میلیون دلار به فروش رسید. این دامنه زمانی گران قیمت ترین دامنه ای بود که به فروش رسیده بود. با تبدیل آن به تومان به رقم 46 میلیارد و 628 میلیون خواهید رسید.

به گزارش پایگاه خبری“شاهین ناساخت وب سایت امروزه از عهده خیلی‌ها برمی‌آید و وب‌سایت‌ها به ابزاری حیاتی در تجارت تبدیل شده‌اند. با این حال اما مهمتر از خود وبه سایت، دامنه اینترنتی یا همان نشانی‌ است که افراد از سراسر جهان به سایت شما دسترسی دارند.
دامنه ها در محبوبیت وب سایت ها اهمیتی باورنکردنی دارند، گویا بودن، کوتاه بودن، راحتی در به خاطرسپاری و بسیاری از ویژگی های دیگر باعث می شوند نام های دامنه در موفقیت و محبوبیت یک وب سایت و بالارفتن تعداد بازدیدکنندگان و مخاطبان آن اثری باورنکردنی به جا بگذارند. از این رو جای شگفتی نیست اگر بدانید تمامی بهترین نام های دامنه توسط شرکت های ثروتمند جهان تصاحب شده اند، و قیمت های گزافی بابت آنها که معمولا فراتر از یک واژه نیستند، پرداخت شده است.

خرید و فروش نام های دامنه یک تجارتی میلیون دلاری در جهان است، از همین رو دیدن قیمت هایی که بر سر خرید و مالکیت یک یا چند واژه پرداخت می شود، خالی از لطف نخواهد بود.

براساس اطلاعاتی که تاکنون از مبالغ خرید و فروش نام های دامنه به ثبت رسیده، یکی از گران قیمت ترین نام های دامنه ملی که تاکنون به فروش رسیده، دامنه korea.com است که در سال 2000 به قیمت پنج میلیون دلار به فروش رسید، دامنه دیگری که با قیمتی مشابه توسط شرکتی به نام WashingtonVC خریداری شده، SEO.com است که در سال 2007 خریداری شد. به بیانی دیگر هریک از این نام ها به قیمت 17 میلیارد و 800 میلیون تومان (با احتساب قیمت 3560 تومانی دلار) به فروش رسیده اند: مجموعا 35میلیارد و 600 میلیون تومان.

دامنه گرانقیمت بعدی مخصوص کودکان است، نامی که توسط فروشگاه اسباب بازی ToysRUS در سال 2009 و به قیمت 1/5 میلیون دلار، برابر 18 میلیارد و 156 میلیون تومان خریداری شد، مبلغی که در ازای نامی دو بخشی، Toy.com پرداخت شده است.

در سال های 2003 و 2010 دو شرکت بزرگ قمار برای کسب و کار غیراخلاقی شان، دو دامنه مرتبط به قیمت هر یک 5/5 دلار خریداری کردند، مجموعا مبلغی برابر 39 میلیارد و 160 میلیون تومان. تاکنون مجموع مبلغی که صرف خرید این نام های دامنه شده است، بیشتر از تولید ناخالص داخلی کشورهایی مانند افغانستان، قبرس، تانزانیا، ساحل عاج، کامرون و بحرین در سال 2010 است.

در سال 2004 یک دامنه مرتبط با نوعی نوشیدنی الکلی، با قیمت هفت میلیون دلار فروخته شد. دامنه های بعدی که با قیمت هایی گزاف به فروش رسیده اند Business.com و Diamond.com هستند که در میان 15 دامنه گران قیمت جهان رتبه هفتم و هشتم را به خود اختصاص داده اند و هریک به قیمت 5/7 میلیون دلار به فروش رسیده اند، به تومان برابر 26میلیارد و 700 میلیون.

دامنه بعدی برای بسیاری شناخته شده است، Fb.com که در سال 2010 توسط غول شبکه های اجتماعی، فیس بوک به قیمت 30 میلیارد و 260 میلیون تومان خریداری شد تا از نام تجاری خود محافظت کند. رتبه ششم به دامنه یکی از وب سایت های غیر اخلاقی اختصاص دارد که در سال 2007 به قیمت 33 میلیارد و 820 میلیون تومان، برابر 5/9 میلیون دلار خریداری شد.

یکی از دور از ذهن ترین و ناشناخته ترین دامنه های گران قیمت جهان به یک شرکت خدمات مالی اختصاص دارد، دامنه Fund.com که در سال 2008 به قیمت 9 میلیون و 990 هزار دلار به فروش رسید، برابر 35 میلیارد و 564 میلیون تومان، رقمی که می توان با آن حقوق یک ماه بیش از 44 هزار کارگر را در ایران پرداخت کرد.

چهارمین نام دامنه گران قیمت جهان در سال 2001 «در حدود» 11 میلیون دلار فروخته شد، ظاهرا خریدار خوشبخت این دامنه خود از مبلغ دقیقی که بابت خریداری وب سایت Hotels.com داده است اطلاعی ندارد زیرا در مصاحبه ای که با BBC انجام داد گفت که درست به یاد نمی آورد… شاید یک میلیون کمتر یا بیشتر! 39 میلیارد و 160 میلیون تومان، شاید یک میلیارد کمتر یا بیشتر.

سومین دامنه گران جهان نیز که باز مرتبط با سایت های غیراخلاقی است، در سال 2010 با قیمت باورنکردنی 13 میلیون دلار به فروش رسید. این دامنه زمانی گران قیمت ترین دامنه ای بود که به فروش رسیده بود. با تبدیل آن به تومان به رقم 46 میلیارد و 628 میلیون خواهید رسید.

PrivateJet.com دومین دامنه ارزشمند جهان است، دلیل آن نیز روشن است، اتیکت 30 میلیون 18 هزار دلاری اش؛ و اما گران قیمت ترین دامنه ای که تاکنون به فروش رسید ه است نه به وب سایت های غیر اخلاقی تعلق دارد و نه قمار، دامنه VacationRentals.com که به یک وب سایت ویژه اجاره خانه و ویلا اختصاص دارد در سال 2007 به قیمت 35 میلیون دلار به فروش رسید، جالب تر این که این 124 میلیارد و 460 میلیون تومان تنها به این خاطر پرداخت شده است تا شرکتی دیگر نتواند به آن دسترسی پیدا کند.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.