۱۶:۳۶ - یکشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۳

گران‌ترین دامنه های جهان

سومین دامنه گران جهان نیز که باز مرتبط با سایت های غیراخلاقی است، در سال ۲۰۱۰ با قیمت باورنکردنی ۱۳ میلیون دلار به فروش رسید. این دامنه زمانی گران قیمت ترین دامنه ای بود که به فروش رسیده بود. با تبدیل آن به تومان به رقم ۴۶ میلیارد و ۶۲۸ میلیون خواهید رسید.

به گزارش پایگاه خبری“شاهین ناساخت وب سایت امروزه از عهده خیلی‌ها برمی‌آید و وب‌سایت‌ها به ابزاری حیاتی در تجارت تبدیل شده‌اند. با این حال اما مهمتر از خود وبه سایت، دامنه اینترنتی یا همان نشانی‌ است که افراد از سراسر جهان به سایت شما دسترسی دارند.
دامنه ها در محبوبیت وب سایت ها اهمیتی باورنکردنی دارند، گویا بودن، کوتاه بودن، راحتی در به خاطرسپاری و بسیاری از ویژگی های دیگر باعث می شوند نام های دامنه در موفقیت و محبوبیت یک وب سایت و بالارفتن تعداد بازدیدکنندگان و مخاطبان آن اثری باورنکردنی به جا بگذارند. از این رو جای شگفتی نیست اگر بدانید تمامی بهترین نام های دامنه توسط شرکت های ثروتمند جهان تصاحب شده اند، و قیمت های گزافی بابت آنها که معمولا فراتر از یک واژه نیستند، پرداخت شده است.

خرید و فروش نام های دامنه یک تجارتی میلیون دلاری در جهان است، از همین رو دیدن قیمت هایی که بر سر خرید و مالکیت یک یا چند واژه پرداخت می شود، خالی از لطف نخواهد بود.

براساس اطلاعاتی که تاکنون از مبالغ خرید و فروش نام های دامنه به ثبت رسیده، یکی از گران قیمت ترین نام های دامنه ملی که تاکنون به فروش رسیده، دامنه korea.com است که در سال ۲۰۰۰ به قیمت پنج میلیون دلار به فروش رسید، دامنه دیگری که با قیمتی مشابه توسط شرکتی به نام WashingtonVC خریداری شده، SEO.com است که در سال ۲۰۰۷ خریداری شد. به بیانی دیگر هریک از این نام ها به قیمت ۱۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان (با احتساب قیمت ۳۵۶۰ تومانی دلار) به فروش رسیده اند: مجموعا ۳۵میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان.

دامنه گرانقیمت بعدی مخصوص کودکان است، نامی که توسط فروشگاه اسباب بازی ToysRUS در سال ۲۰۰۹ و به قیمت ۱/۵ میلیون دلار، برابر ۱۸ میلیارد و ۱۵۶ میلیون تومان خریداری شد، مبلغی که در ازای نامی دو بخشی، Toy.com پرداخت شده است.

در سال های ۲۰۰۳ و ۲۰۱۰ دو شرکت بزرگ قمار برای کسب و کار غیراخلاقی شان، دو دامنه مرتبط به قیمت هر یک ۵/۵ دلار خریداری کردند، مجموعا مبلغی برابر ۳۹ میلیارد و ۱۶۰ میلیون تومان. تاکنون مجموع مبلغی که صرف خرید این نام های دامنه شده است، بیشتر از تولید ناخالص داخلی کشورهایی مانند افغانستان، قبرس، تانزانیا، ساحل عاج، کامرون و بحرین در سال ۲۰۱۰ است.

در سال ۲۰۰۴ یک دامنه مرتبط با نوعی نوشیدنی الکلی، با قیمت هفت میلیون دلار فروخته شد. دامنه های بعدی که با قیمت هایی گزاف به فروش رسیده اند Business.com و Diamond.com هستند که در میان ۱۵ دامنه گران قیمت جهان رتبه هفتم و هشتم را به خود اختصاص داده اند و هریک به قیمت ۵/۷ میلیون دلار به فروش رسیده اند، به تومان برابر ۲۶میلیارد و ۷۰۰ میلیون.

دامنه بعدی برای بسیاری شناخته شده است، Fb.com که در سال ۲۰۱۰ توسط غول شبکه های اجتماعی، فیس بوک به قیمت ۳۰ میلیارد و ۲۶۰ میلیون تومان خریداری شد تا از نام تجاری خود محافظت کند. رتبه ششم به دامنه یکی از وب سایت های غیر اخلاقی اختصاص دارد که در سال ۲۰۰۷ به قیمت ۳۳ میلیارد و ۸۲۰ میلیون تومان، برابر ۵/۹ میلیون دلار خریداری شد.

یکی از دور از ذهن ترین و ناشناخته ترین دامنه های گران قیمت جهان به یک شرکت خدمات مالی اختصاص دارد، دامنه Fund.com که در سال ۲۰۰۸ به قیمت ۹ میلیون و ۹۹۰ هزار دلار به فروش رسید، برابر ۳۵ میلیارد و ۵۶۴ میلیون تومان، رقمی که می توان با آن حقوق یک ماه بیش از ۴۴ هزار کارگر را در ایران پرداخت کرد.

چهارمین نام دامنه گران قیمت جهان در سال ۲۰۰۱ «در حدود» ۱۱ میلیون دلار فروخته شد، ظاهرا خریدار خوشبخت این دامنه خود از مبلغ دقیقی که بابت خریداری وب سایت Hotels.com داده است اطلاعی ندارد زیرا در مصاحبه ای که با BBC انجام داد گفت که درست به یاد نمی آورد… شاید یک میلیون کمتر یا بیشتر! ۳۹ میلیارد و ۱۶۰ میلیون تومان، شاید یک میلیارد کمتر یا بیشتر.

سومین دامنه گران جهان نیز که باز مرتبط با سایت های غیراخلاقی است، در سال ۲۰۱۰ با قیمت باورنکردنی ۱۳ میلیون دلار به فروش رسید. این دامنه زمانی گران قیمت ترین دامنه ای بود که به فروش رسیده بود. با تبدیل آن به تومان به رقم ۴۶ میلیارد و ۶۲۸ میلیون خواهید رسید.

PrivateJet.com دومین دامنه ارزشمند جهان است، دلیل آن نیز روشن است، اتیکت ۳۰ میلیون ۱۸ هزار دلاری اش؛ و اما گران قیمت ترین دامنه ای که تاکنون به فروش رسید ه است نه به وب سایت های غیر اخلاقی تعلق دارد و نه قمار، دامنه VacationRentals.com که به یک وب سایت ویژه اجاره خانه و ویلا اختصاص دارد در سال ۲۰۰۷ به قیمت ۳۵ میلیون دلار به فروش رسید، جالب تر این که این ۱۲۴ میلیارد و ۴۶۰ میلیون تومان تنها به این خاطر پرداخت شده است تا شرکتی دیگر نتواند به آن دسترسی پیدا کند.

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.