۱۱:۵۸ - پنج شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۲

پس از يک هفته تلاش بهارستاني‌ها؛

بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی امروز به پایان می‌رسد؟

با توجه به زمان باقی مانده ، امروز اخرین روز بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی کابینه یازدهم توسط نمایندگان خواهد بود یا نه؟

  1430738_341      یکصد و بیست و پنجمین صحن علنی بهارستان در حالی آغاز شد که معلوم نیست، با توجه به زمان باقی مانده امروز اخرین روز بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی کابینه یازدهم توسط نمایندگان خواهد بود یا نه؟

 

 به گزارش شاهین نا به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، پس از آن که “حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی” عصر روز یکشنبه ۱۳ مرداد همزمان با مراسم تحلیف، اسامی ۱۸ وزیر پیشنهادی کابینه یازدهم را جهت اخذ رای اعتماد به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد وکلای ملت یک هفته فرصت یافتند تا صلاحیت کابینه یازدهم را بررسی کنند.

پس از آن بود که نمایندگان از صبح روز دوشنبه ۲۱ مرداد۱۳۹۲ مطابق با ۴ شوال ۱۴۳۴ قمری پس از تلاوت کلام الله مجید بررسی خط مشی و اصول کلی برنامه دولت حجت‌الاسلام و الملسمین حسن روحانی را در دستور کار قرار دادند.

با استناد به آیین نامه داخلی مجلس ۵ نفر از نمایندگان به عنوان موافق و ۵ نفر به عنوان مخالف کلیات کابینه یازدهم نطق کردند البته قبل از آن رئیس‌جمهور که جمعا ۲ و نیم ساعت فرصت برای دفاع از کابینه خود داشت صرفا یک ساعت و ۲۳ دقیقه از این وقت را استفاده کرد و مابقی وقت رئیس‌جمهور بین چند نماینده موافق تقسیم شد.

بررسی برنامه و صلاحیت وزرای پیشنهادی به ترتیب حروف الفبا بود که نمایندگان به ترتیب برنامه‌های محمد علی نجفی وزیر آموزش و پرورش، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمود علوی وزیر اطلاعات، علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، سید حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، علی ربیعی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی، محمد حجتی وزیر جهاد کشاورزی، حجت‌الاسلام و المسلمین پورمحمدی وزیر دادگستری، حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و عباس آخوند وزیر راه و شهرسازی را بررسی کرده و امروز نیز صلاحیت وزرای صنعت معدن، علوم تحقیقات و فناوری، فرهنگ و ارشاد اسلامی، کشور، نفت، نیرو و ورزش و جوانان را در دستور کار قرار خواهند داشت.

نکته‌ای که در این میان مطرح است عدم مخالفت ۲۸۹ نماینده مجلس با وزرات سردار حسین دهقان به عنوان گزینه پیشنهادی دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بود البته بروجردی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران از عدم مخالفت با عبدالرضا رحمانی فضلی گزینه پیشنهادی وزارت کشور خبر داد.

این در حالی است که روز گذشته سید شریف حسینی  از اتمام بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی و رای اعتماد به آن‌ها در پایان جلسه علنی امروز خبر داده است.

حسینی گفت: عصر امروز پس از بررسی صلاحیت و برنامه‌ وزرای پیشنهادی به صورت جداگانه برای هر یک از وزیران رای اعتماد گرفته خواهد شد.

با توجه به آغاز بررسی وزرای پیشنهادی از صبح امروز (۵شنبه ۹۲٫۰۵٫۲۴) سوال اساسی این است که با توجه به زمان باقی مانده و وزرایی که هنوز صلاحیت ‌آن‌ها مورد بررسی قرار نگرفته کار بررسی صلاحیت این وزرا توسط بهارستانی‌ها امروز به پایان خواهد رسید یا خیر؟

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.