۱۹:۱۰ - جمعه ۰۶ تیر ۱۳۹۳

گفتگو با مدیر کاروانسرا؛

کاروانسرای عباسی(مادرشاه) زیباترین کاروانسرای بین راهی

کاروانسرای عباسی (مادرشاه) به لحاظ وسعت، استحکام، زیبایی و کیفیت ساخت از ویژگی های بسیار منحصر به فردی برخوردار است که همین ویژگی ها باعث شده به نام زیباترین کاروانسرای بین راهی معرفی شود.

به گزارش پایگاه خبری “شاهین ناکاروانسرای عباسی(مادرشاه) در ۲۰کیلومتری شمال شاهین شهر در تقاطع اتوبان کاشان اصفهان و بزرگراه دلیجان اصفهان واقع شده است. این بنا به عنوان یک اثر ارزشمند تاریخی دارای ویژگی‌های عینی و ذهنی فراوانی می‌باشد که به این اثر جذابیت‌های ویژه‌ای بخشیده است.

برآن شدیم جهت معرفی این بنای تاریخی ارزشمند با علیرضا جلیلی فر مدیر کاروانسرا گفتگویی داشته باشیم.

 در ابتدا ضمن معرفی بنا بفرمایید قدمت این اثربه کدام دوران برمی گردد؟

بنای تاریخی کاروانسرای عباسی(مادرشاه) دردوره صفویه شاه عباس دوم حدودآ ۴۱۵ سال پیش بنا شده که در آن زمان محل آمد و شد سفرا و نمایندگان کشورهای دیگر در بدو ورود به پایتخت ایران و دیدار با پادشاه بوده است.

این بنا که متعلق به خاندان سلطنتی بوده هزینه ساخت آن را مادر شاه دربار به واسطه نذری پرداخت می کند.

در این محل سفرا و نمایندگان خود را محیای دیدار با پادشاه ایران می کردند و پیش قراولان دربار هریک از افراد را بنا به کسوت، شان و جایگاه آنان با مرکب شایسته تا دربار شاه همراهی می کردند.

karevansaramadarshah5

این کاروانسرا دارای چه ویژگی هایی است؟

کاروانسرای عباسی (مادرشاه) در میان ۹۹۹کاروانسرای دیگر ایران به لحاظ موقعیت جغرافیایی، امکانات لازم جهت استراحت و پذیرایی برای کاروان‌ها و همچنین همجواری با اصفهان از موقعیت بسیار خوبی برخوردار است .

به لحاظ وسعت، استحکام، زیبایی و کیفیت ساخت از ویژگی های بسیار منحصر به فردی برخوردار است که همین ویژگی ها باعث شده به نام زیباترین کاروانسرای بین راهی معرفی شود.

این بنا در ادوار مختلف تاریخ به لحاظ کاربرد و نگهداری که عموما کاربرد نظامی داشته دستخوش بی مهری قرار گرفته است،

در حال حاضراین مکان برای اولین بارتوسط بخش خصوصی خریداری و زیر نظر کارشناسان میراث فرهنگی با هزینه سنگین اقدام به بازسازی و مرمت حرفه‌ای شده است. که با رعایت کاربرد فرم اصلی بدون هیچ گونه ناهنجاری ومغایرت کاربردی آماده بهره برداری می شود.

با چه هدفی اقدام به طرح توسعه این کاروانسرا کردید؟

جهت بهره گیری بیشتر از فضای سبز پیرامونی و پذیرایی از گردشگران در محیط باز، طرح توسعه در حاشیه این کاروانسرا در زمینی به مساحت ۱۰۰۰متر مربع طراحی شده که تا ۵سال اینده به بهره برداری نهایی خواهد رسید و یکی از ارکان اصلی گردشگری و مرکزی بسیار زیبا که در شان استان اصفهان باشد دایرخواهد شد.

با استفاده از فضای سبز پیرامون کاروانسرا و پذیرایی از گردشگران، تعدادی آلاچیق در محوطه جنوبی کاروانسرا و فراهم کردن امکانات مورد نیاز از جمله پارکینیگ، تجهیزات سرمایشی و گرمایشی، غرفه‌های صنایع دستی و سوغات خوراکی در کنار سالن‌های بزرگ برای پذیرایی و رستوران، کافی شاپ، چایخانه و همچنین نمازخانهساخته شده تا امکان رفاه و آسایش متنوع‌تری را برای گردشگران فراهم کند.

 

karevansaramadarshah4

احیا کاروانسرا و طرح توسعه آن چه کمکی به صنعت گردشگری کشور دارد؟

باید حرکتهای اقتصادی در حاشیه راه پیدا کند تا بهره برداری مناسبتری داشته باشد. این بنا بدلیل خصوصیات منحصر به فردی که دارد به دو عنوان نامگذاری و مشهور خواهد شد.

به عنوان مقصد گردشگری، منطقه نمونه گردشگری و مجتمع خدماتی بین راهی معرفی شده است که در آینده نزدیک خدمات رسانی به مسافران و گردشگران بصورت ۲۴ ساعته خواهد شد.

و کلام آخر…

این بنای تاریخی احترام دارد، امیدوارم وقتی که مردم وارد کاروانسرا می شوند شان و احترام آن را رعایت کنند و فرزندان و جوانان با ورود به این مرکز با فرهنگ غنی ایران که فخر ایران است آشنا شوند.

17 Responses to “کاروانسرای عباسی(مادرشاه) زیباترین کاروانسرای بین راهی”

  1. با سلام
    یه شماره تماس برای کسب اطلاعات بیشتر لطف بفرمایییید

  2. نسرین ماضی گفت:

    شماره تماسی از این کاروانسرای مادر شاه میشه بدید؟

  3. صفا گفت:

    انقدر بدبخت و بی معرفتید که دوتا عکس میزارید آرم می ندازید وسطش کسی نتونه استفاده کنه واستون متاسفم

پاسخ دهید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.