۱۵:۲۰ - سه شنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۲

پرده برداری از یک واقعیت؛

سوء استفاده تبلیغاتی آمریکا از مذاکره با ایران

کارشناسان امور بین الملل بر این باورند دولت آمریکا نه برای مذاکره با ایران و نه برای برقراری رابطه ارزش خاصی قائل نیست و همه سخن هایی که در این زمینه مطرح کرده اند فقط جهت چرخش افکار عمومی از وضعیت نابسامان اقتصادی آمریکا به سوی موضوع رابطه با ایران است.

obama-rouhani    کارشناسان امور بین الملل بر این باورند دولت آمریکا نه برای مذاکره با ایران و نه برای برقراری رابطه ارزش خاصی قائل نیست و همه سخن هایی که در این زمینه مطرح کرده اند فقط جهت چرخش افکار عمومی از وضعیت نابسامان اقتصادی آمریکا به سوی موضوع رابطه با ایران است.

به گزارش پایگاه خبری شاهین نا به نقل از فرهنگ نیوز، در روزهای اخیر حجم وسیعی از پوشش خبری رسانه جهان معطوف به مذاکره آمریکا با ایران و برقراری ارتباط میان روئسای جمهور دو کشور گردید؛ حرکتی که بیش از هر چیز مانند یک هجمه تبلیغاتی بود.

کارشناسان امور بین الملل بر این باورند دولت آمریکا نه برای مذاکره با ایران و نه برای برقراری رابطه ارزش خاصی قائل نیست و همه سخن هایی که در این زمینه مطرح کرده اند فقط جهت چرخش افکار عمومی از وضعیت نابسامان اقتصادی آمریکا به سوی موضوع رابطه با ایران است.

دولت اوباما در حال حاضر با بدهی ۱۶.۷ تریلیون دلاری دست و پنجه نرم می کند و به دلیل تصویب نشدن لایحه بودجه دولت فدرال در کنگره این کشور، تمام بخش های دولتی آمریکا به غیر از بخش های خدمات درمانی، اورژانس، امنیتی و انتظامی و دیگر بخش هایی که به حفاظت از جان و مال شهروندان مربوط است تعطیل خواهند شد.

۶۰ درصد از ۳۷۷ هزار نفر از کارکنان فدرال در منطقه واشنگتن با تعطیلی دولت فدرال غیرضروری می‌شوند و مجبورند در خانه‌های خود بمانند.

تعطیلی دولت، ۲۰ درصد از پیمانکاران دولت را که سالانه حدود ۷۵ میلیارد دلار از دولت فدرال دریافت می‌کنند، تحت تأثیر قرار می‌دهد و مرخصی اجباری هر فرد به مفهوم آن است که پول کمتری در تجارت‌های محلی و فروشندگان صرف می‌شود.

دولت اوباما که اکنون در مخمصه اقتصادی و تعطیلی به سر می برد، در تلاش است تا با پررنگ کردن فعالیت های سیاسی خود و مطرح کردن مذاکره با ایران، سعی نماید سرپوشی برروی این وضعیت بحرانی گذاشته و برای انتخابات آتی آمریکا برای حزب مطبوعش رای کسب کند.

کارشناسان مسائل بین الملل حتی سعی آمریکا در جنگ افروزی در کشور سوریه و ناآرام نگه داشتن مناطق دیگری از جهان را نیز در همین راستا تحلیل می نمایند.

رئیس جمهوری آمریکا در نطق امروز صبح خود گفت: تعطیل شدن خدمات دولتی تاثیری نامطلوب بر شرایط اقتصادی این کشور خواهد داشت و مانعی را در راه اجرای برنامه‌های اصلاحی دولت او ایجاد خواهد کرد.

معامله‌گران در بازارهای ارز از کاهش نسبی نرخ برابری دلار در برابر ارزهای دیگر، به خصوص ین ژاپن خبر داده‌ و برخی کارشناسان از آثار منفی تعطیلی دولت فدرال آمریکا بر شرایط اقتصادی سایر کشورها هم سخن گفته‌اند.

این بحران که نشات گرفته از درگیری و عدم توافق جمهوری خواهان و دموکرات های آمریکا و عدم تصویب بودجه در کنگره است، در حال حاضر بزرگترین نگرانی مردم این کشور و به خصوص کارمندان دولت فدرال تلقی می شود.

بحران مالی دولت که پیش از این مسبوق به سابقه بوده است در دولت بیل کلینتون نیز در دو هفته پایانی سال ۱۹۹۵ و هفته نخست سال ۱۹۹۶، رخ داد و دولت آمریکا برای سه هفته تعطیل شد.

اختلاف‌‌نظرها بر سر بودجه در آن زمان، در نهایت نزد افکار عمومی به نفع دموکرات‌ها تمام شد و جمهوری‌خواهان متهم شدند که منافع سیاسی خود را به منافع کشور ترجیح داده‌اند.

در آوریل ۲۰۱۱ هم نزدیک بود دولت به تعطیلی برود اما مذاکرات کاخ سفید و کنگره به نتیجه رسید و تعطیلی تحمیلی از بیخ گوش دولت گذشت.

اینکه این تعطیلی تا چه زمان ادامه داشته باشد به کنگره بستگی دارد تا از این لجبازی‌ها کوتاه بیاید و تصمیم‌ بگیرد که از بروز بحران در آمریکا جلوگیری کند.

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.