۱۰:۱۰ - دوشنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۲

واردات بی‌رویه سبب کاهش ۴۰ میلیون جفتی تولید کفش اصفهان شد

اصفهان به عنوان یکی از استان‌های بسیار زیبا و قطب گردشگری ایران سالانه پذیرای هزاران گردشگر است

  n00197374      اصفهان به عنوان یکی از استان‌های بسیار زیبا و قطب گردشگری ایران سالانه پذیرای هزاران گردشگر است و تصور اینکه گردشگران خارجی در بازارهای تاریخی‌ترین شهر ایران کالاها و صنایع چینی می‌بینند آزاردهنده است و بدتر از آن زمانی است که این کفش‌ها به دلیل قیمت ارزان‌ترشان توسط توریست‌ها خریداری شده و به عنوان سوغات به کشورهای دیگر برده می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری شاهین نا به نقل از اقتصاد ایران آنلاین ،این روزها آنچه در شهر نصف جهان بازار سنتی اصفهان را قبضه کرده جنس‌های وارداتی چینی است که بیش از هر چیز به چشم می‌آید. این روند تا آنجا پیش رفته که واردات بی‌رویه کالا صنعت کفش و به‌دنبال آن تولیدی‌ها و کارگران این استان را به‌طور کامل تحت شعاع خود قرار داده است البته این امر در استان‌هایی مانند تبریز به عنوان پایتخت کفش ایران و همچنین تهران نیز به وضوح قابل مشاهده است.

اصفهان به عنوان یکی از استان‌های بسیار زیبا و قطب گردشگری ایران سالانه پذیرای هزاران گردشگر است و تصور اینکه گردشگران خارجی در بازارهای تاریخی‌ترین شهر ایران کالاها و صنایع چینی می‌بینند آزاردهنده است و بدتر از آن زمانی است که این کفش‌ها به دلیل قیمت ارزان‌ترشان توسط توریست‌ها خریداری شده و به عنوان سوغات به کشورهای دیگر برده می‌شوند.

طی سال‌های گذشته شاهد افزایش قیمت کفش همزمان با افزایش نرخ ارز و به‌دنبال آن افزایش نرخ مواد اولیه وارداتی بودیم که همین امر سبب شد قیمت تمام شده تولید کفش برای تولیدکننده‌ها افزایش یابد. از سوی دیگر علاوه بر این امر قیمت کفش‌ها در دستان دلالان و واسطه‌ها چندین برابر شده است،‌ این در حالی است در نهایت شهروندان باید تاوان این افزایش قیمت را بپردازند.

در چنین وضعیتی کفش‌های وارداتی چینی بلای جان تولیدکننده‌های کفش استان‌های مختلف از جمله اصفهان و تبریز شده است و به‌دنبال آن کارگران بسیاری بیکار و کارگاه‌های زیادی تعطیل شده‌اند. با چنین وضعی تنها یک راه برای زنده‌ماندن این صنعت در کشور به‌ویژه اصفهان وجود دارد و آن هم افزایش کیفیت، استفاده از تکنولوژی روز و تنوع در محصول و نیز کنترل واردات است. تا زمان فراهم شدن چنین شرایط و بستری برای تولیدکننده‌های داخلی، دولت‌مردان نباید با واردات بی‌رویه کفش‌های چینی تیشه به ریشه این صنعت در استان‌های مختلف از جمله اصفهان بزنند. در حال حاضر تمام شرایط و زیرساخت‌ها برای یک رقابت خوب آماده است تنها مدیران استانی و کشوری باید با مدیریت صحیح خود از نوسان نرخ ارز و قیمت، نبود مواد اولیه و مشکلات نقدینگی جلوگیری کنند.

تعطیلی ۵۰۰ کارگاه کفاشی

طی ۸ سال گذشته، سهمیه تولید در صنعت کفش استان اصفهان از ۴۵ تا ۵۱ میلیون به ۱۱ میلیون جفت کفش یا دمپایی رسیده است و به‌دنبال آن بسیاری از کارگاه‌های کوچک و سنتی تولید کفش در اصفهان به حالت تعطیل و نیمه تعطیل درآمد و کارگران این واحدهای تولیدی کوچک و بزرگ بیکار شدند. طبق گفته «محمد نایب‌پور» معاون اتحادیه کفاشان استان اصفهان طی سال گذشته بیش از ۵۰۰ کارگاه کفاشی در اصفهان تعطیل شده است و تولیدکنندگان کفش تهران، تبریز و اصفهان انگیزه‌ای برای توسعه فعالیت خود ندارند. اگر در هر کارگاه کفاشی ۵ نفر هم مشغول به کار باشند رقم قابل‌توجهی خواهد بود.

با وجود چنین شرایطی دخل و خرج صاحبان واحدهای تولیدی و همچنین کارگران این واحدها با هم هیچ تناسب و سنخیتی ندارد و همین امر سبب شده تا انگیزه واحدهای تولیدی کفش برای ادامه کار بسیار کم شود. اکنون بزرگ‌ترین مشکل واحدهای تولیدی کفش قیمت مواد اولیه داخلی است که نسبت به نوع خارجی آن گران‌تر است که علت این معضل احتکار و نا‌بسامانی در بازارداخلی است. با توجه به نزدیکی ایام پایان سال، واحدهای تولیدی دل‌شان را به تعطیلات نوروز خوش کرده‌اند تا بلکه وضعیت بازارشان بهتر شود، اگر این شرایط با بی‌توجهی مسئولان استانی و کشوری ادامه پیدا کند کارگران بیشترین ضربه را متحمل خواهند شد.

هر یک جفت کفش وارداتی مساوی با بیکاری یک کارگر

نماینده شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به واردات و قاچاق کفش‌های چینی به ایران، گفت: واردات و قاچاق کفش‌های خارجی به‌ویژه کفش چینی ضربه بزرگی به واحدهای تولیدی داخلی خواهد زد و واردات هر یک جفت کفش مساوی با بیکاری یک کارگر خواهد بود. «حسینعلی حاجی‌دلیکانی» ادامه داد: مسئولان باید به چنین معضلی بسیار توجه داشته باشند، اگر چنین وضعیتی ادامه پیدا کند شاهد بیکار شدن کارگران بیشتری در استان‌های مختلف به‌‌ویژه اصفهان خواهیم بود.

وی تصریح کرد: واردات و قاچاق کالا فقط مختص به صنعت کفش نیست بلکه در دیگر کالاها نیز وضعیت به همین شکل است و شاهد واردات کالاهای خارجی به‌ویژه کالاهای چینی به داخل کشور هستیم. نماینده شاهین شهر، در مجلس گفت: به عنوان مثال در حوزه کشاورزی گزارشی ارائه شده است که کشاورزان محصولی را کشت کرده‌اند اما مسئولان به جای تضمین برای خرید محصول کشاورز داخلی، اقدام به واردات بی‌رویه محصول مشابه داخلی کرده‌اند.

بی‌توجهی مسئولان به واردات بی‌رویه

حاجی دلیکانی ادامه داد: چند روز پیش یکی از کشاورزان شاهین شهر با بنده تماس گرفت و گفت تخمه گل آفتابگردان کشت کرده است و سپس متوجه شده که مسئولان اقدام به واردات همین نوع محصول از خارج کشور کرده‌اند، چنین امری انگیزه کشاورز را کاهش می‌دهد و از سوی دیگر امنیت شغلی کشاورزی را کم می‌کند. وی تاکید کرد:‌ از وزیر جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت خواستاریم به‌گونه‌ای تصمیم‌گیری کنند که ضربه‌ای به تولیدکننده‌های داخلی وارد نشود و انتظار ما از مسئولان استانی و کشوری حمایت از تولیدکننده‌های داخلی است.

نماینده شاهین‌شهر، میمه و برخوار در مجلس تصریح کرد: اگر به این نکته توجه نداشته باشیم به صنایع‌دستی اصفهان و تولیدکننده‌های داخلی ضربه جبران‌ناپذیر وارد خواهد شد. حاجی دلیکانی با بیان اینکه واردات و قاچاق کالا کمر تولیدکننده‌های داخلی را خم می‌کند، اضافه کرد: اگر نسبت به این وضعیت بی‌توجه باشیم کارگران زیادی بیکار و سپس این افراد برای امرار معاش به سمت شغل‌های کاذب و کارهایی که در شان شهروندان استان اصفهان نیست، سوق پیدا خواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه اگر به‌دنبال تقویت صنعت گردشگری استان اصفهان هستیم، گفت: باید از صنایع‌دستی و تولیدکننده‌های داخلی حمایت کنیم و صحیح نیست که یک توریست و گردشگر خارجی به اصفهان سفر کند و بازار اشباع از کالاهای خارجی و چینی باشد و این گردشگر جنس چینی از ایران خریداری کند. این امر یک فاجعه است لذا از مسئولان انتظار داریم برای چنین وضعیتی تدبیر صحیحی داشته باشند. وی ادامه داد: در صورتی که اگر سوغات یک گردشگر خارجی کالاهای تولید داخلی و صنایع‌دستی ما باشد با تحقق چنین امری فرهنگ، تمدن و تولیدات ایرانی به جهان شناخته خواهد شد.

سیاست نادرست بسیاری از کارگاه‌های اصفهان را تعطیل کرد 

رئیس اتحادیه کفاشان استان اصفهان نیز با انتقاد از اینکه سیاست‌های دولت نهم و دهم بسیاری از کارگاه‌های تولیدی در اصفهان را به تعطیلی کشاند،‌ افزود: در آغاز دولت نهم ۴ کارخانه بزرگ و ۴۶۲ کارگاه کوچک تولید کفش در استان فعال بود اما سیاست‌های اقتصادی دولت‌های نهم و دهم در حوزه صنعت کفش، بسیاری از کارگاه‌های تولیدی کوچک و سنتی را تعطیل و کارگران‌شان را بیکار کرد.

«اکبر زاهدی» با اشاره به اینکه اکنون شاهد رکورد در صنعت کفش استان اصفهان هستیم، اضافه کرد: با توجه به افزایش ۸۰ درصدی قیمت کفش، اما فروش کفش در بازار به شدت کاهش پیدا کرده است. وی ادامه داد: افزایش قیمت مواد اولیه، کمبود نقدینگی، فرسودگی ماشین‌آلات واحدهای تولیدی و واردات کفش‌های چینی از جمله عوامل رکود صنعت کفش در اصفهان است در صورتی که ظرفیت تولید و اشتغالزایی اصفهان در حوزه بسیار خوب است. رئیس اتحادیه کفاشان استان اصفهان با تاکید بر اینکه اکنون واحدهای تولیدی کفش اصفهان نیازمند حمایت دولت هستند، تصریح کرد: با حمایت دولت می‌توانیم تولیدات را صادرات محور کنیم که به‌دنبال آن ارزآوری برای کشور به همراه دارد.

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.