۱۶:۳۶ - پنج شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۵

صبح امروز

بانو علویه همایونی دار فانی را وداع گفت

بانو زینت السادات علویه همایونی شاگرد بانو مجتهده امین اصفهانی و از چهره‌های بزرگ فقه اسلامی صبح امروز دعوت حق را لبیک گفت.

به گزارش  پایگاه خبری شاهین نا؛ بانو زینت‌السادات علویه همایونی از فقهای جهان تشیع و از شاگردان بانو امین اصفهانی صبح امروز بر اثر بیماری و کهولت سن دار فانی را وداع گفت.

زینت‌السادات همایونی، متولد ۱۲۹۶ شمسی و مشهور به بانو همایونی از نزدیک‌ترین شاگردان بانو امین اصفهانی است. او نخستین دانشجوی زن دانشکده وعظ و تبلیغ تهران (دانشکده الهیات کنونی) است.

بانو همایونی «مکتب فاطمه(س)» را به منظور ایجاد محیطی اختصاصی برای تحصیل زنان در علوم دینی پایه‌گذاری کرد. وی در سال ۱۳۸۸ چهره ماندگار جمهوری اسلامی ایران شد و در سال ۱۳۹۰ در همایش «امینه امین» و  ۲۵ فروردین امسال هم در آیینی برای نکوداشت مقام علمی او  مورد تجلیل قرار گرفت. از بانو همایونی آثاری در زمینه علوم اسلامی و معارف اهل بیت منتشر شده است.

وی اولین دانشجوی زن رشته الهیات در دانشگاه است که در سال ۱۳۴۳ در امتحان ورودی پذیرفته شد. بانو علویه همایونی در سال ۱۳۴۴ با امتیاز بانو امین اولین حوزه علمیه زنان در ایران را در اصفهان بنام «مکتب فاطمه(س)» تاسیس کرد. همچنین این بانوی پرهیزکار به جز بانو امین، در محضر اساتیدی چون شیخ حیدر علی محقق، صدر کوپایی، اشنی قودجانی کسب علم کرد.

به گزارش فارس، وی در سال ۱۳۸۸ بعنوان چهره ماندگار انتخاب شد.

منبع:فارس

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.