۰۹:۰۰ - چهارشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۳

سید حسین کشفی مدیر جهاد کشاورزی شاهین شهر و میمه در گفتگو با شاهین نا:

کشاورزی محور توسعه شهرستان/ دومین تولید کننده گوشت سفید در استان هستیم

شهرستان شاهین شهر و میمه دارای پتانسیل های بالقوه ای در زمینه تولید و پرورش مرغ گوشتی، گاوداری شیری می باشد، که باتوجه به خشکسالی ها و کم شدن میزان آب مورد نیاز، احداث باغات بخصوص باغات مقاوم به کم آبی مانند پسته، بادام وگل محمدی را دارا می باشد.

به گزارش پایگاه خبری شهرستان شاهین شهر و میمه “شاهین ناسید حسین کشفی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شاهین شهر و میمه در گفتگو با پایگاه خبری شاهین نا ضمن تشریح فعالیت‌های صورت گرفته در حیطه جهاد کشاورزی به بخش گسترده تولیدات سبد خانوار توسط جهاد کشاورزی اشاره و اظهار داشت: در حقیقت بخش گسترده از این تولیدات توسط  بهره وران بخش کشاورزی تامین و تولید می گردد وبه جامعه و بازار عرضه می شود.

در شهرستان سالانه نزدیک به ۱۱هزار هکتار از اراضی زیر کشت  می رود که قریب به ۸ هزارهکتار به کشت غلات گندم، جو و در سطح محدود دانه روغنی کلزا اختصاص دارد. از حدود ۸ هزار هکتار از اراضی که به کشت غلات اختصاص دارد نزدیک به ۴۷۰۰هکتار گندم و مابقی جوکشت می شود.

شاهین نا: خشکسالی در استان اصفهان طی سالیان گذشته آسیب های جدی را به منطقه وارد کرده، به طور کلی این تاثیر تا چه حد بر اراضی این منطقه اثر گذار بوده است؟

بعلت خشکسالی متوالی چندین ساله که امسال نیزهفتمین سال می باشد، متاسفانه ۳هزار هکتار از اراضی را بخاطر بحث خشکسالی از دست داده ایم  و کشت انجام نمی گیرد و چون بیلان آب کشاورزی منفی شده است و از طرف دیگر سازمان آب منطقه‌ای نتوانسته با منابع آب که در اختیار دارد آب را در اختیار کشاورزانی که سالهای گذشته بصورت اشتراکی بوده و از سازمان آب منطقه خریداری کرده اند در اختیارشان بگذارد  میزان ۳هزار هکتار اراضی کشاورزی شهرستان کاهش پیدا کرده است و به طور کلی در این اراضی کشتی انجام نمی گیرد.

شاهین نا: میزان کشت گندم و جو در سطح شهرستان را به چه میزان برآورد می شود؟

متوسط تولید گندم در سطح شهرستان ۵ تن در هر هکتار و متوسط تولید جو ۴ الی ۴۳۰۰ کیلوگرم در هر تن می باشد. خوشبختانه با وجود ۷ کارشناس خبره که درخصوص کاشت و برداشت گندم همکاری دارند. بر مزارع گندم  نظارت کافی می شود.

شاهین نا: به استفاده از کارشناسان زبده در کاشت و برداشت گندم  اشاره کردید، کار کارشناسی و کاربردی در چه زمینه هایی به برداشت محصولی با کیفیت و ایده ال کمک می کند؟

کارشناسان زبده کشاورزی در خصوص استفاده از ارقام جدید و مقاوم به بیماری‌ها خصوصا بیماری زنگ گندم و همچنین سیاهک و تولید ارقام پرمحصول مقاوم به خشکی باتوجه به شرایط آب و هوایی و توصیه برای کاشت به کشاورزان کمک می کند تا محصول متناسب با شرایط موجود کشت انجام دهند.

634969788204304164

 

شاهین نا: در سطح شهرستان تا چه میزان از تکنولوژی جدید در راستای کشاورزی مدرن استفاده می شود؟

با توجه به خشکسالی هایی که در سالهای گذشته داشتیم و کشاورزان پیشرویی که در شهرستان بعنوان کشاورزان شناخته شده در کشور بعنوان کشاورزان مهاجر، در سال‌های گذشته داشته ایم اکثرکشت‌ها بصورت کشت آبیاری قطره ای و تحت فشار انجام می گیرد که بیش از ۳۵۰۰ هکتار از اراضی تحت آبیاری تحت فشار و قطره ای است .بخصوص در زمینه کشت صیفی جات شامل هندوانه، خربزه و کشت محصول ذرت علوفه ای که سالانه نزدیک به۳هزار هکتار از اراضی با روش‌های انتقال آب بصورت نوار طیپ کشت بصورت کامل مکانبزه انجام می شود. در این راستا  و همچنین کنار آمدن با شرایط خشکسالی کشت ها از روش سنتی خارج شده و  بصورت تمام مکانیزه انجام می شود، به این صورت که بذر،کود،شخم،پهن شدن نوار طیپ و پلاستیک کشیدن بر روی زمین و خاک دهی دو طرف پلاستیک کاملا بوسیله ماشین آلات کشاورزی انجام می گیرد و کشاورز علاوه بر صرفه جویی در میزان آب در کشت محصول، مبارزه مکانیکی با علف های هرز نیز انجام می دهد.

شاهین نا: سن گندم از انواع بیماری این کشت به شمار می رود که موجب خسارت شدید به کشاوزان می شود، اصلی ترین اقدام انجام شده در این زمینه چیست؟

در سال جاری نزدیک به ۳هزار هکتار از اراضی در زمینه سن گندم بخصوص از نوع مادری مبازره شیمیایی توسط کشاورزان انجام شده است و در حال حاضرنزدیک به ۲هزار هکتار مبارزه بر علیه پوره سن گندم در حال انجام است.خوشبختانه با کلاسهای ترویجی و آموزشی که برای بهره وران بخش کشاورزی درسالهای گذشته برگزار گردید کشاوزران نسبت به سمپاشی برعلیه سن گندم در مزارع جو ترغیب و مبادرت به انجام این کار کرده‌اند.

شاهین نا: بر حسب شرایط آب و هوایی منطقه چه نوع محصولات باغی کشت می شود؟

بیش از ۱۵۰۰هکتارباغات در شهرستان وجود دارد که نزدیک به حدود۳۰۰هکتارشامل درختان پسته و مابقی آن شامل انگور به ترتیب از نظر میزان سطح انار،درختان هسته دار و دانه دار می باشند. که اکثر باغات مخلوط در بخش میمه و باغات یک دست بیشتر در بخش مرکزی می باشند و قریب به ۵ هکتار از اراضی روستای اذان بخش میمه تحت کشت گیاه زعفران قرار دارد که متوسط تولید زعفران بصورت خشک حدودا بین ۵ الی ۷ کیلوگرم در هر هکتار می باشد.

*شاهین نا: ظرفیت تولید فرآورده‌های خام دامی که بیشترین سهم را در سبد هر خانوار را دارا می باشد، در سطح شهرستان به چه میزان است؟

در بخش دام و دامپروری بیش از ۱۰۴واحد مرغداری در سطح شهرستان مستقر هستند که از این تعداد ظرفیت بالغ بر ۳میلیون قطعه در هر دوره تولید می شود در حال حاضر در هر دوره جوجه ریزی بیش از یک میلیون قطعه جوجه ریزی با دوره های ۴۵ روزه انجام می گیرد.

–  تولید سالانه مرغ در شهرستان  ۲۱ هزار تن و تخم مرغ ۹۲۰۰ تن می باشد.

– تعداد ۶واحدمرغ تخم گذار با ظرفیت بالغ بر ۵۲۰ هزارقطعه در سال و یک واحد مرغ گوشتی با ظرفیت ۷۰هزار قطعه درسال در شهرستان مستقر هستند.

–  در سال بیش از ۲۱میلیون قطعه جوجه ی یک روزه در شهرستان تولید و به بازار عرضه می گردد.

–  در ۲۹ واحد گاوداری شیری صنعتی شهرستان ۳۶هزار راس دام نگهداری می شوند. که سالانه ۱۵۷ هزار تن شیر تولید می کنند.

–  سالانه بیش از۱۱هزارتن گوشت قرمز شهرستان از ۳۵۰هزار راس دام سبک و پرواری بصورت سنتی و صنعتی تولید می شود.

–   در حدود ۹۹ واحد پرواری بندی دام سبک شهرستان  ۴۵ هزار راس دام نگهداری و پرواربندی می شود.

–  از ۲ واحد گاوداری صنعتی بزرگ شهرستان شامل گاوداری بنیاد مستضعفان بنام قیام  روزانه ۱۷۰ هزار تن شیر با ۴۵۰۰ راس دام و شرکت گلدشت نمونه روزانه ۶۰ تن شیر با ۲هزار راس دام تولید می شود.

–  از ۱۰۴ واحد مرغداری سطح شهرستان ۱۰هزار قطعه مرغ گوشتی تولید می شود.و همچنین از ۲ واحد بزرگ مرغداری بهارش و قدس جمعا ۳۰۰هزار قطعه جوجه گوشتی در هر دوره پروش داده می شود.

 

5462178

شاهین نا: با توجه به اینکه در سال جاری ۲۰۰ هکتار از اراضی به کشت مستقیم اختصاص یافته است، مزایای استفاده از این طرح چه بوده است؟

در سال جاری بیش از ۲۰۰هکتار از اراضی کشاورزی کشت مستقیم انجام گرفته است.بدین صورت که بدون اینکه زمین شخم روی آن انجام شود و برای آماده سازی کشت آماده شود بوسیله ماشین آلات تمام مکانیزه کشاورزی زمین بوسیله دیسک شیارزنی و همزمان با کشت همزمان دانه و کود شیمیایی بر روی زمین انجام و خاک دهی می شود.

کاهش حجم عملیات بوسیله دستگاه و تراکتور کشت از ۷ مرتبه به یک مرتبه و همچنین صرفه جویی ۳۰درصدی در میزان آب آبیاری از مزایای استفاده از این دستگاه‌های کشاورزی می باشد.

همچنین در ۱۴۰۰ هکتار از اراضی کشت گندم و جو با دستگاه کمبینات انجام شده که در این روش همه ۷ مراحل کاشت، همزمان با یک دستگاه و در یک مرحله با تراکتور بر روی زمین انجام می شود. در این روش علاوه بر کاهش تردد بخصوص دستگاه های سنگین که موجب فشردگی خاک می شود، در مصرف سوخت و انرژی نیز صرفه جویی می شود.این روش اصولی کشت، سطح سبز یکنواخت و افزایش محصول را برای کشاورز در پی خواهد داشت.

لازم به ذکر است که طی ۵ سال گذشته ۵ هکتار از اراضی کشت مکانیزه انجام می شدکه در حال حاضر و از ابتدای سال جاری در ۱۴۰۰هکتار از اراضی شهرستان این روش کشت انجام می شود .

این دستگاه‌ها  توسط ۳ شرکت تخصصی و مکانیزه در شهرستان با دریافت تسهیلاتی که از طرف دولت تخصیص پیدا می کند خریداری و  به کشاورزان ارائه خدمات می کنند.

شاهین نا: تسهیلات واگذار شده به کشاورزان در چه قالبی انجام گرفته است؟

درسال جاری علاوه بر ۱۵۰ تن بذر مادری گواهی شده که بین کشاورزان توزیع شده است، بیش از۳۱۰ تن بذر گواهی شده گندم و ۴۴۳ تن بذر گواهی شده جو نیز توزیع شده است. که با توجه به وضعیت آب و هوایی شهرستان ارقامی که به کشاورزان توصیه می شود کشت دهند، گندم شامل: بگراشد روشن، سیوند، پیشتاز، الوند و ارقام جو: والفجر می باشد.

قریب به ۱۴۵۰ هکتار از اراضی شهرستان زیر کشت یونجه و سبزی و صیفی جات نیز در ۱۲۰۰ هکتار از اراضی کشت می شود. که در حال حاضر آبیاری این میزان کشت اراضی و باغات سالیانه بوسیله ۴۲۰ حلقه چاه عمیق و ۷۲ رشته قنات انجام می گیرد.

شاهین نا: با توجه به کاهش بارندگی و تبخیر آب در خصوص آبیاری بارانی و تحت فشار مزارع از سوی جهاد کشاورزی چه اقداماتی صورت گرفته است؟

متاسفانه با توجه به میزان متوسط بارندگی سالانه ۱۱۰میلی متر در سطح شهرستان که کمتر از نصف متوسط کشور می باشد بیش از ۲۵۰۰ میلی متر تبخیر سالانه وجود دارد و این روند باعث شده که بیلان چاه های کشاورزی سال به سال منفی شود.و میزان املاح آب زیاد و میزان شوری افزایش پیداکند.

باتوجه به وضعیت سطح منطقه، در سال جاری برنامه ریزی برای۱۰۰۰هکتار از اراضی جهت استفاده از روشهای آبیاری نوین،بارانی و قطره ای در دستور کار اداره جهاد کشاوزی قرار گرفته است.که با تشکیل پرونده و ارسال به کمیته فنی استان و ارجاع به بانک کشاورزی جهت دریافت تسهیلات و کمک بلاعوض دولتی به کشاورزان انجام می گیرد.

در حال حاضربرای آبیاری تحت فشار بارانی مبلغ ۸ میلیون تومان به ازای هرهکتار (۴ میلیون کمک بلاعوض دولت و ۴میلیون تهسیلات بانکی)، آبیاری قطره ای مبلغ ۵ میلیون و۶۰۰هزار تومان کمک بلاعوض دولت و ۵ میلیون و۶۰۰هزار تومان تسهیلات بانکی و همچنین برای آبیاری هیدروفولوم(کم فشار) انتقال آب با لوله برسر مزارع مبلغ ۲میلیون و۵۰۰ هزار تومان بصورت کمک بلاعوض دولت و ۲میلیون و۵۰۰ هزار تومان تهسیلات بانکی در نظر گرفته شده است.

 

D14B0D13C9A84

 

شاهین نا:جهادکشاورزی در سرمایه گذاری پروژه های عمرانی در همه کشور به موفقیت های بسیاری دست یافته است، طرح های به کار گرفته شده و مثمر ثمر را نام برید؟

سال گذشته از طریق صندوق توسعه ملی سال۱۳۹۲ ؛ ۳۱ طرح با اعتباری بالغ بر ۳۴میلیارد و ۹۷۵میلیون تومان به سازمان جهادکشاورزی استان ارجاع دادیم و همه۳۱طرح در کمیته فنی مورد تصویب قرار گرفت که از این تعداد ۳۱ طرح ۲۱طرح مربوط به اموردام با اعتبار بالغ بر۷/۲۸میلیارد تومان، ۶پروژه آب خاکی با اعتبار ۳میلیارد تومان،۳ طرح مربوط به باغات بالغ بر۲میلیارد و۲۷۰میلیون تومان و یک طرح مربوط به صنایع کشاوزری با اعتبار ۹۰۰میلیون تومان می باشد.که این طرح ها توسط بانک کشاورزی در حال جریان و پرداخت به بهره وران می باشد.

یک واحد گلخانه ای توسط بخش خصوصی با ۴۰۰ نیروی انسانی خانم  در مساحتی بالغ بر ۱۱هکتار بصورت کاملا فنی و به روش لوله دوجداره لاستیکی در زمینه محصولات خیاردرختی، انواع گوجه، انواع فلفل رنگی و فلفل کاپی در شهرستان محصول تولید می کند.این واحد گلخانه ای که توسط بخش خصوصی احداث و راه اندازی شده است در۴ فاز طراحی آن انجام و در سالهای آینده ۲فاز آن هم تکمیل خواهد شد و نهایتا سطح گلخانه به ۲۵هکتار افزایش می یابد.

حدود۳هکتار گلخانه نیز بصورت سنتی در زمینه سبزی و صیفی جات توسط بهره وران در حال فعالیت می باشد.

سال۱۳۹۲حدود۳هزار نفر از بهره برداران بخش کشاورزی انواع آموزش های نوین کشاورزی شامل زراعت،باغبانی، اموردام،آب وخاک را از کارشناسان آموزش کشاورزی فرا گرفتند.

بازدید از واحدهای نمونه کشاورزی و دامداری در سطح استان بصورت دوره ای جهت تبادل نظر بین بهره برداران بخش های مختلف کشاورزی انجام می شود.

در خصوص مبارزه با آفات نباتی با اولویت محصول گندم و جو مبارزه با سن گندم می باشد. و برای محصولات باغی، سبزی و صیفی توسط کارشناسان حفظ نباتات و۴ واحد کلینیک گیاه پزشکی بخش خصوصی انجام می گیرد.و توصیه و نسخه نویسی توسط این کارشناسان انجام و سموم توسط توزیع کنندگان واحد های مجاز توزیع و بوسیله کشاوزران سمپاشی بر علیه آفات و بیماری‌ها صورت می گیرد.

بر اساس دستورالعمل های صادره در خصوص مشاغل خانگی شامل تولید نان خانگی، شیرینی خانگی، ترشیجات، شوریجات، مرغ و تخم مرغ خانگی، تولید قارچ و مشاغلی که وابسته به کشاورزی هستند. و می تواند در مساحت کم در منازل تولید محصول داشته باشند، بیش از۳۰۰پرونده تشکیل که تاکنون ۵۰ پرونده با هماهنگی اداره ی کار و تعاون و رفاه امور اجتماعی به بانک های عامل معرفی شده اند.

در این طرح علاوه بر ایجاد یک اشتغال باعث تولید محصولات بخش کشاورزی و فراوری بعضی از آنها درخانه‌ها  می شود.

حفاظت از امور اراضی و تغییر کاربری اراضی نیز از جمله وظایف جهاد کشاورزی می باشد. باتوجه به استقرار ۸۰ کارخانه در سطح شهرستان، مشکلاتی از جمله تغییر کاربری اراضی و برداشت خاک جهت تولید آجر را به همراه دارند که یکی از مسائل مهم اداره امور اراضی شهرستان مقابله با تغییر کاربری اراضی است. متاسفانه خشکسالی سال های اخیر به این مسئله دامن زده است.

KASHFI24.3

 

شاهین نا: مازاد تولیدات کشاورزی شهرستان برای عرضه صحیح و به موقع به بازار چگونه نگهداری می شود؟

سیلوی یک صد هزارتنی کارخانه آرد جرعه شاهین شهر و سیلوی شهید اسلامی اصفهان گندم مازاد بر نیاز کشاورزان توسط دولت خریداری و به این سیلوها تحویل داده می شود. و محصولات باغی چون بصورت تازه خوری مصرف می گردد مشکلی ازلحاظ بازار مصرف در سطح شهرستان نداریم.

دومین تولید کننده گوشت سفید در استان می باشیم.که مازاد گوشت تولیدی، به شهرستان های همجوار و استان تهران صادر می شود.

تولید شیر علاوه بر مصرف در سطح شهرستان شیر کارخانجات استان و تهران حمل می شود و به فراورده های صنایع لبنی تبدیل و به بازار مصرف عرضه می گردد.

این شهرستان دارای پتانسیل های بالقوه ای در زمینه تولید و پرورش مرغ گوشتی، گاوداری شیری می باشد، که باتوجه به خشکسالی ها و کم شدن میزان آب مورد نیاز، احداث باغات بخصوص باغات مقاوم به کم آبی مانند پسته، بادام وگل محمدی را دارا می باشد.

شاهین نا: در خصوص مقابله با خشکسالی این بلای طبیعی چه اقداماتی صورت گرفته است؟

سال گذشته اعتباری بالغ بریک میلیارد و۴۸۲میلیون تومان در قالب ماده۱۰ و۱۲ مدیریت بحران استان به این شهرستان اختصاص داده شد. که این اعتبارات در پروژه های عمرانی شامل احداث کانال های آبیاری عمومی ، مرمت و باسازی قنوات، استخر ذخیره آبی، انتقال آب با لوله هزینه شد.درسال جاری تعداد۴۰پروژه از پروژه های نامبرده شده در حال اجرا می باشد. و همچنین امیدواریم با تخصیص اعتبار ۸۰۰ میلیونی بتوانیم پروژه های عمرانی خود را در جهت افزایش بهره وری از منابع آب و خاکی انجام دهیم.

همچنین بخوانید:

One Response to “کشاورزی محور توسعه شهرستان/ دومین تولید کننده گوشت سفید در استان هستیم”

  1. ی حسین توچقدر پیر شدی ریسی بدردسرش نمیا رزد ول کن بیا کارشناس باش بی غم باش بقول افغانها

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.