۱۴:۰۱ - جمعه ۰۲ خرداد ۱۳۹۳

دخالت بیش از۱۰عامل در افزایش سن ازدواج

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت جوانان گفت: بیش از ۱۰ عامل در افزایش سن ازدواج و بی رغبتی جوانان به تشکیل خانواده دخیل هستند که مسائل اقتصادی یکی از آنهاست. بحران اقتصادی از جمله این عوامل است اما همه آن نیست.

 به گزارش پایگاه خبری شهرستان شاهین شهر و میمه “شاهین نابه نقل از تسنیم: به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت ورزش و جوانان، گلزاری، معاون ساماندهی امور جوانان وزارت جوانان با تاکید بر دلایل بالارفتن سن ازدواج گفت: بیش از ۱۰ عامل در افزایش سن ازدواج و بی رغبتی جوانان به تشکیل خانواده دخیل هستند که  مسائل اقتصادی یکی از آنهاست. بحران اقتصادی از جمله این عوامل است اما همه آن نیست.


وی افزود: حوزه اقتصاد خانواده و ازدواج ۴ قسمت دارد اشتغال، مسکن، وام ازدواج و کمک‌هایی از قبیل هزینه جهیزیه؛ همچنین مشاوره‌های ازدواج امری بسیار مهم است که هزینه‌های خاص خود را دارند.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت جوانان، بخش جوانان را میراث دار سازمان ملی جوانان سابق دانست و اظهار داشت: مدیریت امور جوانان برنامه‌ریزی کننده و فرابخشی است نه اجرایی. به همین دلیل تمام مسائل جوانان را در وزارتخانه بررسی و در شورای عالی جوانان که بیش از ۱۸ عضو از وزرا و مقامات عالی دستگاه ها دارد و به ریاست رئیس جمهوری تشکیل می شود، مطرح می‌کنیم.

وی تصریح کرد: مسائل جوانان پس از تصویب و نهایی شدن در این شورا در ستاد ملی ساماندهی امور جوانان که بیش از ۳۰ عضو از نمایندگان تام الاختیار دستگاه‌ها در آن حضور دارند اجرایی می شود. وظیفه ما در وزارت ورزش و جوانان پیگیری و نظارت مسائل جوانان است که توسط شورا و ستاد تصویب و اجرایی می‌شود.

*تا پایان سال ۹۲ بیش از ۱ میلیون جوان در نوبت وام ازدواج بودند ولی وام نگرفتند

گلزاری با اشاره به مشکلات اقتصادی حوزه ازدواج و جوانان گفت: تا پایان سال ۹۲ بیش از ۱ میلیون جوان در نوبت وام ازدواج بودند که به دلیل اتمام موجودی صندوق ملی قرض الحسنه و تکالیف دیگری که بر عهده این صندوق بود، وام نگرفتند.

وی تاکید کرد: اردیبهشت ماه امسال بودجه بحث وام ازدواج در مجلس مطرح شد که بنده هم ۱ ماه پیش در کمیسیون بودج به دفاع از آن پرداخت که رای نیاورد اما مجلس هم برای گشایش وام ازدواج اقدام نکرد.

معاون ساماندهی امور جوانان در پاسخ به این پرسش که راهکار وزارتخانه برای حل مشکل اقتصادی ازدواج جوانان چیست، گفت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور و وضعیت پرداخت وام‌ها، مجمع خیرین ازدواج یکی از راهکارهای ما در این زمینه است. با بیش از ۴۰ نفر از افراد دلسوز و توانا در تهران و استان ها این مجمع فعالیت خود را آغاز کرده تا مردم مثل خیرین سلامت و مدرسه ساز به عنوان خیرین ازدواج در این امر مشارکت کنند.

محمود گلزاری با اعلام خبر برگزاری نشستی با معاون وزیر اقتصاد و اعضای صندوق مهر امام رضا (ع) گفت: امیدواریم با برگزاری این جلسه در هفته آینده و بهره گیری از ظرفیت‌های وقف و مجمع خیرین ازدواج خبرهای خوشی را در زمینه بهبود مشکلات اقتصادی پیش روی ازدواج جوانان اعلام کنیم.

لاله افتخاری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نیز در ادامه از مسئولان و مردم خواست تا با همت بیشتر و عزم همگانی در جهت رفع موانع ازدواج اقدام کنند.

وی گفت: قانون تسهیل ازدواج در سال ۸۴ و در زمان مجلس هفتم تصویب شد اما ۱ درصد هم اجرایی نشد با اجرای این قانون شاید بستری برای کاهش موانع ازدواج فراهم می‌شد.

افتخای افزود: فرهنگ سازی فواید ازدواج، اینکه چطور نهادهایی از جمله صدا و سیما در رفع موانع ازدواج و سبک صحیح زندگی کمک کنند، مسکن جوانان، سربازی و صندوق اندوخته ی مهر امام رضا (ع) از محورهای اصلی قانون تسهیل ازدواج بود .

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید برنقش مردم و مسئولین اعم از دولت، مجلس و خانواده ها اظهارداشت: هرکسی می‌تواند کمک کند. از تجربیات موفق دنیا استفاده کنیم.

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.