۱۶:۴۰ - شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۵

دپوی کالاهای تولید داخل در کارخانه‌ها/ ورشکستگی بیشتر تولیدکنندگان شهرک‌های صنعتی

رئیس شوراهای اسلامی کار البرز با بیان اینکه خانواده ۴۵ میلیون نفری کارگران با مشکلات عدیده‌ای از جمله کاهش شدید قدرت خرید مواجه هستند، گفت: نبود پول و قدرت خرید، رکود در بنگاه‌های تولیدی را تشدید کرده و بسیاری از تولیدکنندگان به سمت ورشکستگی رفته‌اند.

به گزارش پایگاه خبری شاهین نا؛علی اصلانی عضو هیأت مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادیخبرگزاری فارس، با بیان اینکه اوضاع اشتغال و کارگاه‌های تولیدی کشور در ۳۸ سال پس از انقلاب به دلیل تحریم‌ها به درستی مدیریت نشد، اظهار داشت: کارگاه‌های صنعتی و تولیدی همواره با مشکلات نقدینگی و سرمایه در گردش مواجه هستند.

وی با بیان اینکه در سه سال اخیر مشکلات بنگاه‌های تولیدی تشدید شده است، گفت: علاوه بر مشکلات داخلی، مناسبات بین‌المللی از جمله برجام و به نوعی چه کنم چه کنم‌ها، بخش تولید را به شدت تحت تأثیر قرار داد.

این نماینده کارگری خاطرنشان کرد: یکی از دلایل رکود فعلی در اقتصاد، نبود قدرت خرید در جامعه و عدم گردش پول در بنگاه‌های تولیدی است. به عبارت دیگر، خانواده ۴۵ میلیون نفری کارگری در کشور به دلیل پایین بودن دستمزد کارگران، در سطح پایینی از قدرت خرید خود زندگی می‌گذرانند.

وی افزود: همواره مزد با تورم واقعی، شکاف بسیار بالایی داشته و طبق بررسی‌های انجام شده، خط فقر در استان‌های مختلف و تهران از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان آغاز و تا ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید، اما حداقل دستمزد را ۸۱۲ هزار تومان تعیین کردند.

اصلانی تأکید کرد: جدیداً سخنگوی دولت از ارائه تسهیلات به کارگاه‌های خرد و متوسط خبر داده، اما در عمل به طور ملموس چیزی نمی‌بینیم و امیدواریم در صورت پرداخت آن، نظارت جدی صورت پذیرد.

عضو هیأت مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با بیان اینکه کاهش نرخ تورم و اقدامات دولت در اقتصاد به طور ملموس در سفره کارگران مشاهده نمی‌شود، گفت: سبد مصرفی کارگران، سفرهای خارجی یا ماشین‌های لوکس نیست که تورم با آنها محاسبه شود، بلکه نیازهای ضروری روزمره از جمله شیر، ماست، پوشاک، تخم‌مرغ، نان و برنج باید مورد مقایسه قرار گیرد.

وی با اعلام این خبر که بسیاری از کارگاه‌های استان البرز ورشکسته شده‌اند، گفت: در این استان ۱۷۰ تا ۱۸۰ قطعه‌ساز فعال وجود دارد که با فروش قطعات خود به دو خودروساز بزرگ هنوز پولی دریافت نکرده‌اند در حالی که هزینه‌های ثابت به مشکلات تولیدکنندگان اضافه کرده است.

این نماینده کارگری افزود: مقام معظم رهبری در مشهد مقدس نیز فرمودند که طبق گزارش‌های رسیده بیش از ۶۰ درصد از صنایع کشور، مشکلات جدی دارند و باید این هشدارها جدی گرفته شود.

منبع:خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.