شاهین پرس

یارانه نقدی ۳میلیون ۳۰۰هزار نفر قطع شد

کدخبر: 60085
فروردین ۲۸, ۱۳۹۵ در ساعت ۱:۳۰ ب.ظ

به گزارش پایگاه خبری شاهین نا؛ فیروزآبادی درباره اصرار مجلس برای حذف ۲۴ میلیون نفر دیگر از یارانه بگیران اظهار کرد: این امر به میزان دقتی بستگی دارد که میخواهیم پیاده سازی کنیم.

وی افزود: اگر میزان دقت را پایین بیاوریم، شناسایی و حذف سه دهک درآمدی امکانپذیر است. طبعا اگر میزان دقت را پایین بیاوریم به سرعت می‌توان این موضوع را پیاده سازی کرد. اما ممکن است در بحث اجرا با کسانی مواجه شویم که در منزل دچار بیماری خاص یا آسیب‌های اجتماعی هستند که در مورد آن‌ها دقت بیشتری کرده و مورد به مورد به آنها رسیدگی می‌کنیم.

نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز ۲۴ فروردین ماه علی رغم مخالفت دولت با حذف یارانه نقدی سه دهک بالای جامعه، با ۱۲۵ رای موافق، یارانه سه دهک بالای جامعه و شش گروه درآمدی مشخص شده در متن پیشنهاد کمیسیون تلفیق را حذف کردند.

بر اساس مصوبه مجلس و طبق تبصره ۱۴ لایحه بودجه ۹۴ کل کشور دولت موظف است در سال ۹۵ یارانه نقدی سرپرست خانوار سه دهک بالای جامعه و شش گروه درآمدی مشخص شده در بودجه در متن پیشنهاد کمیسیون تلفیق را حذف کند و هر گونه پرداخت یارانه از ابتدای تیر ماه ۹۵ به این گروه‌ها تصرف در اموال عمومی بوده و جرم تلقی می‌شود.

بر این اساس ۱- یارانه کلیه تجار و صاحبان مشاغل آزاد که درآمد سالانه آنها حداقل ۳۵۰ میلیون ریال معادل رقمی حدود ۳ میلیون تومان در ماه باشد ۲- نمایندگان مجلس شورای اسلامی، قضات، اعضای هیات علمی دانشگاهها و موسسات آموزشی و پژوهشی و دولتی و غیر دولتی، پزشکان و دندانپزشکان، کلیه کارکنان دولت و قوای سه‌گانه و کلیه موسسات عمومی و موسسات عمومی غیر دولتی و کلیه کارکنان نیروهای مسلح و بازنشستگان کشوری و لشگری و کلیه حقوق بگیران و مستمری بگیران مشمول تامین اجتماعی، و همه دریافت کنندگان حقوق و مستمری بگیران دولتی و غیر دولتی که درآمد سالانه آنها بیش از ۳۵۰ میلیون ریال باشد، ۴- کلیه مدیران و اعضای هیات مدیره و بازرسان شرکت‌های دولتی و غیر دولتی و وابسته به دولت و نهادهای عمومی غیر دولتی و کلیه مدیران و اعضای هیات مدیره و روسا و معاونان مناطق و شعب بانک‌ها و بیمه‌ها و موسسات مالی و اعتباری و کلیه کارکنان اشخاص حقوقی دولتی و غیر دولتی که دریافتی سالانه آنها بیش از ۳۵۰ میلیون ریال باشد، ۵- کلیه ایرانیان مقیم خارج از کشور ۶ – کلیه اشخاصی که در سه دهک بالای درآمدی کشور هستند و در موارد فوق ذکر نشدند قطع خواهد شد.

همچنین بر اساس بند الحاقی این تبصره دریافت یارانه توسط افرادی که به موجب این بخش از قانون استحقاق دریافت یارانه ندارند مستوجب جریمه نقدی به میزان دو برابر مبلغ دریافتی می‌باشد.

مخالفت دولت با حذف یارانه سه دهک درآمدی
این در حالی بود که دولت با حذف یارانه نقدی سه دهک درآمدی که در کمیسیون تلفیق بودجه مجلس مصوب شده بود مخالفت کرد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کل کشور در این باره طی سخنانی در مجلس اظهار کرد:‌ حذف یارانه نقدی سه دهک بالای جامعه شامل ۲۴ میلیون نفر نیست و مجلس آمار درستی ارائه نکرد.

در هر حال باید رقم ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به حساب سرپرست اعضای خانوار ۷۵ میلیون نفری که در لیست سازمان هدفمندی قرار دارند – البته این آمار در سال گذشته حدود سه میلیون نفر بیشتر بوده که در جریان غربالگری حذف شده اند – تا زمانی که کارت بانکی یارانه فعال در اختیار دارند، واریز شود حتی اگر مستحق این دریافت نبوده و مشمول حذف باشند. هر چند که از این پس با مصوبات اخیر مجلس، نگرانی یارانه بگیران نسبت به احتمال حذف در هر ماه بیش از گذشته خواهد بود.

این در حالی است که با وجود تاکید مجلس به گروههای مشخص برای قطع یارانه نقدی، با توجه به عدم دسترسی به اطلاعاتی دقیق از سوی دولت تحقق چنین مصوبه ای در فاصله زمانی تعیین شده بعید به نظر می رسد، موضوعی که از سوی برخی نمایندگان نیز مطرح است. به طوری که جلیلی-عضو کمیسیون برنامه و بودجه- اذعان کرده که یکی از احکامی که قابل پیش‌بینی است که در بودجه ۱۳۹۵، محقق نخواهد شد همین حکم هدفمندی یارانه است، به گونه‌ای که سال گذشته هم شرایط به همین حالت بود و برآورد شد که شش میلیون شناسایی و حذف می شوند اما در عمل چنین اتفاقی رخ نداد.

علی رغم تصویب مجلس برای حذف سه دهک درآمدی، جلیلی این را هم مورد توجه قرار داده که امکان شناسایی این دهک‌ها برای دولت بسیار سخت است و خود دولت نیز اعلام کرده که امکان اینکه بتوانند در هر دهک مشخصات افرادی که مشمول آن دهک می‌شوند را به طور شفاف بیان کنند در اختیار ندارد.

ایسنا